AktualityRozhovory

Slepé skvrny – pouliční performance Just Monkeys

Nezávislé divadelní uskupení Just Monkeys zahajuje 18. září 2021 V Jirchářích v Praze (během festivalu Zažít město jinak) divadelní sezónu 2021/2022 premiérou divadelní performance Slepé skvrny. Na detaily představení jsem se zeptala principálky Venduly Ježkové.

Just Monkeys je demokratické uskupení, které si klade za cíl svobodný rozvoj kreativního potenciálu každého člena dle jeho individuálních talentů. JM jsou členem Asociace nezávislých divadel (AND ČR). Jednotliví členové vykrystalizovali z kurzů scénického umění Just Monkeys. První kurzy herectví, pod vedením MgA. Venduly Ježkové, Ph.D., byly realizovány od ledna 2018 v Divadle pod Palmovkou. Za svou existenci inscenovali hry: Památkář současného slovenského autora Petera Lomnického (2019), leporelo Hamlet, aneb Lehrstück (2021), a nyní performanci Slepé skvrny podle knihy Daniela Prokopa (2021).

Vendulo, představ, prosím, ve zkratce váš nový divadelní počin. Dle anotace se jedná o performanci dle knihy Slepé skvrny od sociologa Daniela Prokopa a jde v ní o pohlížení na problémy a výzvy současného Česka i světa. Čím to, že vás zrovna tato kniha oslovila jako podklad pro divadlo? A jak jste s ní “zacházeli”?

VJ: Víc než divadelní počin vnímám naše Slepé skvrny jako lidský a občanský počin. Proto je to performance a ne představení. Výtvarnice Eva Nečasová vykopla návrh pracovat s knihou Slepé skvrny Daniela Prokopa. Sociologie je skvělá, že je nám schopná přiblížit širší spektrum společnosti, a to za hranicemi našich bublin. Dochází k zajímavému paradoxu, že díky uvažování nad těmi dalšími, se nám často otevře možnost sebe sama nahlédnout jinak, než jak jsme zvyklí. Odkopali jsme se. Diskutovali. Zobecňovali a zjistili, že naše zobecnění jsou slabá. Tak jsme se vraceli zase k sobě.

Autentické příběhy členů Just Monkeys

V anotaci dále stojí, že performance Slepé skvrny je složena z autentických příběhů členů skupiny Just Monkeys. Jakým způsobem probíhala dramaturgie? Práce na příbězích, výběr a jejich sestavení – předpokládám – do nějakého uceleného tvaru?

VJ: Každý napsal příběh. Příběhy jsou plná palba. Žádné uhýbání. Průšvihy, tabu, stigmatizovaná témata jako exekuce, domácí násilí, xenofobie, alkoholismus. Četli jsme si je nahlas a byli spolu. Tiše, účastně a bez hodnocení či moralizování. Díváte se na předčítajícího a jste vděčni za důvěru, že můžete vidět, jaké náročné situace vyformovali tohoto člověka, jak se s nimi vyrovnává. 

Performanci jsme zkoušeli během rezidenčního pobytu v Polsku v Palaci Górzanow na začátku srpna. Před výjezdem jsem konzultovala s dramatikem Romanem Sikorou. Vytvořila jsem několik možných variant, z nichž při intenzivním třífázovém zkoušení vykrystalizovala jak minimalistická forma performance, tak výtvarné pojetí.

Slepé skvrny jsou označené jako “pouliční performance”, co si pod tím můžeme jako diváci představit? Co se od nás očekává? A kdo je vlastně váš cílový divák?

VJ: Divák je ten, který se o události dozví, ta ho zaujme a přijde, ale také člověk, který jde náhodou kolem, zastaví se a třeba ho to zaujme a zůstane. Neočekáváme, nebudujeme efekt ani nátlak. Jsme sami zvědaví, co v divácích zarezonuje. 

Realizátoři performance

Kdo se tedy všechno na Slepých skvrnách podílí a jak?

VJ: Jsme to my, Just Monkeys, což je devět realizujících performerek a performerů. Obyčejní, normální lidé se svými profesemi, kteří mají chuť poznávat svět skrze divadelní techniky. S Evou Nečasovou tvoříme realizační tým. Eva v průběhu performance vytváří vizuální obrazy, kreslí do tmy světlem. Já koušu svetr.   

Dovol mi ještě poslední otázku. V popisu vaší skupiny stojí, že jste “demokratické uskupení”. Prozraď nám, do jaké míry funguje v divadle demokracie? Resp. jak se vám ji vede udržet?

VJ: Pokud jsme odpovědnými, myslícími a cítícími bytostmi, které jsou schopny vidět za špičku svého nosu, a shodneme se na tom, tak to prostě existuje jako konsensus mezi lidmi. A jaké si to uděláme, takové to máme. Přijímáme se s našimi speciálnostmi.

Termíny hraní pouliční performance Slepé skvrny

  • 18. 9. 20:00 V Jirchářích; Zažít město jinak
  • 4. 10. 19:30 Mariánské nám.; Městská knihovna Praha
  • 28. 10. 19:30 Žižkovská noc

Pro aktuální termíny představení sledujte webové stránky Just Monkeys nebo jejich facebook.

Kdo je Vendula Ježková?

MgA. Vendula Ježková, Ph.D. se věnuje se lektorování herecké propedeutiky, „kreativního hraní“ na Psychosomatické klinice Prahy 6 a spolupracuje na vzdělávacích projektech v institucích NPI ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj. V roce 2016 obhájila na brněnské JAMU disertační práci „Herectví jako tvorba. Studie k ustavujícím složkám tvůrčí činnosti“. Vede divadelní platformu Just Monkeys.

Další premiéry v září 2021 se uskuteční např. v radotínském DS Gaudium, máte-li zájem, přečtěte si rozhovor s Vlastou Pilařovou.