Rozhovory

Dobřichovické divadelní slavnosti 2021 a principál Petr Říha

Dobřichovické divadelní slavnosti (dále jen DDS) oslaví v termínu od 18. 6. do 30. 7. 2021 svůj již 13. ročník. V areálu Dobřichovického zámku (a Lesního divadla v Řevnicích) zhlédnou diváci 16 krát 10 inscenací a 1 koncert. Slavnosti realizuje Dobřichovická divadelní společnost. S principálem a režisérem Petrem Říhou jsem si povídal o historii slavností, letošním programu a procesu realizace přehlídky jako takové. 

Vznik slavností a „nej“ představení

Kdo s nápadem uspořádat slavnosti před 13 lety přišel? Šlo zpočátku spíše o jednorázovou záležitost nebo jste rovnou věděli, že slavnosti budete chtít pořádat každý rok?

PŘ: Myslím, že tato myšlenka vznikla spontánně při nějaké oslavě ve vinárně U Caldů, která zpočátku sloužila jako náš útulek k utužování vztahů po založení DDS.

Na jakou inscenaci jste ve své historii nejvíce pyšný, že se vám kdy povedla na DDS dostat?

PŘ: Za uplynulých 12 let DDS slavností se na zdejším zámeckém nádvoří představila řada amatérských souborů patřících ke špičce českého amatérského divadla. Mám-li jmenovat, tak je to určitě Rádobydivadlo Klapý s Rozmarným létemLa Pardon Praha s fraškou G. Feydeaua Dámský krejčí. Pro velký úspěch jsme tento spolek, složený z bývalých studentů herectví, kteří se nedokázali rozloučit a hrají dál, pozvali opět na letošní 13. DDS s groteskou Brýle Eltona Johna.

Organizace divadelních slavností

Slavnosti jsou akcí pod širým nebem. Ani na vteřinu jste při tvorbě letošního programu neváhali, že by slavnosti neproběhly? Jak se program letošního ročníku dával dohromady v souvislosti s COVID-em?

PŘ: Měli jsme již zkušenosti z minulého roku, kdy také nebylo stále jasné jak to s kulturou v létě bude, ale věřili jsme, že DDS budou. Téměř na poslední chvíli jsme je začali připravovat, někdy koncem dubna. Ale povedlo se to v loni i teď.  Letos se nám dokonce divadla sama hlásila, ale nikdo dlouho nevěděl, jak vše bude, jaké budou podmínky ke hraní uvnitř a venku. Vědělo se, že snažší to bude venku, a proto ten zájem. Zdá se, že letošní 13. DDS celkovým počtem představení budou rekordní a překonáme i léta bez covidu. Jsem rád, že u nás poprvé vystoupí i Divadlo Jana Hrušínského, dokonce 6x se čtyřmi inscenacemi. Ve hře Pánský klub,  jejímž autorem je režisér Matěj Balcar, alternují v roli masérky i členky Dobřichovické divadelní společnosti, Alena ŘíhováIrena Neradová.

Kdo všechno se na chodu přehlídky podílí a jak?

PŘ: Na chodu přehlídky se podílí z 38 členů DDS cca 10 těch nejaktivnějších, občas se navíc někdo přihlásí na výzvu k pomoci např. ke stavbě hlediště a jeviště, či jako pořadatelská služba na jednotlivá představení. Je to těžké, dnes je každý značně vytížený a těžko pak hledá volnou chvilku pro svého koníčka. To se týká i zkoušek připravovaných našich premiér. Velkou pomocí při technické přípravě divadelních slavností, ale i v jejich průběhu, je profesionální technik, osvětlovač Petr Calda. Nejen techniku musíme zorganizovat. Projednávají se smlouvy s účastníky přehlídky, chystá se zázemí pro hostující soubory, mobilní toalety pro diváky, předprodej vstupenek, propagace, v současnosti navíc musíme neustále hlídat stále se měnící Covidová opatření pro pořádání kulturních akcí a určitě jsem zde nevzpomenul na mnoho dalších věcí.

Jak financovat přehlídku

Jakým způsobem přehlídku financujete a jak ji propagujete?

PŘ: Přehlídku financujeme zejména z vlastních zdrojů (vstupné z minulých představení), částečně za pomoci sponzorů, ale i z vydatné pomoci grantu našeho města a Středočeského kraje.

Zdá se, že letošní 13. DDS celkovým počtem představení budou rekordní a překonáme i léta bez covidu.

Program Dobřichovických divadelních slavností 2021

Letošní Dobřichovické divadelní slavnosti jste otevřeli pohádkou „BYL JEDNOU JEDEN KRÁL“ (v termínech 18.-20.6.). Ta se poprvé hrála již před šesti lety pod vedením Lucie Kukulové. V hlavní roli Marušky se představila herečka Aňa Geislerová. Co vás vedlo k tomu oprášit tento titul? A jak došlo na spolupráci právě s Aňou Geislerovou?

PŘ: U nás je to tak, že s návrhy na inscenace přichází potenciální režisér. Nemáme dramaturga, asi jako většina ochotníků. Pohádka není výjimkou, takže s návrhem přišla její režisérka. Lucie Kukulová též vede dětský soubor Kukadýlko, který dodal úžasné dětské herce. K oprášení nás snad vedly obavy o dostatečný počet inscenací pro 13. DDS. Vzhledem k zákazům shromažďování se nic nového v době pandemie nemohlo nazkoušet. To je případ i našich dalších dvou oprášených nejúspěšnějších titulů z poslední doby. Podle vlastních slov herečky Aňi Geislerové, uvedených v nezávislém poberounském občasníku Naše noviny, ji o spolupráci požádal její jmenovec (ne příbuzný). Nabídku přijala, a jak říká, cítí potřebu propojit se s místní komunitou. Aňa Geislerová však není jediný profesionál spolupracující s Dobřichovickou divadelní společností. Častým hostem je např. Jan Rosák, hrála s námi Renata Rychlá, Jiří Štědroň apod.

Co dalšího v programu uvede přímo Dobřichovická divadelní společnost?

PŘ: Již dva roky chystáme premiéru komedie Charleyova teta, stále jí odkládáme z důvodu zákazu shromažďování a letos tomu není jinak. Abychom se předvedli na domácí půdě v rámci 13. DDS, sáhli jsme již k prověřeným a úspěšným inscenacím, s nimiž jsme vyhráli krajské přehlídky. S jednou z nich jsme se úspěšně předvedli i na Olympu amatérských divadelních souborů Jiráskově Hronově a s druhou čekáme na výsledky posledních krajských přehlídek, a doufáme, že Hronov se povede i letos. Takže sehrajeme  ve dnech 3.-5. července komedii Peklo v hotelu Westminster, a 16.7. a 17. 7. komedii Řeči.

Hosté a koncert

Program pak dále nabízí několik hostů. Kteří to jsou a kdo je vybíral?

PŘ: Hostující spolky či divadla jsem vybíral já a výběr schválila Umělecko-provozní rada. Přehlídku zahájí Divadlo La Pardon, skvělá parta mladých herců, které jsme viděli předloni v Hronově s fraškou Dámský krejčí, moc se nám líbili, a tak jsme je pozvali. Poprvé se šňůrou několika představení vystoupí u nás v rámci DDS profesionálové: Divadlo Na Jezerce, s 6 představeními.  Po něm se těšíme na Dvě komedie v komedii v provedení známých a výborných Geisslers Hofcomoedianten a poslední z divadelních hostů bude Divadlo Orfeus s komedií Lháři.

Slavnosti pak „uzavírá“ koncert Bratří Ebenů – stává se tak pravidlem, že slavnosti vždy uzavírá hudební vystoupení?

PŘ: Ano, dá se to tak říci. Snažíme se, aby Dobřichovické divadelní slavnosti zahajovalo či zakončovalo nějaké hudební vystoupení. V minulosti to byla  např. Jitka Vrbová, ta je častým hostem, dále Ivan Mládek, Tomáš Klus, naše domácí dámská vokální skupina Cabinet, dětský orchestr ZUŠ Dobřichovice, z Hodonína skupina Countrio, s níž si zahrál Petr Bendl a jiní.

Podrobný program, informace o vstupném a předprodeji najdete na www.divadlodds.cz

Kdo jsou diváci Dobřichovických divadelních slavností

Dá se říct, že jsou DDS pro obyvatele Dobřichovic „svátkem“? Lákají k účasti především místní diváky nebo i diváky z daleka?

PŘ: Řekl bych, že Dobřichovice jsou centrem veškerého nejen kulturního dění v dolním Poberouní. Díky podpoře vedení města a aktivitě mnoha místních obyvatel se zde koná množství akcí a DDS jsou jednou z nich, asi nejdelší po sochařském sympoziu. Netroufám si proto konstatovat, že by byly svátkem, ale jsou významnou událostí v letním období a v období dovolených nejen pro místní, ale i pro dovolenkáře a okolí. Rovněž tak si myslím, že ne vždy převažuje obsazenost sedadel místními. DDS se staly již tradicí, dosud jsme nevynechali ani jeden rok, i v době koronaviru, a tak přitahují diváky z okolí a z Prahy.

Jakou kapacitu má hlediště v areálu Dobřichovické zámku a jakou hlediště v Lesním divadle v Řevnicích, kde se odehrála pohádka Byl jednou jeden král?

PŘ: Kapacita hlediště v Dobřichovicích je cca 250 diváků, v Lesním divadle, předpokládám, cca 600 míst.

Jaká je průměrná návštěvnost slavností? Roste každým rokem více a více?

PŘ: S návštěvností jsme spokojeni. Nejvíce zaplněné hlediště, mnohdy do posledního místa, je při premiérových představeních Dobřichovické divadelní společnosti, na hostující amatérské soubory by to mohlo být lepší. Nedomnívám se, že by návštěvnost rostla každým rokem. Již od počátku byla naše  přehlídka hojně navštěvována. Plno diváků jsme zaznamenali v loňském covidovém roce, kdy jsme byli jedni z mála, kteří se nebáli divadelní slavnosti pořádat. A tak jsme zvědavi na letošní 13. DDS, kdy je situace minulému roku podobná.

Část vstupného jako podpora Hodonínsku po tornádu

PŘ: Možná by stálo za zmínku, že Dobřichovická divadelní společnost věnuje část ze vstupného, konkrétně 20 000,- Kč, do tornádem postižené oblasti na Hodonínsku, na konkrétní účel, po dohodě se spřátelenými hodonínskými divadelníky.

Ať žije divadlo a to naše zvlášť !!!


(nejen) Rozhovory z nedávné doby

S.M.A.D. – Dílna Šrámkova Písku Šumperk 2021
AITA/IATA a možnost hraní na festivalech v zahraničí
Podcast Ochotníci na vlnách duben – květen 2021 – shrnutí
Jak s divadlem začínal Ondřej Benda?
Červený Kostelec 2021 – divadelní přehlídka v pandemii
SOUTĚŽ: 100 rozmarných lét
Lenka Lázňovská o činnosti NIPOS
Licenční desatero Michala Zahálky
Miroslav Král představuje Divadelní salon paní Ljuby 2021
Jak s divadlem začínal Tomáš Václ?