Rozhovory

Ženitba Štěpána Kňákala v České Lípě

Ženitba Nikolaje Vasilijeviče Gogola natolik zaujala režisérovo srdce Štěpána Kňákala, že ji nastudoval ve svém domácím souboru pro novou sezónu 2023/2024. V premiéře 14. října 2023 ji Divadelní klub Jirásek představí v Jiráskově divadle přímo během Českolipského divadelního podzimu 2023. Ke své nové inscenaci si navíc Štěpán přizval opět jako dramaturga Lukáše Křížka. Více k inscenaci v rozhovoru právě s režisérem Štěpánem Kňákalem.

Ženitba – anotace

Znáte to. Taková ta tragikomická svatební věc. Veselý všichni, šťastnej sotva jeden. Mladá Agafia se chce vdávat a stará Arina si už nemá s kým notovat. Nenažraný by chtěl sytit tělo i duši, Žvanikin by rád připil lásce, světu i dobré náladě a Starikov objevuje svou druhou mízu (čti: múzu). Tekla musí jako vždy dostát své pověsti a Kočkarev… má holt za ušima. Oblomovsky hloubavý Podkolesin se pak musí rozhodnout, zdali právě slovu „muset“ už dávno neodzvonilo. A Duňasa? Tak ta si o tom všem myslí své. (Zdroj web DK Jirásek).

Dramaturgicko-režijní tandem K&K

Štěpáne, s novou sezónou nová spolupráce tebe a dramaturga Lukáše Křížka. To už bude pomalu tradice, ne?

ŠK: Ono to je spíš taková nepřetržitá práce, předminulou sezonu jsme se věnovali hře S vyloučením veřejnosti a když už jsme věděli, že je inscenace hotová, začali jsme se bavit o dalším projektu, to bylo září 2022. A začali jsme pracovat na Ženitbě. A pevně věřím, že to není poslední spolupráce.

Čím tě zlákala Gogolova Ženitba?

ŠK: Já bych to více zobecnil spíše čím si mě získal Gogol: Tak nějak jsem se zamiloval do Hráčů, samozřejmě Revizor a svatou trojici uzavírá Ženitba. Přečetl jsem všechny tři hry snad ve všech možných překladech a Ženitba mi z toho vylezla, jak tematicky, tak pro obsazení, tak i jako výzva nejlepší.

Jaký je váš přístup k předloze? Posunujete ji textově (formálně či obsahově) směrem k dnešku?

ŠK: Po přečtení a výběru překladu (Leoš Suchařípa) jsme věděli, že situace jsou tam opravdu divadelně nádherné, jen se občas ztrácí v balastu textu. Lukáš text razantně proškrtal, snad i rozložil a znovu poskládal. Ono na Gogolovi je nejkrásnější to, bavíme-li se o významu, tak ho ani moc posouvat k dnešku nemusíme, protože pokud píše o charakterech a vztazích mezi lidmi, ty jsou pořád stejné.

Ženitba jako naleštěná bída

A podobná otázka k výpravě. U scény a kostýmů jste podepsaní ty a tvá žena Kristýna Kňákal Brožová. Co vás inspirovalo? (Je posun do moderny ve výtvarném řešení?)

ŠK: Nevím, jestli přímo inspirovalo, ale to, z čeho jsme vycházeli, je asi naleštěná bída, jak v kostýmech tak i ve scéně.

Vedle DK Jirásek na svůj repertoár nasadilo Ženitbu také např. divadlo Václav z Václavova. Jaká jsou tedy podle tebe hlavní výzvy a poselství „Ženitby“, že je stále pro divadelníky „v kurzu“?

ŠK: Opět bych to převedl na Gogola vůbec, myslím, že je to právě v těch lidských charakterech, o kterých Gogol píše. 

Kdo jsou vaši cíloví diváci?

ŠK: Asi to bude znít jako otřepaná fráze, ale chceme zaujmout co nejširší divácké spektrum. A on to právě Gogol nabízí, jednak jeho texty jsou divadly prověřovány už přes 200 let, takže se dá říct, že se jedná o klasiku, ale zároveň umožňují netrvat na klasické formě interpretace.

Režisér na scéně

Ty jsi uvedený vedle režie a scény jako herec (alternace Jiřího Gottliebera v roli Pavla Pavloviče Nenažraného). Je to z nutnosti? Nebo si chceš zahrát?

ŠK: Je to asi z obou důvodů, ale nejvíc z toho prvního. A to hlavně že Gott je hodně časově zaneprázdněný (rodina, Lakomec, kapela). Proto jsme se hned od začátku domluvili, že budu vedený jako alternace, což se nám ukázalo jako dobré řešení, protože hned v listopadu už alternuji.

Jaká byla atmosféra během zkoušení?

ŠK: Zkoušení bylo vlastně velmi klidné, snad na jedné zkoušce jsme byli trošku nervóznější, ale to bylo pro celkovou únavu z pracovních povinností. Jinak musím všem poděkovat, jak pečlivě se připravovali i doma. No, zkoušeli jednou až dvakrát týdně.

Zkušenosti

Nechal ses režijně inspirovat nějakou z dřívějších zpracování Ženiteb?

ŠK: Nenechal. Samozřejmě jsem viděl Ženitbu od Divadla na Jezerce (rok 2012), která je udělaná klasicky, ale také jsme zase s Lukášem provětrali YouTube a zabrouzdali do ukázek z Německa a Francie. 

V „titulkách“ k inscenaci máte uvedenu i pozici „hudební dramaturgie“. Té se ujala Oksana Xénie Kaplanová. Do jakých hudebních vod sáhla?

ŠK: Oksaně patří další velký dík, protože jsme si s Lukášem vymysleli, že do inscenace dáme současnou ruskou hudební scénu a díky Oksaně, která se právě zde orientuje, jsme vybírali hudbu.

Dokončil jsi právě KOPR (Kurz praktické režie pod Milanem Schejbalem). Jak se promítl tento kurz do tvé současné divadelní práce?

ŠK: Když odpovídám na tyhle otázky, tak je to dva dny potom, co jsme se vrátili ze závěrečného zkoušení absolventské inscenace a máme 14 dní do premiéry Ženitby, takže v tuto chvíli věřím, že se to velmi promítne v tom nejlepším směru.

Nenechte si ujít premiéru!

Kam se žene Ženitba dál?

Kde vás mohou po ČDP diváci vidět? A chystáte se i na nějakou další divadelní přehlídku? Ať už postupovou či ne.

ŠK: V listopadu, bude se hrát v Lanškrouně. Tuším, že 18. 11. 2023. Do konce roku už pak nic nemáme. Pak máme rozjednané nějaké štace (nebudu zatím říkat jaké, protože nic není na 100 %) a ano, na postupovou krajskou přehlídku se chystáme.

Každopádně vše najdete určitě na našem FBwebu Divadelního klubu Jirásek.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!