Přehlídky

V Klášterci nad Ohří jsou žně zásadně až koncem října

Klášterecké divadelní žně jsou amatérská divadelní přehlídka, která se stala nedílnou součástí kulturního kalendáře Klášterce nad Ohří. V roce 2023, a to přesně od 28. října do 3. listopadu 2023, proběhne 19. ročník organizovaný DS Klas. Přehlídka si klade za cíl ukázat divákům to nejlepší či nejinspirativnější z celorepublikového amatérského divadla. Jednotlivá představení vybírají organizátoři na krajských soutěžních přehlídkách a hlavně na národní přehlídce amatérského činoherního a hudebního divadla ve Volyni a na mezidruhovém festivalu Jiráskův Hronov. Na Klášterecké divadelní žně tak přijíždějí soubory z celé ČR. Více k přehlídce spoluorganizátorka, zástupkyně vedoucího souboru, Zdeňka Nyklíčková.

Zdeničko, není v říjnu pozdě na „žně“?

ZN: Na Klášterecké divadelní žně není nikdy pozdě! V létě vidíme, co a jak se urodilo a co má cenu sklidit.

Pamatuješ si, kdo Žně před 19 lety zakládal? Měly od začátku potenciál ukázat „to nejlepší“? Nebo se koncept za ta léta vyvinul?

ZN: Naše přehlídka vznikla, protože v Klášterci bylo jeden čas více aktivních souborů. První a nejstarší byl Klas, z toho se oddělila část těch mladších a vznikl Kandrdas. Z něho se oddělila další skupinka – znáte to, ten se pohádá s tím, ten chce dělat divadlo jiné a jinak a už máte novou partu. Do toho se tu objevil soubor, který si přivedl Míra Nyklíček, který se do Klášterce přistěhoval a nakonec divadlo dělali i žáci místního gymnázia. Takže v našem malém městě bylo sedm aktivních souborů. A zde se zrodila myšlenka, že uděláme přehlídku místních divadel a skutečně první žně to tak bylo. Časem jednotlivé party ale odpadávaly a tak jsme museli začít zvát soubory odjinud. Postupem času jsme začali být rozmlsaní a teď už opravdu zveme jen to, co se nám líbí a co nás něčím osloví.

Milotovo zlověstné mručení

V perexu, který jsem si z velké části vypůjčila z Vašich téměř zbrusu nových webových stránek, se píše, že „vybíráte“ hry, které na Žních uvedete na přehlídkách. Máte nějaký specializovaný tým v rámci DS Klas, kdo o tom rozhoduje?

ZN: My máme tak specializovaný tým, že už ani specializovanejší být nemůže. My v něm totiž máme Honzu Milotu a to mluví za vše! Jakmile soubor zaslechne při svém představení zlověstné mručení, je jasné, že se k nám nepodívá… Jezdíme na přehlídky už taková stálá parta, na které je fajn to, že jsme různého věku a že každý máme rád trochu jiný druh divadla. A když se shodneme, že tohle do Klášterce ano, tak oslovíme soubor. Někdy diskutujeme déle, ale častěji už na sebe po představení mrknem a běžíme za souborem. Vždyť to znáš, Wendy, ještě jste ani neměli sbalenou scénu a my už u vás stepovali.

Pravda. Jste rychlí. Mám pocit, že diváci ještě ani neopustili hlediště.

Navečeří se Adéla letos?

Z konceptu výše se trochu vymyká Divadlo Navenek se svou hrou „Zatím“, který se zatím žádné postupové přehlídky nezúčastnil a naopak Radar-Hrobeso s inscenací Adéla ještě nevečeřela“ a DS Scéna Kralupy s inscenací Máma říkala, že bych neměla“, kteří všemi přehlídkami prosvištěli již před časem… Jak ti se dostali k vám do výběru?

ZN: Cha, to je otázka, zda k nám Adéla přijede a navečeří se. Radaráci u nás měli hrát tuto inscenaci už dvakrát, ale vždy jim někdo onemocněl, takže jsme hledali náhradu. Ale věříme, že do třetice všeho dobrého a se souborem, který u nás hrál již několikrát, se u nás opět uvidíme. I když preventivně jsme jim mohli zaslat pytel česneku, ať ho každé ráno užívají…. S Kralupskými jsme jednali už minulý rok, ale nehodil se jim termín, tak je tu máme letos a moc se těšíme.

Naši přehlídku většinou zahajujeme vlastní premiérou, nejinak tomu mělo být i nyní. Bohužel ze zdravotních důvodů hlavního představitele jsme museli premiéru na poslední chvíli odložit. No jo, ale už jsme měli plakáty, propagaci a neměli jsme žádnou náhradu. A tak se k nám „probojovalo“ Divadlo Navenek. Na zahájení žní zahraje Jiří Nebeský, který je velice charismatický a talentovaný herec, monodrama Zatím. Bude to neveselé, je jasné, že si pobrečím.

Radost se dívat

Ty osobně jsi viděla všechny uvedené inscenace? Uvidíš je znovu? Pamatuješ si, čím tě zaujaly?

ZN: Dříve jsem vždy viděla všechny vybrané inscenace a pak je viděla i na žních. Ale od té doby, co mám syna, už nejsem tak stoprocentní, takže letos máme i inscenace, které jsem neviděla. Viděla jsem Adélu, to je titul, který táhne, navíc Radaráci jsou tak šikovní a když jim představení vyjde, tak je vždy radost se na ně dívat. Viděla jsem Mařku, poctivé divadlo, které si s sebou nesete domů, viděla jsem Lakomce, kde mě baví ta českolipská energie, kterou vkládají do těchto svých komedií. Moc se těším na Máma říkala, že bych neměla, protože o té inscenaci vloni kamarádi moc pěkně mluvili.

Přerušované žně

Prozradíš nám, proč máte na programu vynechánu středu?

ZN: Jelikož jsme zaspali, včas si nenahlásili v našem Kulturním centru termín žní a ejhle najednou koukáme a on nám na žních hraje Pepa Dvořák. A tak vznikl i název Přerušované Klášterecké divadelní žně.

Jako všude, teď i u vás, došlo oproti minulým letem k mírnému zdražení vstupného. Jestli se nepletu od loňska jste zvedli vstup ale jen o 20,- Kč. Nabízí se opět i nějaké permice na celou dobu trvání přehlídky?

ZN: To, že jsme navýšili vstupné jen lehce, je díky finanční podpoře města, bez ní by žně nemohly být v takovém formátu. Permanentky nebo zvýhodněné vstupenky budou, stačí zajít do KC a tam se vším rádi pomohou.

Klášterecké kulturní centrum po rekonstrukci

Stejně jako Českolipáci, i vy jste prošli „renovací“ své divadelní scény. Jak se vám hraje ve staronovém prostoru? Vyšli vám projektanti vstříc?

ZN: My máme nádherné Kulturní centrum, opravdu, přijeďte se všichni podívat. A nám se tam hraje a bydlí báječně. Když byl projekt připravován a představen veřejnosti, mohli všichni občané města říci své připomínky, tak to víte, že jsme nějaké měli. Něco šlo zařídit, něco ne, ale jsme spokojení. Máme sice menší zkušebnu než předtím, ale máme zkušebnu a prostor na naše krámy. Co by za to ostatní soubory daly! 

Už jsi to nakousla. Jak se vám daří přehlídku financovat?

ZN: Žádáme si o dotaci na projekt na městě a doplňujeme vlastními zdroji.

Jako DS Klas se účastníte organizace přehlídky všichni?

ZN: Pro soubory jsou asi nejdůležitější dvě dámy. Iva, která se stará o občerstvení a Dita, která má na starosti peníze. Jinak organizace přehlídky je záležitostí většiny členů souboru, každý má nějaký svůj úkol, každý se podílí a snaží tak, aby byli spokojení nejen diváci, ale i u nás hrající soubory.

Diváckou cenou rovnou na pivní tácek

Pamatuji si, že když jsme v roce 2018 u vás na Žních hráli Její pastorkyňu, tak existovalo cosi jako divácká soutěž. Stále existuje a jak probíhá?

ZN: To už je tak dlouho, co jste u nás hráli? No jo, pak se nám dva roky rekonstruoval barák a taky byl mezitím covid. Divácká soutěž probíhá, diváci hlasují jako ve škole, jak se jim představení líbilo. Po představení máme besedu se souborem, kde mohou své dojmy vyjádřit i slovy. Vítěz divácké soutěže má tu čest být napsaný příští rok na našich tradičních pivních táccích!

Je vždy napínavé, jak si povedeme v soutěži my Klasáci. Tak zatím se nám to stalo jen dvakrát, že bychom diváckou soutěž vyhráli (doufám, že teď nekecám). Poprvé se Spojovacími dveřmi a podruhé se Saturninem. Jednou se to málem povedlo i Honzovi Milotovi s jeho majstrštykem Příliš hlučná samota, ale na poslední chvíli ho předběhl Libor Ulovec se svým majstrštykem Svou vlastní ženou. Od té doby má Libor u nás zakázané hraní… kecám, už u nás potom hrál. Ale Honza se nepřišel podívat …zas kecám.

Žně mají Žňoviny

Během přehlídky vzniká i Zpravodaj, na kterém pracuje váš produkční Jakub Hrbek. Bude jej možné číst i on-line?

ZN: Jakubovi jsem předala s čistým svědomím psaní Žňovin vloni. Každý večer vychází číslo s rozhovorem s tvůrci představení, které jsme viděli minulý večer. A ačkoli mě vždy bavilo povídat si se souborem nebo režisérem, tak už na zpravodaj nemám čas. Žňoviny dáváme online po skončení přehlídky.

Po 4. listopadu 2023 najdete všechny Žňoviny on-line na této webové stránce přes odkaz pod titulkem Žně 2023.

Na podzim žně a na jaře jařina

Kromě podzimních Žní, připravujete i jarní jařinu. Prozradíš nám, kdy bude a na jaké inscenace se můžeme těšit?

ZN: Klášterecká divadelní jařina je takové jarní zasetí, abychom na podzim mohli sklízet. Takže  1. a 2. března přijeďte do Klášterce na VAD a jejich Nikoločavu. To druhé představení teď nevím, ale tuším, že by to mohl být Útulek od Divadla Exil.

Pro další informace sledujte web DS Klas a jejich facebook.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!