Desatera

Herecké desatero Jana Kašky

Rubriku DESATER již jistě dobře znáte. Oslovujeme pro vás osobnosti, které mohou, z pozice své odbornosti, sestavit deset bodů – pravidel k rozličným aspektům divadla. Na konci listopadu 2021 se ovšem stala zajímavá věc – jedno desatero k nám přišlo takříkajíc samo od sebe, bez výzvy z naší strany.

Roku 1857 radostně uvítal český herec Jan Kaška založení sdružení divadelních ochotníků v jeho rodné Zbraslavi a právě pro tyto „neškolené začátečníky“ sestavil jakési základní herecké desatero. Na toto desatero jsem narazil při návštěvě Divadla Jana Kašky na Zbraslavi u příležitosti konání přehlídky Kaškova Zbraslav, kterou pořádá Amatérská divadelní asociace. Některé body z něj jsou sice trochu úsměvné (dost možná i záměrně), ale jako inspirace určitě platné i dodnes. Ještě předtím než se pustíme do samotného desatera, pojďme si blíže představit Jana Kašku.

Jan Kaška – herec, překladatel, autor her

Jan Kaška (20. srpna 1810, Zbraslav – 21. července 1869, Odolenov) byl český herec. Jako syn tesaře (následně obchodníka s košíky) se vyučil krejčím u zbraslavského krejčího Ransdorfa. Na zkušené v Praze se stal členem malostranského ochotnického souboru. Osudovým mu bylo seznámení s J. K. Tylem. Tylovi se totiž líbilo Kaškovo komické nadání a Jan tak přešel do Kajetánského divadla. Po svých relativních úspěších v těchto souborech přešel jako statista do Stavovského divadla. Od roku 1842 pak začal vystupovat Jako profesionální herec ve Stögrově divadle v Růžové ulici. Vynikal především v lidových komických postavách, které mu Tyl přiděloval. Přispíval články do časopisu Zlaté dno a do časopisu Květy, kde vedl módní okénko. Psal povídky ze zbraslavského prostředí. Překládal divadelní hry z němčiny, francouzštiny, angličtiny a také jich sám řadu napsal.

Herecké desatero Jana Kašky

  1. Nepij na kuráž. I opilce zahraješ lépe střízlivý.
  2. Pamatuj, že na jevišti se většinou jmenuješ jinak než v životě. Je dobré znát i jména ostatních figur.
  3. Citová hnutí vyjadřuj raději zády k publiku. Jak smích, tak pláč uděláš nejlépe škubáním ramen.
  4. Za předměty házené na jeviště neděkuj.
  5. Po nápovědě neopakuj všechno. Některé věty patří kolegům.
  6. Na záchod jdi před představením, ať při hře necouráš.
  7. Hraješ-li čerta, uvědom si před usednutím, že máš ocas.
  8. Při potlesku na otevřené scéně se neukláněj. Patří patrně někomu jinému.
  9. Pamatuj, že některé dveře jsou jen namalované.
  10. Při hostině na jevišti nejez. Vše je kašírované.

Zdroj: archiv města ZBRASLAVI n. VLT.

________________________

Tak co myslíte? Jaké z výše uvedených bodů můžete uplatnit i po více než 160 letech od sepsání?

________________________

O DESATERECH

Desatera budou na portálu Divadelník.cz přibývat postupně (byť nepravidelně). K některým tématům se jistě budeme vracet i vícekrát. To proto, abychom vám nabídli vícero úhlů pohledu různých odborníků na jednotlivé aspekty divadelní tvorby.

Již publikovaná Desatera:
Licenční desatero Michala Zahálky
Světelné desatero Pavla Hurycha
Loutkářské desatero podle Tomáše Běhala
Kostýmní desatero Miroslava Krále

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím,
vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!