Rozhovory

Českolipský divadelní podzim (ČDP 2023) zpět na prknech Jiráskova divadla

Náš společný rozhovor s ředitelkou Českolipského divadelního podzimu, vyšel v roce 2020 a byl tak trochu „covidový“, neboť přehlídka se tehdy kvůli vládním nařízením nakonec neuskutečnila. Organizátoři se tehdy stihli pouze rozloučit s Jiráskovým divadlem, které šlo do rekonstrukce. V září 2023 se divadlo konečně v plné parádě otevřelo. A tak se do něho opět navrací i ČDP. Na ČDP, který proběhne od úterý 10. října do soboty 14. října 2023, nás opět zve Dita Krčmářová.

Dito, jak jsem výše zmínila, letos jste slavnostně znovuotevřeli v České Lípě jako spolek zrekonstruované Jiráskovo divadlo. Ještě než přejdeme k samotnému ČDP 2023, prozraď, jak dopadla rekonstrukce divadla?

DK: Myslím, že budova je nádherná, vkusná a diváka nadchne především úžasná elevace, která  splnila očekávání. Když se v roce 1945 se otevřelo Jiráskovo divadlo, nechyběl domácí Divadelní klub Jirásek Česká Lípa a nejinak tomu bylo i letos. Jiráskovo divadlo se otevřelo 15. 9. 2023 po téměř tříleté rekonstrukci a my dostali možnost odehrát v Jiráskově divadle první večerní představení Lakomec. Soubor dostal příležitost být součástí oslav celkem dvakrát, Odehráli jsme Lakomce a Sen v noci svatojánské.

Z Nového Boru zpět do České Lípy

Předchozí dva ročníky (2021 a 2022) se odehrávaly mimo vaši domácí scénu. (A to v divadle v Novém Boru a v České Lípě v Centru textilního tisku a v kině Crystal.) V letech před rekonstrukcí Jiráskova divadla se vám podařilo dosáhnout průměrné návštěvnosti během 5 festivalových dní, jak jsi v roce 2020 sama říkala, až 4000 diváků. Podařilo se udržet diváky i při takto geograficky rozkročeném festivalu právě v letech 2021 a 2022?

DK: Ano, diváci jsou úžasní, berou to jako společenský a kulturní skoro týden. Je milé slyšet v létě na akcích: „Těšíme se na podzim.“ Začali věřit dramaturgii festivalu, a to je velmi důležité. Letošní 47. ročník je oslavou otevření divadla, přizpůsobili jsme této události celý Českolipský divadelní podzim. Program, workshop a vernisáž se uskuteční pouze v budově divadla. Nesmím opomenout zázemí a podporu města Nový Bor, velmi nás v loňském roce podpořili a přišlo mnoho diváků novoborských, což bylo super.

A teď už k letošnímu roku. Jak proběhne ono „vítání“ návratu přehlídky do zrekonstruovaného Jiráskova divadla? Z programu vyplývá, že zahájíte inscenací Divadla Na zábradlí…

DK: Hosté přehlídky si zahrají v ani ne měsíc otevřeném divadle, už to je pro pořadatele velmi hezký pocit. Kdo je pravidelným návštěvníkem festivalu, ví, že se prolíná amatérská scéna s profesionální. Letošní festival je v duchu devadesátek a seznámí diváky s dokumentárního divadlem. Proč je na zahájení Discoland? Mám slabost pro divadlo Na zábradlí a pro tvorbu dvojice Petr Erbes a Boris Jedinák, a tak po zhlédnutí tohoto představení bylo rozhodnuto, která inscenace zahájí ČDP.

Klíč k programu ČDP

Jak letos vznikal hlavní program festivalu? Prozradíš nám klíč výběru inscenací?

DK: Ono to začne tak ně a najednou jsme v devadesátkách a v dokumentárním divadle. Po celý rok navštěvuji divadla po celé republice a vybírám. Poté čekám, co přinesou soutěžní přehlídky a už se to skládá v mozaiku, do které přidám premiéru DKJ a vernisáž místního umělce. Myslím na všechny generace od nejmenších až po nejstarší milovníky divadla, ale vždy chci představit novou formu divadelní tvorby. Myslím, že na to je divák natěšený a zvědavý, co letošní ročník přinese nového. Ale pozor, nikdy se nejde trefit do vkusu všech, a to mě baví, debaty, dialog a polemika nad představením samotným.

Tento rok je na programu ČDP (v úterý 10. 10. 2023) vernisáž a výstava fotografií Počkám Jany Marie Knotové, autorky fotky Dity Krčmářové v titulku tohoto rozhovoru.

Novinky ČDP 2023

Nachystali jste si pro 47. ročník (11. pod tvým vedením) – vedle otevření JD – ještě nějaké novinky v konceptu přehlídky?

DK: My se vlastně vracíme ke konceptu, který diváci zbožňují, a to besedy se soubory, je to příležitost k otázkám a potkání se s herci po skončení představení. Obnovujeme představení na arénu pohádkou pro děti od dvou let Uspávanka s plavčíkem a velrybou. Aréna je kontaktní místo a uvolňuje atmosféru mezi hercem a dítětem.

Úplnou novinkou letošního ročníku jsou i workshopy pro děti. Pod dramatickým vedením Oksany Kaplanové si děti užijí Workshop Improstory! Pod výtvarným vedením Jany Glaserové proběhne tvořivý workshop Nejen divadelní masky!

A v organizačním týmu, případně redakci denního zpravodaje? Vše „při starém“?

DK: Stále věrný tým Divadelního klubu Jirásek, Divadelní klub mladých, Michaela Verbová – vizuál festivalu, Jana Kočová – korektury a Rudolf Živec – grafické práce, táhneme to spolu poměrně dlouho, je to milé.

DK Jirásek na ČDP 2023

Ani letošní ročník se neobejde bez divadelního přispění pořádajícího souboru DK Jirásek. V roce 2023 to nebude ovšem derniéra, nýbrž premiéra. Prozradíš nám trochu víc?

DK: Divadelní klub Jirásek pod režijním vedením Štěpána Kňákala nazkoušel Ženitbu. Jsem napnutá jako struna, vždyť my půjdeme teprve na generálku, ale to jen nakouknu, protože si chci užít premiéru s ostatními diváky. Štěpán obsadil mladší herce z Divadelního klubu Jirásek, kteří k nám pomalu a jistě přecházejí, což bude osvěžující a nové pro diváky. Hru dosti seškrtal, dokonce používá výraz „svérázně“, tak uvidíme. Je úžasné, že nemáme prodlevu, my brázdili s Lakomcem divadla a přehlídky po celé ČR a další zkoušeli nové představení, to je skvělé a jsme to stále my Jirásci!

Účastní se letos vedle DK Jirásek i DK mladých?

DK: Oni se nám Ti mladí nějak přelévají do Jiráska. Letos DKM odpremiéroval v září v rámci otevření divadla, a tak jejich představení bude na ČDP chybět. Ale jak jsem uvedla, část si jich zahraje s námi v Ženitbě.

Permanentky a vstupné na ČDP 2023

Pokud se nepletu, i letos byly permanentky (nepřenosné, v ceně 850,- Kč) na festival v předprodeji brzy vyprodány. Jaká je šance sehnat ještě vstupenky na jednotlivá představení?

DK: Moji každoroční hysterii ,,Co když nikdo nepřijde..“, krotí ostatní kamarádi v souboru ,,DITUNO, přijdou a uklidni se“. Mají pravdu, vypadá to už nyní s prodejem skvěle. Discoland, Saturnin, Ženitba, The Legend of Lunetic, Pračlovíček jsou téměř vyprodané a ostatní představení si vedou též skvěle. Ale zbývá ještě týden a přímý prodej v den konání, tak máme spousty času.

Máte stále omezených počet permic? Je možné jejich počet navýšit při takovém zájmu o ně?

DK: Máme plán, příští rok zveřejníme a snad diváky potěšíme.

Podařilo se udržet finanční podporu města, kraje i dosavadních sponzorů? Vzhledem k všeobecnému zdražování snad všeho, stačí vám k organizaci přehlídky?

DK: Ano podařilo, naši sponzoři jsou věrní podporovatelé festivalu, za to jim patří obrovský dík. Mnoho let nás podporuje město Česká Lípa a Liberecký kraj, bez nich by to nešlo.

Vím, že je to podpásová otázka, ale je něco, na co se v programu osobně hodně těšíš?

DK: Na všechno, ale bude tam pohlazení a vím, že slzička ukápne: NEPREBUDENÝ, divadlo Commedia Poprad. Snažíme se, aby na odpolední představení diváci přišli, bude to herecká nádhera s lidským příběhem, která se lehce přenese k Ženitbě od Divadelního klubu Jirásek. 

Českolipský divadelní podzim je podzimní euforie, prožitek, odpočinek, věrnost, láska a barevná škála divadelních představení, které po 5 dnech vítr rozfouká…

Program Českolipské divadelní přehlídky sledujte na jejich webu ČDP.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!