Jak s divadlem začínal/a

Jak s divadlem začínala Vlaďka Zborníková?

Jaká byla cesta k divadlu toho či onoho divadelníka? Nás to zajímá a věříme, že i vás! Vybraní herci, režiséři, vedoucí souborů, technici z řad ochotníků se s námi dělí o své divadelní začátky. Vystupte společně s námi ze své „divadelní bubliny“ a odhalte nejrůznější cesty, které přivedly k divadlu nadšence v rámci celé České republiky. Každý příběh je originál. Každý je inspirativní.

„Nevyzpytatelné jsou cesty osudu. Vždy nás ale dovede tam, kam dojít máme!“ — autor neznámý.

V sedmnáctém příspěvku tohoto seriálu vypráví o své cestě k divadlu Vlaďka Zborníková
.

Vlaďka Zborníková

Vlaďka Zborníková

DK Jirásek Česká Lípa

herečka

Jak se z flirtu stala láska na celý život

Psal se rok 1978 a já silou svých čtrnácti let procházela pubertou. Jedním z jejích mnoha projevů bylo to, že se mi začínali líbit kluci. Většinou ti starší. A většinou ti nedosažitelní, jakými byli herci a zpěváci, především ti, které nám nabízela tehdejší socialistická kultůra. Indiánky z NDR. Pokrevní bratři, Náčelník Velký had, Vinnetou. Tyhle filmy se hemžily krásnými muži a pro mne ten nej byl jugoslávský herec Gojko Mitič. Vylepovala jsem si jeho obrázky a toužila se dostat do jeho blízkosti a ideálně v jedné z těch indiánek po jeho boku hrát. Logicky jsem došla k tomu, že se musím naučit jezdit na koni a dostat se k filmu, nejlépe přes divadlo.

Ale jak na to?

Na podzim téhož roku jsem začala studovat na střední ekonomické škole v České Lípě a myšlenka dostat se k filmu mě stále neopouštěla. Doslechla jsem se, že na naší střední škole funguje divadelní kroužek pod vedením paní profesorky Majky Jiříčkové a hned během prvních dnů, po projevení zájmu, jsem byla do kroužku přijata. Bez jakékoli zkušenosti, prvačka, naprosté ucho, jsem dostala první svoji roli typu „paní nesu vám psaní“ a přidrž a podej v úžasné studentské hře Škola základ života. Báječný kolektiv zapálených lidiček, profesorka, co přímo hořela a já flirtovala s klukama i s oním fenoménem zvaným divadlo. Po celé čtyři roky.

Úměrně s blízkostí maturity rostly i moje role a ze mne se stal mazák nejen na půdě naší školy. Nechtěla jsem být na jevišti pouze viděna, ale také jsem chtěla na jevišti něco vidět. V České Lípě, jak jsem záhy zjistila, fungoval Divadelní klub Jirásek a já chodila na jeho představení, premiéry, pohádky a říkala si, tak to je cesta. V té době už jsem divadlo měla ráda, Gojko ustupoval do pozadí, a tak jsem slevila i ze svého původního plánu a svět viděný z hřbetu koně tím pádem nikdy nepoznala.

Vlaďka Zborníková - Studentská léta, jedna z rolí (1981)
Vlaďka Zborníková, studentská léta, jedna z rolí (1981)

Začínající dospělák

Po maturitě, v době, kdy jsem tápala a přemýšlela, co se začínajícím životem dospěláka, jsem dostala nabídku od Václava Klapky a bez zaváhání jsem přijala roli Célie v dnes už legendární hře Jak se vám líbí Jak se vám líbí? A tehdy vše začalo. Byla to doba, kdy můj flirt a „mám ráda“ přerostly v lásku. Po kratičké divadelní pauze (v té době se mi narodil synek) jsem dostala úžasnou roli Markétky ve hře Mistr a Markétka. Divadelní příležitost, na kterou se nezapomíná. Po další malé přestávce (spojené s narozením dcerky) přicházely krásné role jedna za druhou. Marja v Revizorovi, lady Macbeth ve hře Play Macbeth, Titánie ve Snu noci svatojánské, nejstarší sestra Olga ve Třech sestrách, Penelopé v Odysseově cestě. Vše v DKJ pod režijní taktovkou Václava Klapky.

Vlaďka Zborníková - Legendární Jak se vám líbí Jak se vám líbí (1985)
Legendární Jak se vám líbí Jak se vám líbí? (1985)
Vlaďka Zborníková - role Markétka ve hře Mistr a Markétka (1989)
Vlaďka Zborníková jako Markétka ve hře Mistr a Markétka (1989)

Nečekaná bouře

V posledních letech končícího tisíciletí mé již známé vody divadelního světa rozbouřilo cosi nečekaného. Moje láska k divadlu mi přinesla ještě jinou lásku. Lásku nenadálou a bouřlivou, lásku k muži jménem František Zborník. Nic nebylo jednoduché, ale já prožívala štastná léta, divadelní svět kolem mě byl ještě otevřenější, muž mého života mě nakonec následoval do České Lípy, a tak Divadelní klub Jirásek získal dalšího režiséra. Hra Na druhé straně řeky, kterou napsal a režíroval, mi přinesla roli orlice, kterou jsem si zahrála po jeho boku. Ve hře Pension, kterou napsal pro kamaráda Mikiho Vika, jsem si zahrála Martu, jednu ze dvou ženských rolí, po boku své dcery.

A pak přišla pauza

Potom, z ničeho nic, přišla pauza. Začala doba, kdy jsem se stala pouze divadelním divákem. Žádná aktivita, žádná role a já se přistihla, že se mi to vlastně líbí. Jenom se dívat na to, co vytvořili jiní, fandit jim a nic nedělat. Z mé „lenosti“ mě vytrhla nabídka Jaroslava Kodeše, režiséra , který v té době režíroval hru Léčitel divadla SoLiTEAter Praha a já si po boku Libora Ulovce a Jiřího Dědourka zahrála krásnou roli Greace. Pauza tím byla přerušena a já znovu naskočila do rozjetého divadelního vlaku.
Přišla role Simony ve hře Maratův Sade, Terezy v Legendě o lesích a lidech a mé hostování v Rádobydivadle Klapý v roli Hester Svanové ve hře U kočičí bažiny v režii Ládi Valeše. Následovala Tanga pro Ježíška, kde jsem si zahrála roli Růženy po boku Václava Klapky, role Gertrudy v Hamletovi a má současná báječná role Maude ve hře Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka.

Na začátku to byl flirt. Nyní, když se ohlížím zpět, vím, že to je láska. Láska na celý život. Láska, která trvá.

Kdo je Vlaďka Zborníková?

Vlaďka Zborníková (dříve Lačná) působí v DK Jirásek Česká Lípa od 80. let 20. stol. Vystudovala Střední ekonomickou školu v České Lípě a Střední pedagogickou školu v Litoměřicích. Už od dětství chtěla tvořit rukama a obecně byla přitahována různými druhy umění. Krom divadla se věnuje také keramice. Vlastní ateliér – více zde. Je členkou výtvarného sdružení VOSA Louny. Od roku 2017 hostuje v Rádobydivadle Klapý.


Již publikované příspěvky – Jak s divadlem začínal/a…?:

František Kunst – principál, herec (Zmatkaři Dobronín)
Hanka Řehořová – herečka (DS Gaudium)
Pavel Volf – herec (Divadlo Navenek Kadaň)
Lukáš Křížek – dramaturg, režisér, herec (Divadlo Radar – Načerno)
Libor Ulovec – herec, režisér (Pibimpap-Rizoto [nesklonn.] Praha)
Tereza Matějíčková Fialová – herečka (ZMATKAŘI Dobronín)
Robert Kotál Kunesch – herec, principál (DS Ragueneau, Plzeň)
Petr Theodor Pidrman – herec, lektor (Divadlo Polárka, Brno)
Petra Richter Kohutová – dramaturgyně, lektorka, porotkyně
Honza Raclavský – herec, zvukař, osvětlovač a režisér (DS Kroměříž, Dostavník Přerov, Stodola Jiříkovice, Smotaná hadice Křenovice)
Naďa Kubínková – herečka, režisérka (Divadlo EXIL Pardubice)
Ladislav Langr – autor divadelních her, herec, režisér, organizátor (DS Jiří Poděbrady)
Štěpán Kňákal – herec, režisér (DK Jirásek Česká Lípa)
Vladimír Altán Mátl – režisér, herec, scénograf (ZMATKAŘI Dobronín)
Ondřej Benda – herec a režisér (ŠAMU Štítina)
Tomáš Václ – herec a režisér (Divadlo v Roztocké Jilemnici)

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!