Rozhovory

František Zborník na CD a v knize Vlaďky Zborníkové

Autor, režisér, herec, principál, lektor, porotce, bývalý ředitel NIPOS… František Zborník by byl 27. prosince 2020 oslavil 70. narozeniny. K tomuto nedožitému výročí vychází kniha “FRANTIŠEK“ s podtitulem „Asi tě mám rád, nebo co…”, na které spolupracovala skoro rok Františkova manželka, Vlaďka Zborníková, s několika jejich společnými kamarády.

Za jakým účelem kniha vznikla, za jakých podmínek a proč by vám neměla na vašem divadelním regále chybět? Na to odpovídá přímo Vlaďka Zborníková (VZ).

Vlaďko, kdo a kdy přišel na nápad vydat knihu k výročí Vašeho manžela Františka Zborníka?

VZ: Úplně na začátku byl záměr vydat CD s písničkami z jeho her. Divadelní písničky totiž většinou upadají v zapomnění poté, co se daná inscenace přestane hrát. Tak to bylo i s písničkami vodňanské Šupiny, divadelního souboru, který František založil a kde léta působil jako režisér. Na setkávání lidiček ze Šupiny se písničky pravidelně zpívaly, a když František zemřel a ti, kdo ze Šupiny ještě zbývali, mu přišli na posledním rozloučení zazpívat, uvědomila jsem si, že až tady jednou nebudou ani oni, už nikdo ty písničky nebude znát. A to mi přišlo líto, a tak se ve mně zrodil ten nápad dát jim život. S nápadem, aby CD bylo součástí knížky o Františkovi, přišel Ruda Živec (pozn. ed. ředitel českolipské reklamní agentury a nakladatelství DEUS), kterého jsem přišla požádat o spolupráci. 

Šťastný, okouzlený a pobavený František Zborník

Název knihy: “FRANTIŠEK Asi tě mám rád, nebo co…”, zní jako vyznání. Můžete nám, prosím, přiblížit, proč jste zvolila tento název?

VZ: To, že se knížka bude jmenovat „František“, bylo jasné hned od začátku. K podtitulu mě přivedl zase Ruda, který navrhl, že by to mohla být třeba věta, kterou František často používal – a tahle věta byla první, která mi okamžitě vyskočila z paměti. František ji používal ve chvílích, kdy měl radost, byl šťastný, okouzlený nebo pobavený. A nesměřoval ji jenom ke mně. Měl rád totiž nejen svoji rodinu a své blízké, ale také přátele, svoji práci, divadlo, přírodu. Zkrátka život jako takový.

František ji používal ve chvílích, kdy měl radost, byl šťastný, okouzlený nebo pobavený.

Proč jste oslovila ke spolupráci na knize právě Rudolfa Živce a jeho nakladatelství? A v kolika výtiscích kniha vyšla?

VZ: Protože jsem neměla absolutně žádné zkušenosti s vydáváním CD či knížek a Ruda Živec byl kamarád, o kterém jsem věděla, že v tomto oboru zkušenosti má, šla jsem se k němu poradit a on mi nabídl spolupráci. A tak jsem se rozhodla pro jeho nakladatelství DEUS. Knížka vyšla v nákladu 400 kusů.

Vznik knihy – mecenáš, přebírání vzpomínek a korektura

Jak probíhalo “sestavování” knihy? Z čeho všeho jste čerpala? A kdo všechno na knize spolupracoval?

VZ: Nejprve je třeba říci, že úvaha o knížce vznikla tehdy, když mi přislíbil účast na financování projektu jeden náš velice dobrý přítel. Nebýt tohoto jeho rozhodnutí, asi bych si vydání knížky nemohla dovolit. Po jeho příslibu následovalo hodně dlouhých večerů a nocí, kdy jsem se pustila do přebírání fotek, článků, rozhovorů. Doplnila jsem je svým pohledem a svými vzpomínkami a vše jsem postupně posílala Petře Richter Kohutové, naší dlouholeté kamarádce a dramaturgyni (pozn.red. s Petrou Richter Kohutovou si můžete přečíst rozhovor o současné dramaturgii zde), která odvedla veliký kus práce na korekturách a dohledávání zdrojů, ze kterých bylo čerpáno. Také byla pro mne vždy prvním čtenářem, kritikem a ujišťovatelem, že nepíši blbosti. Druhý dohled pak měla Květa Menclová.

Kniha má moc pěkně řešený obal. Najdeme i uvnitř fotografie? Kdo pracoval na celkové grafické úpravě knihy?

VZ: Knížka je bohatě vybavena fotografiemi většinou z mého archivu.  Za grafickou úpravou knížky, návrhem obálky a výběrem a úpravou fotografií stojí kamarád výtvarník Pavel Kraus. Jemu jsem vděčná za jeho pohled a nadhled, samotné by se mi vybíralo těžko. Díky jeho výtvarnému cítění, kterému jsem naprosto důvěřovala, vzniklo velice krásné dílo.

František Zborník v písních

Jak jste se zmínila, původním záměrem bylo vydat CD s písničkami z Františkových her. Nyní je toto CD součástí celé knihy. Jsou to původní nahrávky? Nebo jste písničky speciálně pro knížku natáčeli?

VZ: Prvotní byl opravdu nápad vydat CD, a tak jsem se krátce po Františkově odchodu vypravila za kamarádem Markem Kučerou, který složil hudbu do poslední Františkovy hry “Legenda o lesích a lidech”. Část písniček se totiž dochovala jen na nekvalitním záznamu, bylo třeba je znovu postavit, naaranžovat, nahrát, nazpívat. Marek, který měl Františka moc rád, nezaváhal a přislíbil pomoc. Takže první a poslední písnička je autentickým záznamem, je možné slyšet i Františka. Ty ostatní jsou již většinou upravené a nahrané přímo pro toto CD. Určitě to pro Marka nebylo snadné, ale jak sám říkal, přinášelo mu to radost. Mastering CD je pak dílem Petra Losa.

CD ke knize František „Asi tě mám rád, nebo co…“

Kniha pro

Pro koho je kniha určena? Na jaké čtenáře knihou míříte?

VZ: Kniha je určena lidem, kteří Františka znali, přátelům, kamarádům, divadelníkům, studentům, kteří prošli studiem ve školách, kde vyučoval, účastníkům jeho seminářů… Myslím, že písničky by mohly být určeny i těm, kteří Františka neznali.

Omlouvám se za velice osobní dotaz, ale těžko se mu vyhnout. Pomohla Vám kniha se s Františkovým předčasným odchodem alespoň trochu smířit/ vyrovnat?

VZ: To je opravdu těžká otázka. V říjnu to byly dva roky a já mám stále pocit, že je František jen na cestách. Je to pocit… i když rozum ví, že je to definitivní, že už mu nikdy neřeknu, že ho mám ráda a že ho neobejmu. Díky práci na knížce jsem s ním strávila hodně času, kdy se mi všechny vzpomínky vracely zpět. Svým způsobem to bylo osvobozující. Když jsem pak držela hotovou knížku v ruce a poslala mu ji jako dárek k nedožitým narozeninám, ulevilo se mi, že jsem to dokázala. Mezitím za ním odešel další kamarád ze Šupiny (autor hudby několika písniček Pepa Čábelka) a já vím, že jednou budu v dobré společnosti.

Vlaďko, plánujete zpětné oficiální dokřtění knihy, když to situace dovolí?

VZ: Myslím, že knížka by vždy měla být puštěna do světa až po svém křtu. Křest byl původně plánován u příležitosti derniéry Františkovy „Legendy“ 15. prosince 2020 v novoborském divadle. Vzhledem ke všem opatřením, která po celý tento divný rok komplikovala vydání knížky, nakonec nedovolila ani plánovaný křest; a tak jsem pustila knížku mezi přátele těsně před Štědrým dnem, aby ji alespoň někteří mohli najít pod stromečkem. Protože opatření vlády neustále přetrvávají a o knížku je zájem, mám obavy, že její dodatečný oficiální křest už asi nebude. Jeden měl proběhnout s naším divadelním klubem Jirásek a druhý se členy bývalé Šupiny ve Vodňanech. Takto si nejspíš, až to bude možné, posedíme jen v úzkém kruhu přátel těchto dvou seskupení, zavzpomínáme na Františka a nad knížkou si připijeme.

František Zborník při zkoušce Legendy. Archiv Vlaďky Zborníkové

Distribuce knihy

Jakým způsobem lze knihu získat? A plánujete dotisk, kdyby byl větší zájem, než byl náklad?

VZ: Distribuci knížky budu řešit teď po novém roce. Plánuji ji rozvézt na několik míst (Vodňany, České Budějovice, Český Krumlov, Karlovy Vary, Olomouc, Praha…) Přes sociální sítě budu informovat, kde je možné si knížku s CD zakoupit. Těm, kteří nebudou v dosahu těchto míst, jsem připravena ji odeslat. Dotisk v této chvíli neplánuji. Uvidíme.

Co by vám ohledně knížky udělalo radost?

VZ: Mám z knížky i CD obrovskou radost a asi by mě nejvíc těšilo, kdyby z ní měli radost i ostatní… A také aby se zadařil úplně první záměr a písničky díky CD žily dál.

Chcete si připomenout jaký František Zborník byl, jak zpíval a jaké písničky tvořil, neváhejte si knihu u Vlaďky Zborníkové zamluvit. 400 kusů není moc! (Polovina z nich je již pryč!) Za cenu 440,- Kč. Jak z rozhovoru vyplývá, nebude v běžné distribuci. Vlaďku můžete kontaktovat „on-line“ v jejím Ateliéru. Případně přes její profil na Facebooku.

(Update k 7. lednu 2021 – zdroj AS, Petra Richter Kohutová:)
Další možnosti zakoupení knihy vedle Vlaďky Zborníkové a infocenter ve VodňanechČeské Lípě.
Praha a střední Čechy přes Pavla Hurycha, e-mail: hp_net@seznam.cz, tel. +420603775984.
Karlovy Vary a západní Čechy, Ostrava  přes Petru Richter Kohutovou, e-mail: petrarka72@seznam.cz, tel. +420604157176,

Plzeň přes Hanku Šikovou, e-mail: hana.sikova@atlas.cz, tel. +420605200065.

František Zborník v 1-10 slovech pár přátel a studentů

Jaroslav Kodeš, Rádobydivadlo Klapý: “Moudrý, vzdělaný člověk s obrovským smyslem pro laskavý humor.“

Pavel Hurych, ADA: “Mega kamarád.”


Vlasta Pilařová, DS Gaudium, Radotín: “Vybaví se mi vlídný, vzdělaný ,taktní člověk, který s noblesou a humorem dokázal poradit i kritizovat.”

Jiří Jahoda, Divadlo MÁJ Praha: “František byl výborný divadelník, pedagog, vzor pro mnohé, ale hlavně v první řadě to byl Člověk.”

David Přikryl, spolek Pátečníci: “Neuvěřitelná laskavost a schopnost nenásilně tebe a tvoje divadlo změnit k lepšímu.”

Kristýna Brožová, DK Jirásek: “Laskavost.”

Štěpán Kňákal, DK Jirásek: “Kamarád, spravedlivý člověk, který mi velmi chybí.”

Lukáš Frydrych, Mladá Haluz Desná: “Po každém setkání s ním jsem zůstával stát nadšený a s otevřenou pusou.”