Rozhovory

Tomáš Franců a festival Stříbrný vítr

Kromě velmi známé alternativní přehlídky probíhá v Písku již několik let festival klasického činoherního divadla s názvem Stříbrný vítr. Jeho hlavním produkčním, jak své funkci sám říká, je sympatický človíček Tomáš Franců.


Tomáš je spjatý s Pískem již od dětství. Vystudoval zde nejen základní školu, ale i osmiletý gympl. Později ještě vystudoval na Pedagogické fakultě ZČU obor Informatika a technické práce a stal se z něj „ajťák“. Co se týče jeho vztahu k divadlu, Tomáš se v průběhu času účastnil mnoha dramatických seminářů (mj. „Prázdniny trochu jinak“ a „Tvorba tvořivost hra“). V průběhu jednoho ze seminářů byl osloven Jiřím Pokorným a Františkem Zborníkem k účasti v Hořických Pašijích, a to, jako divadlem nepolíbeného, přímo do role Krista. V představení hraje již více než 10 let. Nyní se divadlu věnuje zejména jako producent a šéf Divadla Pod čarou. Tom je i vášnivým muzikantem. První kapelu založil již v patnácti letech, hrál či hraje na kytaru (a to od folku, přes metal) v několika kapelách.

Tomáši, než se dostanu k vaší znamenité přehlídce, kterou mohu všem vřele doporučit, začnu od lesa… My jsme se určitě museli vídat dříve skrze muziku, ale v mém současném divadelním životě jsem tě poprvé zaregistroval až jako cestujícího ve vláčku Praha – Písek ve hře O 14 dní dříve aneb Svoboda nadvakrát, kterou režíroval František Zborník. Prozraď nám genezi tohoto představení.

TF: To je velmi pěkná a zajímavá otázka. Hybatelem veškerého dění byl principál našeho divadla Míra Pokorný. Šlo o nápad, jak s členy „Podčáry“ udělat nějakou akci, odlišnou od dosavadní producentské činnosti. Již v minulosti Míra pokorný zorganizoval řadu divadelních her. Většinu s šermířskou skupinou Rival, ale též nádherný kus „Já Francois Villon“. Dalším představením, které Míra vyprodukoval, bylo právě „O 14 dní dříve, aneb svoboda nadvakrát“.

K stému výročí

Hra byla cíleně koncipována ke stému výročí vzniku Československé Republiky, kdy v Písku a v několika málo dalších městech, vyhlásili Republiku dříve, než to bylo oficiální. V roce 1918 se v Písku již dávno slavilo, ale revoluce byla v Praze až o 14 dní déle. Do Písku tehdy přijela Rakouská armáda a s ní i šajby z Prahy, aby to v Písku „narovnali“. Tehdy písečtí převlékali kabáty třikrát – je to tedy i hra o takovém českém principu. Téma vymyslel Míra Pokorný a ve spolupráci s Františkem Zborníkem a Dr. Práškem (ředitel píseckého muzea) dali dohromady scénář, ze kterého se vyklubala krásná akční komedie s historickými reáliemi. Perličkou v příběhu jsou Maďaři, kteří místo šavlí tasí čabajky, aby v Písku udělali pořádek.

Z inscenace O 14 dní dříve, aneb svoboda nadvakrát
Z inscenace O 14 dní dříve, aneb svoboda nadvakrát

Maďaři? Rakušané!

Pan Dr. Prášek, pak ale zjistil, že do Písku přijela armáda rakouská. Režisér František Zborník na to odvětil: „Ale mě se tam ti Maďari prostě líbí…“. Jako soubor DPČ jsme odehráli přes 30 repríz a upřímně jsme nečekali tak velký úspěch a to, že se dostaneme až na nejvyšší divadelní Mekku – Jiráskův Hronov. František Zborník s námi strávil poslední dny života a zemřel jeden den před premiérou. Nikomu jsme to neřekli a hráli jsme pro něj s nasazením a láskou. V představení O 14 dní dříve jsem hrál postavu Jana Ratkina – studenta (zamilovaného do Aničky) a pak také Dr. Racka z Prahy, který tu revoltu jel do Písku jako šajba vyřešit.

Ajťák krizovým manažerem

Tímto představením jste se jako divadlo opravdu proslavili a nemohli jste uniknout ani mému vábení k účasti na festivalu Bez zbytečnejch řečí v Plzni, kde jsem tě zaznamenal výrazněji i skrze hromadné posezení po vašem představení, které jsi doprovázel na kytaru a k mé radosti jsi mne počastoval speciálním popěvkem. Další náš kontakt již probíhal skrze naše „dišputace“ ohledně dramaturgické skladby vaší přehlídky. Jak se přihodilo, že se Tomáš Franců stal hlavním produkčním festivalu Stříbrný vítr?

TF: K organizaci festivalu jsem se dostal vlastně náhodou jako „krizový manažer“. Organizaci by zvládla řada kolegů v divadle, ale nechtělo se jim. Já jsem s produkcí žádné zkušenosti neměl a nevěděl vůbec do čeho jdu. Ale jako „ajťák“ jsem zrozen k řešení problémů, takže jsem ředitelování festivalu vlastně vzal rád. A kromě toho mě činohra a ten divadelní cvrkot kolem úžasně naplňuje. Samozřejmě jsem na zajištění přehlídky nebyl sám. Mám výborný tým kolem sebe, kterému bych tímto chtěl ještě jednou poděkovat za vzorné zvládnutí letošního ročníku. Letos jsme vychytali několik chyb a celý tým fungoval skvěle jako jeden organismus.

Tomáš Franců a lektorský sbor festivalu Stříbrný vítr

Letos se konal 5. ročník soutěžní nepostupové přehlídky ochotnického divadla Stříbrný vítr. Přibliž nám exkurz do historie.

TF: Festival založil principál našeho divadla Miroslav Pokorný a zorganizoval první dva úspěšné ročníky. Po jeho vážné nemoci už svou práci bohužel nemohl vykonávat. Třetí ročník festivalu kvůli covidu nebyl a ten další, který už byl pod mou taktovkou, byl kompletně obestřen pandemií varianty Omikron. Bylo snad zázrakem, že všechny soubory i návštěvníci přijeli i odjeli zdraví. Přehlídka byla takovým kulturním ostrůvkem v jižních Čechách. Dokonce jsme byli i v celostátním vysílání Radiožurnálu, protože do programu nic neměli (smích). Myšlenkou Míry Pokorného a také mou bylo vytvořit příjemnou, pohodovou atmosféru. Myslím si, že se nám zmíněnou ideu daří naplňovat. Důkazem je zvyšující se počet návštěvníků a také skutečnost, že soubory zůstávají u nás v Písku přes noc nebo i na celý víkend a užívají si na festivalu i ostatní inscenace.

Pořádající Divadlo Pod Čarou

Divadlo Pod Čarou je hudební a divadelní klub. Představ nám prosím tento prostor.

TF: Divadlo Pod čarou vzniklo v roce 2000. Ročně uspořádáme na 150 akcí, od koncertů, přes divadelní představení, besed, vernisáží a jsme k dispozici i dalším subjektům v Písku. Prostory divadla se využívají na akce pro základní školy, kapely májí k dispozici zkušebny apod. Kromě vlastní kulturní produkce jsme platformou pro mnohé další pořadatele. Naše třiadvacetiletá existence je v jihočeském kraji ojedinělá a jsme na naši výdrž hrdi. U nás si zahráli i hudební ikony. Jak ty světové, jako je např. Johny Winter (držitel ceny Grammy), crossoverová legenda Waltari či kapela Fear Factory, tak tuzemské… Stromboli s Michalem Pavlíčkem, Kamil Střihavka, Dan Bárta. V rámci divadelních představení se představili ku příkladu Pavel Liška, Jan Potměšil, Jan Zadražil a další.

Zmínkou o Waltari jsi mne potěšil. Na kapele jsem byl několikrát v Německu a když ji legendární pořadatel Ozzy Kubík pořádal v Plzni, malinko jsem se také podílel na zdárném průběhu a při jejich tehdejším vystoupení jsem byl v bujaré náladě poprvé v životě na pódiu.

Tomáš Franců se věnuje i hudbě
Tomáš Franců se věnuje i hudbě

Vztah Tomáše Franců k alternativnímu a experimentálnímu divadlu

Ale zpět do Písku. Máš nějaký vztah k přehlídce alternativního a experimentujícího divadla Šrámkův Písek, která probíhá částečně také v Divadla Pod Čarou?

TF: Mám, a velký. Chvíli trvalo, než jsem se k alternativnímu pojetí divadla dopracoval. Ještě předtím, než jsem začal pronikat do tajů divadla, jsem byl člen kulturní komise města Písku a podílel jsem se na záchraně konání tohoto festivalu ve městě Písku. V současné době mám již o přehlídce velmi dobrý přehled, znám produkční festivalu a jsem si jist, že Šrámkův Písek do Písku patří a zůstane tady. Festival probíhá v prostorách kulturního domu, Divadla Fráni Šrámka, na různých dalších místech, ale co se týče „Podčáry“, jsme velmi rádi, že nejvíce představení i základna je u nás.

Zpravodajství trochu jinak

I mne, ortodoxního staromila a konzervativce, na přehlídce zaujaly všudypřítomné QR kódy. Vysvětli prosím, jak funguje tento systém?

TF: V prvních ročnících jsme vydávali klasické divadelní noviny, ale bylo to velmi náročné a technicky složité. Poslední dva ročníky, probíhající již pod mou taktovkou, jsem systém od základu změnil. Nyní máme tým lidí, kteří fotí, natáčejí rozhovory, píší příspěvky a všechno dávají na youtube, facebook a www stránky DPČ. A k těmto informacím právě vedou všudypřítomné QR kódy, které pomocí telefonu naskenujete a příslušné informace, rozhovory a videa máte hned před sebou – jsem prostě „ajťák“.

Co plánujete divadelního do budoucna a co bys na závěr vzkázal nadšencům z divadelního vesmíru, kteří čtou Kukátko do světa amatérského divadla DIVADELNÍK.CZ

TF: Plánujeme s píseckou partou další představení a jsme domluveni s kolegou Jaromírem Hruškou z divadla Český Krumlov na režii. Moc se na to těšíme. A pro divadelní příznivce mám vzkaz! Ochutnejte písecký STŘÍBRNÝ VÍTR! Činohra, pohoda, sounáležitost a radost. Příští ročník proběhne v termínu 26. – 28. ledna 2024.

Sledujte festival Stříbrný vítr na Facebooku.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!