Jak s divadlem začínal/a

Jak s divadlem začínal Petr Theodor Pidrman?

Jaká byla cesta k divadlu toho či onoho divadelníka? Nás to zajímá a věříme, že i vás! A proto vám v této rubrice postupně představujeme (námi či přímo vámi) vybrané herce, režiséry, vedoucí souborů i techniky z řad ochotníků a ptáme se na jejich divadelní začátky. Pojďte společně s námi vystoupit ze své „divadelní bubliny“ a odhalit nejrůznější cesty, které přivedly k divadlu nadšence v rámci celé České republiky. Každý příběh je originál.

„Nevyzpytatelné jsou cesty osudu. Vždy nás ale dovede tam, kam dojít máme!“ — autor neznámý.

V devátém příspěvku tohoto seriálu vypráví Petr Theodor Pidrman.

Petr Theodor Pidrman

Divadlo Polárka,
Reverzní dveře Brno

herec, lektor


Okouzlen loutkovým divadlem

Divadlo jsem měl rád snad odjakživa. Pamatuju si, že jsem jako hodně malý chodíval do loutkového divadla v Lounech a obdivoval, jak loutky mohly ožít a chovat se jako bytosti z masa a kostí. Že dokážou vyprávět příběhy a prožívat i různé strachy, které jsem moc dobře znal i ze svého života. Tehdy by mě ani nenapadlo, že jednou budu divadlem tak moc ovlivněný, nebo že ho dokonce budu studovat, a že by mě jednou mohlo i živit. Všechno to začalo dramaťákem na ZUŠ. Vlastně jsem tehdy (ve dvanácti letech?) ani netušil, co to pořádně ten dramaťák je, ale kamarád říkal, že je to príma a tak jsem se šel s ním podívat.

Těžká volba

Dopadlo to tak, že jsem absolvoval první i druhý cyklus a po maturitě jsem stál před těžkou volbou. Jít studovat do Prahy nebo do Ústí nad Labem, nebo zůstat v Lounech a učit na ZUŠ. Nakonec jsem začal dramaťák učit na půl úvazku. Nevěděl jsem o tom nic a znalosti jsem si načítal z odborné literatury, o které jsem měl pocit, že je pro mnohem chytřejší lidi, než jsem já. V té době jsme založili na ZUŠ soubor MHD Louny a také jsem se stal členem Rádobydivadla Klapý. Bylo to období, kdy jsem se divadlu věnoval opravdu naplno, nebo jsem si to alespoň myslel. S Rádobydivadlem jsme téměř každý týden jezdili hrát po celé republice a já jsem byl přesvědčen, že moje štěstí je ukryto ve studiu činoherního herectví, kam jsem se snažil celkem pětkrát dostat.

Přijat na JAMU

V roce 2015 mě přijali na ateliér Divadla a výchovy na brněnské JAMU, opustil jsem rodné město a tím pádem i oba ochotnické soubory, což mi bylo velice líto. Na druhou stranu rozhodnutí studovat na Moravě vůbec nelituji. Poznal jsem další úžasné lidi nejen z profesionální sféry divadla, ale i z té ochotnické. Podíval jsem se na festivaly, které by mě do té doby nejspíš nenapadlo navštívit, načerpal jsem pořádný balík vědomostí a zkušeností a také jsem měl čas si uvědomit, co pro mě samotného divadlo znamená. V neposlední řadě jsem se stal členem souboru Reverzní dveře, který mi v mém chápání divadla dost pomohl a ve kterém působím a tvořím do dnes.

No a co s tímhle příběhem dál? Vlastně jsem studijně poměrně slušně vybaven k tomu, abych tvořil divadlo s neprofesionály a jednou bych se tomu opravdu chtěl věnovat. Divadlo je pro mě totiž nenahraditelný způsob vyjádření svého stanoviska vůči celému světu a také nejdokonalejší komunikační kanál, když se dělá dobře, samosebou. A veškerá energie, kterou si umí divadelníci s diváky předat, je příjemný bonus navíc.

Petr Theodor Pidrman – dobrodružná duše schovaná v těle dobrosrdečného obra. Rád vaří kávu, proto ho potkáte v kavárně. Je rád lektorem, proto ho potkáte na workshopech. Rád (si) hraje, a proto ho uvidíte v inscenacích. Pravidelně jezdí na FEMAD Poděbrady, působí v Divadle Polárka a v souboru Reverzní dveře. Od roku 2021 je jedním z lektorů na národní přehlídce Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou (semináře KDP mladým a „půdička“).

Již publikované příspěvky – Jak s divadlem začínal/a…?:

Petra Richter Kohutová – dramaturgyně, lektorka, porotkyně
Honza Raclavský – herec, zvukař, osvětlovač a režisér (DS Kroměříž, Dostavník Přerov, Stodola Jiříkovice, Smotaná hadice Křenovice)
Naďa Kubínková – herečka, režisérka (Divadlo EXIL Pardubice)
Ladislav Langr – autor divadelních her, herec, režisér, organizátor (DS Jiří Poděbrady)
Štěpán Kňákal – herec, režisér (DK Jirásek Česká Lípa)
Vladimír Altán Mátl – režisér, herec, scénograf (ZMATKAŘI Dobronín)
Ondřej Benda – herec a režisér (ŠAMU Štítina)
Tomáš Václ – herec a režisér (Divadlo v Roztocké Jilemnici)

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím,
vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!