Jak na to?

Jak divadelně nezakrnět v nouzovém stavu?

Vzhledem ke skutečnosti trvání nouzového stavu do 20. listopadu, a s tím spojenými přetrvávajícími opatřeními s možností dalšího prodloužení, by se snadno mohlo stát, že začneme „divadelně zakrňovat“. Někdo více, někdo méně. V redakci Divadelníka, která se mimochodem rozrostla o nového člena (více zde), jsme nezaháleli a oslovili blíže nespecifikovaný počet odborníků z oboru. Dali jsme dohromady skupinu, kterou tvoří teatrologové, psychologové, imunologové a spousta dalších -logů. A této skupině jsme položili otázku, která je zároveň názvem tohoto článku, tedy „Jak divadelně nezakrnět?“. Na názory a výstupy této skupiny se můžete podívat níže.

Co radí námi oslovená skupina odborníků?

1 – Zamilujte si DRAMOX

A již nikdy nebudete řešit, že je kultura příliš daleko. Představení těch nejlepších divadel u nás si pustíte kdykoliv a kdekoliv. Sledovat je můžete z několika zařízení – ať už je to klasický počítač, tablet či mobilní telefon. Postačí vám k tomu připojení k internetu.

DRAMOX – záznamy představení profesionálních divadel

Největší výběr divadelních představení na jednom místě – tak zní podtitul této nové služby, která se spatřila světlo světa ke konci října 2020.

Pomáháme divadlům na internet a spouštíme Dramox, první českou divadelní streamovací službu. Výrazně rozšíří nabídku představení, která můžete vidět, a v těžké době pomůže divadlům. Opony se zvedají, startujeme!“ říká Martin Hájek, zakladatel projektu.

DRAMOX funguje jako pomoc divadlům

Prvních 7 dní po registraci máte službu zcela zdarma, po 7 dnech činí cena služby 299 Kč / měsíčně. Provozovatelé projektu garantují, že většinu „předplatného“ předají samotným divadlům. DRAMOX tak v této době nabízí pomocnou ruku nejen divákům, ale především samotným divadlům.

2 – Sjíždějte Amatérské divadlo na YouTube

I amatérská sféra poskytuje záznamy představení. Na youtube kanále s názvem Amatérské divadlo je k dispozici více jak 600 záznamů představení. Především se jedná o záznamy z přehlídek, ale najdou se i zajímavé rozhovorydokumenty. Stačí zapátrat a snadno se dozvíte, jak vypadal festival FEMAD, když byl v letech 1987 až 2000 pořádán v Libici nad Cidlinou tamním Divadelním spolkem Vojan.

Youtube kanál Amaterské divadlo – záznamy představení

Skupina odborníků si netroufla sestavit žebříček nejlepších kousků, které by vám doporučila ke shlédnutí. 100 lidí, 100 chutí. A proto výběr necháme jen a jen na vás. Každopádně:

3 – Uvolněné články časopisu SAD

Časopis Svět a divadlo, zkráceně SAD, je dvouměsíčník vydávaný již od roku 1990. Jedná se o časopis placený, redakce vše každý rok některé své články uvolňuje zdarma na své stránky. Z ročníků 2020 je aktuálně uvolněno 21 zajímavých článků1 výstup z ještě zajímavější ankety.

4 – Starší články a rozhovory na portálu Divadelník.cz

Ano i toto je cesta. Námi oslovená skupina odborníků vybrala i několik údajně zajímavých a inspirativních článků a rozhovorů z našeho portálu. Níže přikládáme odkazy a podotýkáme, že v žádném případě nejedná o placenou reklamu a že skupina odborníků jednala dle vlastní vůle a svého nejlepšího vědomí a svědomí. (pozn. autora – nezapomenout na fakturu)

Třídílný rozhovor o Geisslers Hoefcomedianten: PRVNÍ díl, DRUHÝ díl, TŘETÍ díl
Jaký byl FEMAD 2020? – ZDE
2. část rozhovoru s Jaroslavem KodešemZDE

5 – Příprava na další sezonu

Odborná skupina radí využít současná omezení na rozšíření povědomí o přehlídkách v ČR. Kolik nesoutěžních přehlídek existuje? Kde všude jsme ještě nehráli? – i na tyto otázky dokáže odpovědět naše mapa divadelních přehlídek. (Nebo možná i vy sami – když nám napíšete o dalších přehlídkách!!!)

Interaktivní mapa přehlídek celé ČR
Interaktivní mapa přehlídek celé ČR – stačí kliknout ZDE

Tento bod však umožňuje daleko více. Příkladem může být soubor DS Vojan Desná – Mladá haluz. Členové spolku, během doby co nemohli hrát a zkoušet, vytvořili zbrusu nové webové stránky a přerovnali svůj sklad kulis a kostýmů. Na výsledek jejich práce se můžete podívat skrze níže uvedené odkazy.

6 – Jiné portály

Čas na sepsání a vydání této aktuality byl značně omezený. Námi oslovená skupina odborníku se sice chtěla rozepsat i o dalších portálech, ale čas nás neúprosně tlačil. Nezbývá než alespoň uvést odkazy na stránky, na kterých najdete další zajímavé články a rozhovory. Stačí trochu zapátrat 🙂

amaterskascena.cz
divadlo.cz
divadelni-noviny.cz
odivadle.cz

Věříme, že po všech těch tipech výše vás už otázka „Jak divadelně nezakrnět“ netrápí. Kdyby ale přece jen ano, napište nám a my vám předáme kontakty na oslovené odborníky, kteří vám za jisté rádi individuálně pomohou.

Víte, že nás můžete sledovat i na facebooku?