Aktuality

SOUTĚŽ: 100 rozmarných lét

RUDOLF HRUŠÍNSKÝ by v říjnu 2020 oslavil 100. narozeniny. Jeho syn Jan Hrušínský, ředitel Divadla Na Jezerce, vydal k tomuto vzácnému výročí knihu RUDOLF HRUŠÍNSKÝ – 100 ROZMARNÝCH LÉT, která je koncipována jako unikátní obrazové zmapování jeho života od narození do smrti (1920–1994).

Výpravná kniha RUDOLF HRUŠÍNSKÝ – 100 ROZMARNÝCH LÉT provází čtenáře všemi zásadními okamžiky života a celoživotní hereckou kariérou jednoho z našich nejlepších herců. A právě o tuto knihu si u nás na portále Divadelník.cz můžete zasoutěžit.

O knize Sto rozmarných lét

Sedm kapitol reflektuje důležité společenské události a v jejich kontextu pak čtenáře seznamuje se soukromými mezníky Rudolfa Hrušínského. Dále jsou v každé kapitole uvedeny filmové a divadelní příležitosti, popřípadě režie nebo rozhlasové a televizní inscenace. Život Rudolfa Hrušínského se nedá popsat tak, aby se zcela a plnohodnotně vešel do jakkoliv obsáhlé publikace. Autoři se proto snažili obsahovou část vybrat tak, aby nezklamali ty ze čtenářů, kteří Hrušínského tvorbu znají a čekají, že v knize naleznou informace o jeho nejznámějších rolích. Mnohé z bezmála 900 fotografií nebyly doposud nikdy publikovány, stejně tak řada vzácných dokumentů, divadelních i filmových dobových plakátů, úředních dopisů, zákazů tvorby v letech normalizace i unikátní deníkové zápisky Hrušínského. Nechybí kapitola věnovaná manželce Hrušínského, Evě Koubové, a vzpomínky přátel z osobního i profesního života.

Jak kniha vznikla?

O realizaci knihy přemýšlel syn Jan Hrušínský několik let, pro velkou pracovní vytíženost v Divadle Na Jezerce ale nebyla vhodná chvíle k tomu, aby svůj záměr realizoval. Teprve v březnu roku 2020, kdy zůstala kultura na základě nařízení vlády uzavřena, rozhodl se principál k odvážnému kroku a společně s autorkou textové části Nikolou Hrklovou a grafikem Janem Balcarem se vrhnul do práce. Čtenáři mají možnost držet v rukou jedinečnou publikaci, která rozhodně stojí za to, aby zdobila každou knihovnu.  

O Rudolfovi

Rudolf Hrušínský se narodil 17. října 1920 a jeho herecká kariéra započala ještě před narozením, když jeho maminka Hermína stála těsně před porodem na jevišti v Novém Etynku (Nová Včelnice). Během svého života ztvárnil stovky filmových a divadelních rolí. Jaké bylo jeho první angažmá, za jakých okolností se potkal s Josefem Kemrem a Danou Medřickou, se kterou z prvorepublikových krásek ho pojilo přátelství i mimo jeviště, proč jeho manželka Eva nechtěla žádné svatební fotky, co si psal do svého deníku a jak na něj vzpomíná Jiří Suchý? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v nové knize RUDOLF HRUŠÍNSKÝ – 100 ROZMARNÝCH LÉT.

Soutěž o knihu 100 rozmarných lét

Soutěž o tuto knihu pro čtenáře portálu Divadelník.cz přinášíme ve spolupráci s Divadlem Na Jezerce. Kniha, stejně jako osobnost Rudolfa Hrušínského, může být velkým inspiračním zdrojem pro celou amatérskou divadelní obec (a nejen ji). Pojďme si představit pravidla a soutěžní otázku.

Pravidla soutěže

Soutěž startuje dnešním dnem (středa 5. 5. 2021). Odpovídat na soutěžní otázku můžete do 31. 5. 2021 (do 23:59). Ze zaslaných odpovědí (se správným výsledkem) vylosujeme jednoho výherce. Jméno výherce bude dne 1. 6. 2021 v 16.00 oznámeno na Facebookové stránce Divadelník.cz. Výherce bude dále kontaktován. Výhra bude zaslána skrze poštovního přepravce na náklady partnera soutěže – Divadlo Na Jezerce. Kompletní znění pravidel naleznete ZDE.

Soutěžní otázka

Jaké tři inscenace Divadlo Na Jezerce nově připravuje?

A) Naprostí cizinci, After Life, Charleyova teta
B) After Life, Mašíni, Ze života Čapka
C) Takový žertík, Slaměný klobouk, Lakomec

Odpověď na soutěžní otázku posílejte na: soutez@divadelnik.cz

Při pátrání po správné odpovědi vám může být nápomocna webová prezentace Divadla Na Jezerce.

Pro případ, že se na vás v soutěži „neusměje štěstí“ – nevěstě hlavu a využijte zvýhodněné nabídky Divadla Na Jezerce. Zvýhodněná nabídka se netýká jen ceny. Nákupem knihy na e-shopu Divadla Na Jezerce zároveň získáte jednorázovou slevu 100 Kč na libovolný další nákup (včetně vstupenek).

Líbí se vám soutěž o „100 rozmarných lét“ a chcete další?

Dejte „To se mi líbí“ naší Facebookové stránce, sdílejte náš obsah na svých sociálních sítích a zkrátka i nadále zachovávejte přízeň „Kukátku do světa amatérského divadla“.