Desatera

Desatero tvorby hudebních textů podle Jana Duchka

Rubriku DESATER již jistě dobře znáte. Oslovujeme pro vás osobnosti, které mohou, z pozice své odbornosti, sestavit deset bodů – pravidel k rozličným aspektům divadla. Jejich rady, které jsou zaměřeny zcela prakticky, vám, jak doufáme, poslouží jako inspirační zdroje. K desateru, které osvětlí problematiku tvorby hudebních textů, jsme přizvali Jana Duchka.


Jan Duchek – autor, textař, herec

Jan Duchek se věnuje jevištní tvorbě ve spojení s hudbou, tzv. divadlu malých forem. Je scenáristou, aforistou, textařem, hercem a principálem Kočovného divadla Ad Hoc. Od roku 2021 spolupracuje také s brněnským Vejminkem (Buranteatr), působil i jako lektor na festivalu Jiráskův Hronov. Civilním povoláním právník.

Desatero tvorby hudebních textů podle Jana Duchka

1 – piš a zpívej si

Prostě začni psát, potřebuješ materiál, techniku řeš až potom.

2 – nasávej inspiraci

Čti poezii, choď na výstavy, poslouchej lidi kolem sebe, koukej dovnitř – zkoumej vlastní motivace a emoce v různých situacích.

3 – poslouchej konkurenci

Naposlechni si 60. léta, divadla malých forem, starší písničkáře, trochu punku, underground… a když už posloucháš hudbu, tak opravdu poslouchej a nedělej 7 dalších věcí.

4 – piš ze sebe

Ale taky za sebe. Přiznej se, buď v textu se svými chybami, pochybnostmi, divnostmi a obsedantními myšlenkami, neboj se, nenech se svazovat tím, jak to dělají jiní.

5 – originalita?

Neřeš moc originalitu, všechno už tu bylo, jen se vyhni klišé, tedy tomu, co tu bylo milionkrát.

6 – rytmizace

Přečti si o rytmu v jazyce a snaž se to z 80 % dodržovat.

7 – zahazuj

První rým zahoď, první způsob vyjádření zahoď, přepisuj a škrtej i skvělé nápady, pokud nepodporují hlavní myšlenku/hlavní pocit/příběh.

8 – vyhni se

Vyhýbej se gramatickým rýmům, rýmuj ideálně různé slovní druhy.

9 – popisnost

Nepopisuj – maluj, prožívej, útoč – nepiš „jsem šťastný“, piš, čím se to projevuje, jak to mění svět, co to dělá s tělem a vyhýbej se slovům, která nenesou informaci (pocit, věc, nějaký… atp.).

10 – zpětná vazba

Najdi si někoho, kdo ti bude dávat zpětnou vazbu, která bude konstruktivní, ale vlídná, neber ji osobně, neber ji doslova… právě jako tohle desatero.


O DESATERECH

Desatera budou na portálu Divadelník.cz přibývat postupně (byť nepravidelně). K některým tématům se jistě budeme vracet i vícekrát. To proto, abychom vám nabídli vícero úhlů pohledu různých odborníků na jednotlivé aspekty divadelní tvorby.

Již publikovaná Desatera:
Desatero improvizace Filipa Kardy
Desatero režie Adama Doležala
Scénografické desatero Petra Kolínského
Herecké desatero Jana Kašky
Licenční desatero Michala Zahálky
Světelné desatero Pavla Hurycha
Loutkářské desatero podle Tomáše Běhala
Kostýmní desatero Miroslava Krále

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím,
vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!