Jak s divadlem začínal/a

Jak s divadlem začínal Štěpán Kňákal?

Jaká byla cesta k divadlu toho či onoho divadelníka? Nás to zajímá a věříme, že i vás! A proto vám v této rubrice postupně představujeme (námi či přímo vámi) vybrané herce, režiséry, vedoucí souborů i techniky z řad ochotníků a ptáme se na jejich divadelní začátky. Pojďte společně s námi vystoupit ze své „divadelní bubliny“ a odhalit nejrůznější cesty, které přivedly k divadlu nadšence v rámci celé České republiky. Každý příběh je originál.

„Nevyzpytatelné jsou cesty osudu. Vždy nás ale dovede tam, kam dojít máme!“ — autor neznámý.

Pro čtvrtý příspěvek jsme oslovili Štěpána Kňákala.

Štěpán Kňákal

NOPOĎ Nový Bor,
DK Jirásek Česká Lípa

herec, režisér


Jak s divadlem začínal?

ŠK: Celé to začalo už někdy v osmé nebo deváté třídě (rok 2000), kdy jsem šel s rodiči na Besídku divadla Sklep. Po představení mě bolela pusa od smíchu a já si říkal, že by bylo neuvěřitelné umět takhle bavit lidi.

Přišla střední škola a také spousta osudových setkání, poznal jsem nové lidi, z některých se vyklubali přátelé na celý život. A právě oni měli velkou lásku k filmu. Začali jsme tedy na analogové kamery točit krátkometrážní filmy. Osudný byl druhý ročník střední školy, kdy můj spolužák a kamarád přiběhl do třídy a říká:

„Ty vole, teď jsem si zavazoval tkaničku u výlepové plochy a úplně dole byl inzerát, že v Novém Boru vzniká nový ochotnický spolek!“

Oba jsme se šli hned přihlásit. Tento ochotnický spolek se jmenoval NOPOĎ (pozn. red. Novoborské obrozenecké prozatimní ochotnické divadlo), kde jsem mimo jiné také poznal i svou budoucí ženu Kristýnu. Prožil jsem krásná léta na střední škole, která byla zpestřená hraním divadla a objevováním ochotnického světa. A protože jsem neměl divadla dost, hrál jsem kromě NOPOĎe také v Divadelním klubu mladých (DKM) v České Lípě.

Jak se Štěpán Kňákal znovu ponořil do divadla

Po střední škole jsem z Nového Boru odešel a snažil se studovat vysokou školu. Avšak přízeň osudu mě zavanula po několika letech zpět na Českolipsko. Opět jsem začal působit v NOPOĎi, kde jsem si odbyl i svoji režijní premiéru. Šlo o titul Skála smrti – podle pověsti o skalním reliéfu v Kunraticích u Cvikova.

A protože jsem se do divadla opět znovu naplno ponořil, začal jsem znovu hrát i v Divadelním klubu mladých. K tomu jsme tvořili s kamarády v Klubu Progres autorské divadelní představení, no zkrátka toho bylo moc.

A opět zasáhla přízeň osudu… Divadelní klub Jirásek Česká Lípa začal shánět mladé perspektivní lidi. To byl rok 2013. V Jirásku mě vše naprosto pohltilo: zkušení divadelníci, přístup ke zkoušení, který jsem ani nevěřil, že je na amatérské scéně možný… A začal jsem divadlo milovat ještě víc.

Štěpán Kňákal je amatérský divadelní herec a režisér. Narodil se v roce 1986 a kromě aktivního divadlování byl do roku 2018 také aktivním hráčem basketbalu. Působí a působil postupně v souborech NOPOĎ v Novém Boru, Divadelním klubu mladých a DK Jirásek v České Lípě. Účastní se organizování českolipského hudebního open-air festivalu Všudybud a Českolipského divadelního podzimu. Na svém kontě má spoustu rolí i roliček, naposledy se blýskl rolí Hamleta (režie: Václav Klapka). Pod hlavičkou DK Jirásek Česká Lípa chystá v současné době (jako režisér) inscenaci S vyloučením veřejnosti (autor: Jean-Paul Sartre). Jeho další vášní (a zároveň živobytím) je focení, především pak na analogové fotoaparáty.

O činnosti DK Jirásek Česká Lípa se dozvíte na jejich webových stránkách.

Již publikované příspěvky – Jak s divadlem začínal/a?:

Vladimír Altán Mátl – režisér, herec, scénograf (ZMATKAŘI Dobronín)
Ondřej Benda – herec a režisér (ŠAMU Štítina)
Tomáš Václ – herec a režisér (Divadlo v Roztocké Jilemnici)