DS bratří Mrštíků Boleradice a financování sbírkou
Máme tu druhý měsíc roku 2021 a divadla stále neotevírají svá hlediště. Zákaz hraní, a tím ztráta potřebných finančních prostředků pro realizaci nových inscenací, je velkým omezením a komplikací pro nejeden amatérský i profesionální soubor. Divadelní spolek bratří Mrštíků Boleradice neváhal a během krátké doby zrealizoval hned dvě sbírky.
Jindřicha Kahouna, předsedy DS bratří Mrštíků Boleradice, jsme se vyptali na obě. A to jak na tu úspěšně zakončenou, tak i na tu, kterou je možné právě teď podpořit. Na sbírku, jež má podpořit vznik nové inscenace: Pohádku máje.
Ochotnické divadlo v Boleradicích získalo během své více než stoleté tradice, na níž se podílely stovky ochotníků, bohaté zkušenosti. Za ta léta byly na zdejším jevišti uvedeny desítky premiér her všech žánrů. Prvním představením bylo pravděpodobně provedení Kříže u potoka v roce 1897, a to tehdejší Cyrilskou jednotou. A divadlo se tu hraje dodnes, velice intenzivně a úspěšně.
U příležitosti 90. ročníku festivalu Jiráskův Hronov (2020) získal boleradický spolek prestižní ocenění – Cenu Pavla Dostála.
(Nominace na Cenu Pavla Dostála za přínos českému amatérskému divadlu je možné zasílat do 28. února! Pro více informací o statutu Ceny Pavla Dostála – klikněte zde.)
Boleradice a Pohádka máje
Jindřichu, ještě předtím, než vám položím konkrétní otázky ke sbírce, pojďme čtenářům přiblížit samotnou inscenaci, kterou vám má sbírka umožnit realizovat.
JK: Autorem Pohádky máje je Vilém Mrštík. Náš divadelní spolek nese ve svém názvu jména spisovatelské dvojice – bratří Mrštíků, která žila v sousedních Divákách. V minulých letech jsme již uváděli jejich díla Maryša a Rok na vsi. Pohádka máje bude tedy třetím titulem od těchto autorů. Pohádka máje je typickou impresionistickou romancí o citovém zrání mladé dvojice. Kdysi velmi známý román, který možná pro svou až romantickou naivnost, neoslovuje dnes už všechny mladé páry, ale jen romantické duše. A takovou je bezesporu moje žena, režisérka představení (Iva Kahounová, pozn. redakce).
Chystáte nějaké zásadní úpravy textu, ve snaze přiblížit ho dnešní mladé generaci, nebo sázíte spíše na poutavou scénografii?
JK: Iva vybrala tuto hru s vědomím, že ji bude třeba zpracovat zajímavě, aby přilákala širší okruh diváků. Vsadila na technické vymoženosti a na spolupráci s dcerou Janou, která studuje scénografii na DAMU. V knižní předloze jsou lyrické pasáže, ve kterých Mrštík popisuje nezapomenutelným stylem kouzlo jarní přírody, lásku k domovu a k české krajině. A tohle dostat na jeviště je oříšek. Scénografie tedy pracuje s obrazem a světlem. Impresionistické přírodní motivy budeme promítat jako pozadí místo kulis, atmosféru má dotvářet jevištní svícení a hudba.
Dramaturgická i manuální příprava
JK: Co se týká dramaturgie, režisérka upravila dramatizaci Libora Plevy, některé scény vyškrtla, nahradila jinými. Úpravu potom konzultovala s profesionální dramaturgyní – Petrou Richter Kohutovou. V představení se objeví asi dvacet herců, některé role v alternacích. Čtené zkoušky proběhly v září, v říjnu se začalo zkoušet na jevišti. Během pandemie zkoušíme pouze omezeně, po dvojicích, trojicích. Pracujeme také na přípravě scény, provádíme opravy a nátěry stolů, židlí, které budeme v inscenaci potřebovat. Bohužel, zatím jsme vzhledem k pandemii nemohli začít s nácvikem zpěvů a tanců, což bude také důležitá součást představení.
Dobové kostýmy
V informacích o sbírce píšete, že výnos z veřejné sbírky bude použit na dobové kostýmy. V jaké době se hra odehrává? Kdo vám bude kostýmy šít? Máte již nějaké nákresy, o které byste se mohli podělit?
JK: Příběh se odehrává na konci 19. století. Kostýmy musí pochopitelně ladit s impresionistickými obrazy. Na návrzích aktuálně pracuje paní krejčová ve spolupráci se scénografkou. První návrhy již mají, ale publikovat je zatím nechtějí. V divadle máme slušný fundus kostýmů, takže předpokládáme, že se bude přešívat, některé kostýmy budou jistě také nové. V souboru máme řadu šikovných švadlenek, které zatím vždy pomohly. Náročnější to bude s pánskými obleky, tady spoléháme na divadelní půjčovnu kostýmů.
Darujme si Pohádku máje pro Boleradice
Dá se říct, že úspěch první sbírky vás postrčil k vytvoření sbírky druhé? Jak vlastně probíhala ta první a kdo s nápadem přišel?
JK: S nápady na uskutečnění sbírky přichází především realizační tým, je to především režisérka, scénografka a technik, kteří mají zájem uskutečnit scénografický a režijní záměr a hledají cesty pro získání finančních prostředků. Využít portál Darujme.cz pro vytvoření dárcovského projektu zaměřeném na Pohádku máje jsme plánovali již začátkem prosince. Spuštěním této sbírky jsme však nakonec posečkali, protože nápad realizovat dárcovské představení Bylo, nebylo za kilo!, které se mělo (ne)konat 31.12.2020) se nám velmi líbil a hodil se k termínu Silvestra.
Sbírku pro inscenaci Pohádka máje jste nakonec odstartovali 24. ledna 2021 a to skrze zmíněné Darujme.cz – proč jste si vybrali zrovna tento portál? Zvažovali jste i jiné? HitHit, Startovač?
JK: Ano, zvažovali jsme i jiné crowdfundingové platformy, jako jsou vámi zmíněné nebo darujsprávně.cz či zahraniční jako je například donorbox.org. Pro darujme.cz jsme se rozhodli hlavně ze tří důvodů: a) portál je v češtině a provozovaný českou organizací, b) lze vytvářet více projektů současně a realizovat dárcovské a firemní výzvy, c) je zde řada možných způsobů úhrady darů včetně úhrady převodem a jednoduchá administrace finančních toků.
Ptám se z toho důvodu, že portál Darujme.cz umožňuje peníze výhradně darovat, bez nároku na „odměnu“ – kdežto například portál HitHit umožňuje vytvořit systém atraktivních odměn pro diváky a ten finančně odstupňovat…
JK: Sledovali jsme realizaci sbírky na projekt Hostina dravců (o té jsme také psali – více zde, pozn. redakce) a našli jsme si dvě slabiny. Předně je nutné hlídat naplnění finanční částky projektu a v závěru doplatit, aby nedošlo k vrácení dárcům. Jako dárek máme jen vstupenku nebo dárkový poukaz a to se nám zdá málo. Na nic jiného, co by skutečně naše dárce mohlo zajímat a zatraktivnit tak celou sbírku, jsme bohužel nepřišli.
Financování
V rámci první sbírky – Bylo, nebylo za kilo! – zakoupilo 97 osob celkem 285 vstupenek – tj. 28 500 Kč.
K dnešnímu dni máte již ve sbírce pro Pohádku máje vybráno přes 9 000 Kč z celkových 28 000 Kč, to je něco okolo 33%. Vybírat budete až do 15. 3. 2021. Věříte, že se vám částka podaří vybrat? Jak budete postupovat v případě, že se tak nestane? Dojde na škrty v rozpočtu inscenace?
JK: Předně věříme, že se nám podaří finanční prostředky vybrat. V prvním kole jsme oslovili návštěvníky našeho divadla a přátele. Ve druhém kole oslovíme naše sponzory z řad komerčních firem a prostřednictvím firemní výzvy i jejich zaměstnance a obchodní partnery. Ve třetím kole oslovíme naše členy, aby vytvořili osobní výzvy a přizvali k dárcovství své přátele. Kdyby se přece jenom nepodařilo částku získat celou, tak si na zbytek půjčíme a následně půjčku splatíme z tržby za vstupenky.
Pozn. redakce – v době vydání rozhovoru má sbírka na svém kontě částku přes 15 000 Kč, tedy více jak 56% z částky celkové.
Jak se DS bratří Mrštíků Boleradice daří na poli sponzoringu?
JK: Máme podporovatele především z oblasti malých firem a živnostníků, se kterými spolupracujeme dlouhodobě. Naši sponzoři jsou současně naši diváci, partneři a přátelé, oslovujeme je všechny společně. Někteří poskytují věcné dary, někteří pro nás zdarma šijí, malují či vyrábí kulisy, fotografují apod. Organizovat finanční sbírku jsme byli donuceni až loni, pokud pominu sbírku v roce 2003 „Pomozte nám splnit náš sen“, když jsme rekonstruovali naše divadlo. Obvykle si z tržeb za vstupenky vyděláme na výpravu nového představení, avšak loňský rok nám to neumožnil, to byl výjimečný rok.
Máte rádi hry bratří Mrštíků? A jihomoravské Boleradice? Tak neváhejte a podpořte vznik jejich Pohádky máje. Jistě se vám odvděčí pěkně udělaným představením a rádi Vás uvítají v hledišti, tak brzy, jak jen to půjde.
Na stránky se sbírkou se dostanete kliknutím na tlačítko: