Desatero improvizace Filipa Kardy
Rubriku DESATER již jistě dobře znáte. Oslovujeme pro vás osobnosti, které dokáží, z pozice své odbornosti, sestavit deset bodů – pravidel k rozličným aspektům divadla. Jejich rady, které jsou zaměřeny zcela prakticky, vám, jak doufáme, poslouží jako inspirační zdroje. Pro desatero improvizace, po kterém budete improvizovat jak z partesu, jsme přizvali Filipa Kardu za supervize bratra Ládi.
Filip Karda – lektor, klaun, improvizátor
Improvizátor na mnoha rovinách: učí, hraje, žije. Improvizaci učí na DAMU (Katedra autorské tvorby a pedagogiky), ve Škole improvizace a občas jen tak sám na sebe (např. v letních kurzech). Do toho kloubí zkušenosti z improvizace v projektu Seminářů pro páry – Jak žít spolu?, který vede spolu s kamarádem, párovým terapeutem Yakeenem. Pravidelně vystupuje s kamarádem a kolegou Jáchymem na improvizacích Instatní Gaučink a improvizace jej provází i při klauniádách v rámci Zdravotního klauna.
Desatero divadelní improvizace
1 – Ano a… = Přijímej nápady a rozvíjej!
Přijímej nápady a rozvíjej je, cizí i ty svoje. Přijímat nápady svého partnera neznamená, že musíš vždy říkat jen ano, ale že bereš spoluhráčův nápad v potaz a reaguješ na něj, neneguješ ho tak, abys blokoval hru.
Pokud říkáš ne, snažíš se tím rozvíjet příběh, svoji postavu apod. Stejně přistupuj i k sobě.
Ale pokud jsi začátečník, prostě jen říkej na vše „Ano“ a pak k tomu něco přidej.
2 – Chyba = kámoš = Měj odvahu dělat chyby!
Chyba je kámoš a v lepším případě učitel. Pokud se stane chyba, oslav to (v životě) nebo z ní udělej nové pravidlo (v improvizaci).
3 – Spolu = Buďte v improvizaci spolu!
Buďte tam spolu! A pokud hraješ sólo, buď přítomný se sebou a k sobě. Nepřemýšlej nad tím, co si asi myslí diváci.
4 – Nápad = První, co tě napadne!
Měj odvahu použít to, co tě první napadne. Lepší nápady nevznikají jen přemýšlením. Přijdou ti během hry.
5 – Proces = Věř procesu!
Nehodnoť předem, jestli to, co děláš, funguje. Zjistíš to až v procesu.
6 – Riskuj = Dovol si, co sis zakázal!
Dovol si to, co sis zrovna zakázal. Jestli jsi za hranou, zjistíš, až když ji překročíš. Když ji překročíš, něco se naučíš. Hrany jsou různé, tam, kde jsi ji jednou překročil, můžeš být jindy a jinde od ní míle vzdálen.
7 – Nezachraňuj = Rozvíjej!
Pozor na falešné zachraňování situací nebo ohleduplnost. Ne/jdi do impra, protože tě to tam ne/volá, ne proto, abys zachraňoval, dával prostor.
8 – Pusť to = Nelpi na své genialitě!
Dokaž opustit svůj „geniální“ nápad pro naprosto „obyčejný a nudný“ nápad svého partnera. (Uvozovky u nápadů jsou, protože ty nikdy dopředu nevíš, jestli je nápad špatný nebo ne, to zjistíš až v procesu viz 5. Ale pravidlo 1. má navrch vždy.)
9 – Buď či nebuď (herec)
Dobrý impro můžeš dělat, i když nejsi herec. To neznamená, že by ses na herectví měl vykašlat. Umět udržet postavu je kumšt. Ale talent k herectví není rozhodující.
10 – Porušuj…
Porušuj pravidla, která jsi právě přečetl/a.
Co říká Filip Karda o improvizaci?
“Improvizace mi změnila život. Začal jsem s ní v prvním ročníku střední školy. Dokonce jsem kvůli ní i nejedenkrát chyběl. V té době jsem nevěděl, že se z mého koníčku stane nitka, která protne celý můj život. I svoji manželku jsem potkal díky improvizaci (začala chodit do stejné impro skupiny, v době kdy jsem z ní zrovna odešel). A nejvíce mě na tom baví představa, že impro budu dělat v nějaké formě do té doby, dokud mi to bude alespoň trochu myslet, budu moci mluvit nebo se nějak hýbat. Prostě do konce.”
O desaterech
Desatera přibývají na portálu Divadelník.cz postupně (byť nepravidelně). K některým tématům se nejspíše budeme vracet i vícekrát. To proto, abychom vám nabídli vícero úhlů pohledu různých odborníků na jednotlivé aspekty divadelní tvorby.
Zaujalo Vás desatero improvizace Filipa Kardy? Chcete Filipa vidět v „akci“? Můžete se na něj jít podívat na Instantní Gaučink. Chcete-li ho zažít jako lektora, pak omrkněte jeho nabídku soukromých kurzů impra na Facebooku, nebo se přihlašte se do Školy improvizace, či jděte na jeden ze seminářů pro páry Jak žít spolu? Zajímá-li vás jako Zdravotní klaun – mrkněte na jeho alterego Doktora Dorazila.
Již publikovaná Desatera:
Režijní desatero Adama Doležala
Scénografické desatero Petra Kolínského
Herecké desatero Jana Kašky
Licenční desatero Michala Zahálky
Světelné desatero Pavla Hurycha
Loutkářské desatero podle Tomáše Běhala
Kostýmní desatero Miroslava Krále
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím,vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!