Krakonošův divadelní podzim se vrací po roční pauze
Již 52. ročník národní přehlídky Krakonošův divadelní podzim (KDP) ve Vysokém nad Jizerou proběhne v termínu od 24. září do 2. října. Přehlídka je určena především venkovským souborům (do 5 tis. obyvatel) s cílem podpory tradice a specifik ochotnického divadla. O letošní podobě přehlídky Krakonošův divadelní podzim jsem si povídal s její ředitelkou – Svatkou Hejralovou.
Pokud mě paměť nešálí, tak oproti předchozím ročníkům došlo k posunu termínu konání. Je to tak? Proč?
SH: Důvod je zcela praktický. Po loňské zkušenosti, kdy se v září akce ještě daly uskutečnit, ale říjen udělal stop. A pak jsem si téměř jista, že do voleb 8. října vláda žádný zásadní lockdown neudělá…
Organizace národní přehlídky
Vyhlašovatelem přehlídky je Svaz českých divadelních ochotníků. Co to znamená? Jaká je role SČDO před, během a po přehlídce?
SH: Svaz českých divadelních ochotníků vydává Propozice pro každý ročník KDP, na určité období poskytuje Statut přehlídky a přehlídku zaštiťuje odbornou garancí, tj. svolává programovou radu na výběr programu z oblastních přehlídek, vybírá porotu a jejího tajemníka a pak záleží na osobách, které jsou přímo za SČDO v přípravném výboru, kterých povinností se ujmou dále a co pomohou nebo přímo zajistí pro přehlídku.
SČDO jsme podrobně představovali v rozhovoru s předsedou Josefem Hejralem – ČTĚTE ZDE
Pořadatelem přehlídky je pak Občanské sdružení Větrov. Přibližte nám jeho činnost.
SH: Občanské sdružení je zapsaný spolek, určený jen pro zajištění přehlídky. Skládá se z dobrovolníků především z řad divadelního spolku Krakonoš. Na jeho bedrech spočívá kompletní zajištění přehlídky po všech stránkách, včetně té nejdůležitější – finanční. OS Větrov pak také řeší smlouvy se soubory, hosty do programu, veškeré tiskoviny, informační středisko na distribuci vstupenek nebo ubytování návštěvníků, souborů, lektorů, poroty a hostů. Zkrátka úplně všechno, aby přehlídka běžela (péče o soubory, propagace přehlídky, redakce zpravodaje Větrník, výstavy k přehlídce a jiné). Upozorňuji na výjimečnost – všichni se na tom podílí dobrovolně bez nároků na odměnu. Je úplně jedno, jestli někdo svítí, roznáší kávu, uklízí chodby, dává kabáty do šatny, vítá soubory nebo přehlídku řídí. Jsou na palubě jedné lodi.
KDP předchází systém licencovaných krajských postupových přehlídek. Kolik jich celkem je? Kolik se jich v roce 2021 podařilo uskutečnit?
SH: Celkem jich je deset: Miletín, Trhové Sviny, Brněnec, Třešť, Boleradice, Němčice, Štítina, Sadská, Josefův Důl a Žlutice. Letos proběhly čtyři: Miletín (doporučení), Boleradice, Němčice a Josefův Důl (nominace a doporučení).
Program 52. ročníku
Letošní ročník je tedy programově složený převážně z inscenací, které diváci měli vidět již loni? Které to jsou?
SH: Obrátila bych to. Je to loňský program bez Dobřichovic, které byly vybrány na Hronov už letos přímo. (Po dohodě uvolnily místo dalšímu souboru). Z letoška se do programu vešlo Meziměstí a Nučice.
Každý rok také pořádáte besedu s osobností. V minulých letech to byl například Tomáš Töpfer, Stanislav Zindulka nebo Jaromír Nosek. Letos je to Dana Morávková. Jakým způsobem hosty vybíráte a oslovujete? Jsou to osobní známosti?
SH: Je to opravdu na osobní známosti našich kamarádů a z ochoty jednotlivých osobností přijet k nám za „pěkně děkuji“ a kytičku.
Nezapomínáte ani na nejmenšího diváka. I letos je na programu představení pro děti. Jaké?
SH: S divadly pro nejmenší jsou stále větší problémy, často není v celé nabídce postupových přehlídek žádné. Pak je na přípravném výboru (dále Pv – pozn. red.), aby něco zajistil. V letošním roce se zatím oslovené soubory omluvily, z různých důvodů nemohou. Nakonec letos pohádka nebude. I po různých výstrahách z ministerstva zdravotnictví, jak školní rok začne se zrušením všech zájmových kroužků a akcí pro děti, aby se předešlo sdružování a šíření virů, nemám odvahu ani chuť něco chystat. Bojím se, že další generace budou pak lehce degenerované a asociální. To je můj osobní názor.
Semináře
Přehlídka trvá týden a během ní se uskuteční tři semináře. Jaké to jsou? Kdo je jejich lektorem? A jakým způsobem se na jeden ze seminářů mohou zájemci přihlásit?
SH: O přehlídce běží tři pravidelné kurzy. Kurz režisérů SČDO spadá, jak jinak, pod SČDO. Pak kurz KDP mladým, ten je v kompetenci PV a jsou to převážně studenti gymnázia Semily a jiní. Pak kurz KDP neboli půdičkáři, který je volně otevřen komukoliv, kdo si chce večer popovídat o předchozím představení. Na první kurzy je třeba se přihlásit: SČDO přes SČDO a mladí přes informační centrum nebo na PV. Pokud se najde prostor a čas, je náš technik Honza Pohanka ochoten zasvětit zájemce do nových možností svícení přes nové techniky.
Na co dalšího se diváci a seminaristi mohou těšit?
SH: Platí vítací ceremoniály na městě a loučení se soubory před divadlem. Společenské večery letos nebudou, jen posezení v divadle na malém sále po představení. Slavnostní vyhlášení a závěrečný bál Sejkorák by měl být, pokud se nějak zásadně nezmění hygienické podmínky. V sobotu 25. 9. bude vernisáž a křest Sborníku ke 150 letům ochotnického spolku Přemysl ve Vysokém v muzeu. V úterý 28. 9. přibude koncert Na pohodu v parku za divadlem. Chybět nebude ani „nočníkové“ představení Vobskočáku. Všechno tohle dění spolu s neutuchajícím nadšením členů domácího spolku Krakonoš vytváří onu zvláštní a ojedinělou atmosféru přehlídky.
Porota
Představte členy poroty. Jak často se mění? Kdo porotu sestavuje?
SH: Porota se pravidelně obměňuje jedním či dvěma novými členy. Letos bude pracovat ve složení Jaroslav Kodeš, předseda (rozhlasový režisér), členové: Petra Richter Kohutová (dramaturgyně), Petr Kolínský (scénograf), Petr Svoboda (herec, producent), Michal Zahálka (překladatel, teatrolog) – to je v kompetenci SČDO.
Nový web
V loňském roce přehlídka představila nové webové stránky. Kdo s myšlenkou „udělat nový web“ přišel? Realizaci jste zvládli svépomocí, nebo jste oslovili firmu/agenturu?
SH: O nových stránkách se uvažovalo delší dobu, iniciativy se chopil dnešní starosta spolku Krakonoš Honza Pohanka, který zajistil firmu, a nám se podařilo s hospodářkou zajistit mimořádný grant MK.
Slovo či věta na závěr?
Heslo, které je nad oponou loutkové scény v malém sále divadla Krakonoš ve Vysokém: BYLI JSME A BUDEM!