Jak na to?Rozhovory

Divadelní bazar – nová služba pro divadelníky

Divadelní bazar, nová služba pro naplňování potřeb (nejen) amatérského divadla, byla spuštěna právě dnes – 1. 3. 2021. Na to, co má bazar divadelníkům konkrétně zprostředkovat a jakým způsobem, odpovídá jeho autor, realizátor a multi-Divadelník, Tomáš Čivrný (TČ).

Proč divadelní bazar a pro koho?

Tomáši, jak jsi došel k nápadu založit DivadelníBazar.cz?

TČ: Ten nápad přišel na podzim loňského roku. Bylo to v době, kdy jsem se domlouval s Honzou Pleskačem, předsedou souboru Klicpera Sadská, na „pohostinské režii“ u nich. Do pohádky, kterou tam budu režírovat, potřebuji pro hlavní postavy rytířů opravdové, pěkné meče. Ptal jsem se tehdy Honzy, zda soubor meče ve fundusu má. A protože odpověď zněla „ne“, začal jsem přemýšlet, kde je tedy seženu.

Chápu. Na podzim to nevypadalo s divadly tak bledě. Proč ale spouštíš Divadelní bazar teď? V nejtvrdším „lockdownu“?

TČ: Za mě je teď ideální příležitost. Plno spolků využilo pauzy v loňském roce k protřídění a uklizení svých fundusů. Spolky mají, a budou mít, dost dobrý přehled o tom, čím disponují, co třeba tolik nepotřebují atd.

I přes stále trvající (a zpřísňující se) restrikce má plno spolků své věci „rozdělané“. Režiséři připravují nové inscenace. Studují texty, plánují obsazení… A věřím, že, i když teď mají stopku, pilně mezitím shánějí rekvizity a kulisy, aby neztráceli čas, až se budou moci naplno vrátit k osobním kontaktům a ke zkoušení. DivadelníBazar.cz je podaná ruka v této těžké době, která jim nyní může usnadnit práci při hledání.

A své uplatnění bude bazar mít i po lockdownu, jsem o tom přesvědčený.

(O možnosti, co dělat během „covidových“ prázdnin jsme psali v tipech „Jak divadelně nezakrnět„.)

Marné hledání

Ale vraťme se k tvému „problému“ s nedostatkem mečů. Kde jsi tedy na podzim začal hledat?

TČ: Má první cesta mě dovedla na Facebook. V poslední době je tam spousta bazarových skupin s různým zaměřením. Na vyloženě divadelní skupinu jsem ale nenarazil. Co jsem ovšem objevil, byla (již neaktivní) Facebook stránka s názvem Divadelní bazar.

A tam jsi nepochodil?

TČ: Ne. Tenhle „on-line divadelní bazar“ vznikl v roce 2016 a po pár měsících skončil. Pokud jsem to pochopil správně – jeho iniciátorka měla k dispozici prostory, začala shánět všemožné kostýmy, rekvizity. Vše skladovala, fotila a nahrávala na webové stránky.

Proč myslíš, že skončil?

TČ: Jednu domněnku mám, ale nepotvrzenou. Když si představím ten investovaný čas do zajištění chodu, tak si myslím, že to bylo od počátku neudržitelné. Otázkou taky je, jak to bylo tehdy propagované…

Postupnými krůčky k jasnému cíli

Kam pokračovaly tvé kroky po těchto zjištěních?

TČ: Rozhodil jsem sítě s cílem zjistit – jak a kde – shánějí ostatní divadelníci potřebné rekvizity. Díky tomu jsem nabyl přesvědčení, že nějaká forma divadelního bazaru by nebyla vůbec k zahození. Že pokud to bude stát na pevných základech, na funkčním konceptu, tak to snad může z toho dlouhodobého hlediska fungovat. Poptávka existuje a nabídka jistě také.

Jak takový funkční koncept podle tebe vypadá?

TČ: Jako klíčový bod v tomto projektu bylo uvědomění si nutnosti, že nový divadelní bazar musí být přístupný co možná nejvíce divadelníkům – všem věkovým generacím. Proto jsem rovnou zavrhl řešení jen skrze Facebook. Myslím, že je stále plno starších divadelníků, kteří tuto sociální síť nevyužívají. Z různých důvodů v to nemají důvěru, nechtějí se učit FB ovládat, přijde jim to zbytečné… Facebook má v sobě spoustu balastu, který je pro účely divadelního bazaru zbytečný.

Jediným možným východiskem pro mne bylo vytvoření webové stránky, na kterou bude moci kdokoliv (v pár krocích) přidat svůj vlastní inzerát.

Takže ses pustil do tvorby webové stránky?

TČ: Ano. Sázím na to, že jde o službu, kterou divadelní obec potřebuje a bude ji sama využívat – tedy obhospodařovat.

Ukázka přehledu aktivní nabídky inzerátů na webu Divadelní bazar

Zrození webu Divadelního bazaru

Stačily ti tvé programátorské znalosti nebo sis pro web bazaru, který jistě vyžaduje spoustu funkcí, někoho přizval?

TČ: Nejsem programátor, mám drobné základy, to ano, ale něco vyloženě naprogramovat od nuly – to už je vyšší dívčí. Spojil jsem se tedy s programátorem Vladimírem Pilným, který stojí za úspěšným projektem Alkobazar.cz. Vladimír mi ochotně poskytl jednoduchou šablonu internetového bazaru, která umožňuje přesně to, co jsem výše popsal. A až tu jsem pak já začal postupně přetvářet do vhodné podoby pro nový divadelní bazar.

Jaká nyní bude tvá role po spuštění bazaru?

TČ: Pokud jde o moji roli – ta bude především promotérská. Pravidelně budu připomínat, že existuje DivadelníBazar.cz. Budu sdílet jednotlivé inzeráty, budu vybízet spolky, aby bazar používaly, a to nejen spolky, ale i profi divadla. Petra Tauchmanová (DS Vojan Desná Mladá haluz), která mi pomáhala dávat dohromady finální podobu bazaru, udělala skvělý a hodně obsáhlý kontakt list. Máme mailové adresy snad na všechny profesionální divadla a amatérské spolky z ČR. Na tyto adresy byla dnes odeslána tisková zpráva. Nejen do divadel, ale i do organizací jako ADA, VSVD, SČDO, NIPOS a další. Uvidíme, jaký to bude mít dopad.

Divadelní bazar pro amatéry i profesionály

Jen si to představte – profesionální divadlo vymění světelný park a již nepotřebuje ten starý, chystá se ho prodat. Přičemž ten starý park může ještě pár let dostatečně sloužit nějakému amatérskému spolku…“

Pro koho je tedy on-line divadelní bazar vlastně určen? Nejen pro amatérské divadelníky?

TČ: DivadelníBazar.cz je otevřen všem. Všem, kteří něco shánějí nebo něco chtějí předat dál. Vidím zde skvělou příležitost v možném propojení profesionální a amatérské sféry. Jen si to představte – profesionální divadlo vymění světelný park a již nepotřebuje ten starý, chystá se ho prodat. Přičemž ten starý park může ještě pár let dostatečně sloužit nějakému amatérskému spolku, který by si nový park třeba vůbec dovolit nemohl. Kam ten starý park půjde profi divadlo prodat? Pevně doufám, že právě na DivadelníBazar.cz. Zda se tato teorie přenese do praxe, ukáže jen čas.

Ano, je tu spousta „esbazarů“ a „bazošů“, na které je vhodné umísťovat inzeráty na věci z divadelní oblasti. Já to však chci centralizovat a co možná nejvíce zpřehlednit.

Ukázka nabídky na webu Divadelní bazar

Registrace na webu Divadelního bazaru

Je potřeba se registrovat? Pokud ano, co registrace vyžaduje?

TČ: Ano, registrací vzniká profil dané osoby či divadla/spolku – zkrátka někoho, kdo se chystá inzerovat nebo má o něco zájem. Díky registraci můžete kontaktovat jednotlivé prodejce, odpovídat na inzeráty. Registrace v prvotní fázi vyžaduje vyplnění jména, e-mailu a vytvoření hesla. Následně, po potvrzení registrace, lze přidat profilovou fotku, odkaz na web divadla/spolku a jiné. Lze také poskytovat hodnocení ostatních prodejců. Jak celý „obchod“ probíhal, jaká byla reakční doba apod.

Vkládání inzerátů – zdarma

Co se na divadelním bazaru bude moct „vyhandlovat“? A „za co“?

TČ: Téměř cokoliv – tedy cokoliv, co není v rozporu s platnou legislativou České republiky a co nějak souvisí s divadelní tématikou – co by mohlo najít uplatnění na jevišti či v zákulisí. Kompletní podmínky využívání služeb DivadelníhoBazaru.cz si lze přečíst zde. Když se ptáš „za co“ – vložení inzerátu je a bude vždycky zdarma. Stejně tak jako již zmíněná registrace. Prodávající mohou nabídnout věci zcela zdarma, dohodou či za konkrétní částku. To je zkrátka na každém, na kolik si kterou věc cení.

Ještě je potřeba uvést jednu důležitou věc, a to sice že já jakožto provozovatel bazaru pouze zprostředkovávám kontakt mezi prodávajícím a kupujícím a nepřebírám tak žádné záruky za kvalitu, původ, dodání, odebrání, zaplacení nebo upotřebitelnost nabízených věcí. Z toho jasně vyplývá, že veškeré dohody – co, jak a za kolik – jsou v režii prodávajícího a kupujícího.

Má DivadelníBazar.cz nějaké prémiové funkce?

TČ: Kdo bude chtít na svůj inzerát více upozornit, může si za symbolickou částku zakoupit jeho zvýraznění. Více informací o prémiových funkcích se dočtete zde.

Návod na použití webu DivadelníBazar.cz

Popiš, prosím, jak takový inzerát vložit.

TČ: Nejdříve je nutná ta registrace a její potvrzení. Poté se stačí přihlásit – kliknout na výrazné – nepřehlédnutelné tlačítko „Vložit inzerát zdarma“. A pak už je to opět jednoduché, intuitivní.

Nejdříve na uživatele vyskočí hláška: „Do jaké kategorie chcete umístit svůj inzerát?“ – na výběr jsou celkem 3 výchozí kategorie (Nabízím, Poptávám, Půjčovna). Uživatel si jednu kategorii vybere a následně se dostane do výběru podkategorie (kostýmy, technika, rekvizity, publikace, ostatní, …).

Po výběru podkategorie se uživatel dostane do třetího, posledního kroku – musí vyplnit název inzerátu, jeho popis, částku (zdarma, dohodou či konkrétní číslo). Dále může vyplnit kolonku, z jakého divadla/spolku pochází a pro jistotu i z jakého města/obce. To jsou informace, které mohou pomoci zájemcům o dané zboží. Horko těžko asi bude někdo chtít jet pro danou věc přes celou republiku. Těmito kolonkami chci jít naproti rychlejší komunikaci.

Divadelní bazar - formulář pro vložení inzerátu
Ukázka formuláře pro vkládání inzerátu na Divadelní bazar

Dále je možné vyplnit i telefonní číslo, to je však nepovinné a nutno podotknout, že tel. číslo je k vidění jen registrovaným uživatelům. Náhodným uživatelům internetu bez registrace na bazaru se tel. číslo neukáže.

Co má takový divadelník udělat, když bude mít o něco na bazaru zájem?

TČ: Pokud má o dané zboží zájem, rozklikne si inzerát a napřímo prodejce kontaktuje skrze funkci „Napsat zprávu“. Prodejce nejde kontaktovat bez registrace. Ať už tedy chcete na bazaru věci nabízet či je kupovat – registrovat se musíte v obou případech.

Půjčovna na divadelním bazaru

Součástí DívadelníBazar.cz je i Půjčovna? Proč?

TČ: To je jeden z nápadů Petry Tauchmanové. Při našich rozhovorech, kdy jsme bazar ladili, mi Péťa jen tak mimoděk řekla: „Nedávno jsem ve fundusu narazila na plechové přilbice. Sice nám výhledově k ničemu nejsou, ale prodávat je nebudeme.“ – následovala malá pauza… „Leda, že bychom je půjčili.“ – a právě takhle to vzniklo. Věřím, že nejen soubor z Desné, bude mít ve fundusu kousky, kterých se nechce zbavit navždy, ale rádo je na omezenou dobu zapůjčí někomu jinému…

Hledám MEČE, zn. SPĚCHÁ!

Tomáši, díky za představení nového projektu. Určitě zaplesá srdce nejednoho divadelního scénografa, skladníka či kohokoli, kdo zrovna něco do své inscenace hledá, nebo chce něco předat k dalšímu využití A pověz nám ještě: Už sis dal inzerát na ty meče, co potřebuješ?

TČ: Můj vlastní inzerát byla snad poslední věc, na kterou jsem pár dní před spuštěním myslel, ale ano, už jsem to napravil a inzerát na dva rytířské meče už na bazaru visí. Odkaz zde.

Máte ve fundusu dva meče? Neváhejte se Tomášovi ozvat!!

Oslovuje vás tento projekt? Hledáte něco do připravované inscenace? Nebo si naopak potřebujete udělat místo ve svém skladu kulis a rekvizit? Skočte se jednoduše rovnou podívat na web:

Vedle projektu „Divadelní bazar“ nahrála covidová prokrastinace divadelníkům ke vzniku mnoha zajímavých projektů, o kterých jsme již psali, a můžete si je připomenout: Ať už je to např. „nevážné“ RADIO Divadla Terno, VENKOVNÍ BOJOVKA Geisslers Hofcomoedianten nebo naopak „vážné“ ROZHOVORY S DIVADELNÍKY na podcastu Ochotníci na vlnách. Dokonce je snaha v on-line prostoru pořádat i DIVADELNÍ HRY (Korontaniéra od Di(v)ochů) či rovnou FESTIVALY (Pražská divadelní kovárna). Uspořádalo se také už i několik SBÍREK na podporu vzniku budoucích amatérských divadelních inscenací, např. Rádobydivadla Klapý, DS Mrštíků Boleradice