Rozhovory

Festival FEMAD Poděbrady mění své vedení

Letošní rok je plný jubileí. Jedno takové čeká i Festival mladého amatérského divadla neboli FEMAD – festival letos oslaví 50 let od svého založení. S přípravami jubilejního ročníku se také pojí jedna poměrně velká změna, a to přímo ve vedení festivalu. Otěže po dosavadním řediteli Jakubovi Charvátovi přebírá Jana Langr (JL).

Poděbradský FEMAD neboli FEstival Mladého Amatérského Divadla je celostátní přehlídka ochotnických souborů, které zůstaly před branami postupu do hlavního programu celostátních, případně národních přehlídek. U zrodu festivalu stáli – Ing. arch. Jan Pavlíček, člen DS Jiří, autor mnoha divadelních her, režisér a výtvarník, dále Jiří Beneš, pedagog a šéfredaktor časopisu Ochotnické divadlo. Toto duo doplnil dramatik, spisovatel, filmový a divadelní herec Pavel Bošek.

—- podrobný rozhovor mapující historii festivalu přineseme v následujících měsících.

Jano, prozraď nám, proč došlo ke změně na ředitelském postu? 

JL: Jakub Charvát, bývalý ředitel, si s touto myšlenkou pohrával už delší dobu. Přece jen je nejen pracovně hodně vytížený a nemohl a nemůže se věnovat festivalu tak, jak je potřeba. Oslovil mě již vloni, abych o tom alespoň zatím přemýšlela. Takže, když mi začátkem tohoto roku zavolal, zda jsem na post ředitelky FEMADu připravená, odpověď byla ano.

Nebylo by lepší počkat se změnami až na 51. ročník? Organizovat jubilejní ročník je přece jen o něco větší závazek.

JL: Rozhodně pro mě bude 50. ročník velkou zkouškou, ale uklidňuje mě, že pak už to bude jen lehčí a klidnější. Ale nemyslím si, že by něčemu pomohlo počkat na 51. ročník. Je to i takové hezky symbolické číslo – 50 v numerologii znamená nápaditost, flexibilitu, člověka, který se řídí heslem, že nic není nemožné, vše jde nějak zařídit. Což naprosto splňují všichni, kteří se akčně podílejí na organizaci FEMADu.

Festival FEMAD - ilustrační foto

V jaké je festival kondici a kam míří

Je FEMAD stále festivalem mladého amatérského divadla? Co si pod tím vůbec představit?

JL: „Mládí vpřed“ – to bylo kouzelné zaříkadlo minulého režimu, a tak zakladatelé použili toto slovo, aby byla koncepce festivalu odsouhlasena nadřízenými orgány a aby před nimi bylo náležitě odůvodněno, že se to dělá pro mladé, jejich vzdělání a růst.

Pak se názvem v průběhu let různě operovalo. Pro mě to znamená, že FEMAD je atraktivní místo pro mladé divadelníky, kteří se zde mohou potkávat nejen s moudrostí zkušených amatérů i profesionálů, ale i se svými vrstevníky a společně formovat směřování mladého amatérského svět.

Vraťme se k bývalému řediteli Jakubovi Charvátovi. Na post nastoupil v roce 2011 – kam se pod jeho vedením za deset let festival posunul? V jakém stavu ho vlastně přebíráš, případně na co budeš navazovat?

JL: Na počátku Jakub připlul na mladé vlně, víc otevřel festival sociálním sítím a dal volnou ruku členům spolku, kteří se mohli neomezeně realizovat na svých postech, a i když se objevovaly organizační problémy, věřím, že na venek pronikaly jen v omezené míře. Na této vlně mladého proudu bych se chtěla také svézt a z FEMADu vytvořit místo, kde se budou nejen mladí divadelníci inspirovat, kde budou konfrontovat své názory se zkušenými lidmi z oboru, kterých si velmi vážíme. Festival přebírám ve stavu, kdy nám bije srdce velmi silně, jen máme trochu pohmožděné končetiny, které však rehabilitace a péče rychle spraví.

Přerozdělení rolí

Jaká bude nynější role Jakuba Charváta? Předpokládám, že u festivalu zůstává…

JL: Jakubova osobnost je za mě nedílnou součástí festivalu, která je jednou z důležitých esencí, které činí FEMAD trochu jiným než všechny ostatní amatérské přehlídky. Takže samozřejmě, že u festivalu zůstává. Přemýšleli jsme nad jeho novým zapojením. Padaly návrhy jako ředitel bonmotů, nebo se chvíli spekulovalo nad tím, že by se po mně ujal baru, ale nakonec dostal nabídku od Lály Langra, aby po něm převzal besedy v kruhu.

Bývalý ředitel festivalu FEMAD - Jakub Charvát. Foto: GradeFilm
Bývalý ředitel festivalu FEMAD – Jakub Charvát. Foto: GradeFilm

Pokud se Jakub přesouvá do role moderátora besed, co bude dělat „adoptivní otec“ festivalu Ladislav Langr?

JL: Celkem dlouho jsme se tím trápili. Byl to také jeden z důvodů, proč Jakub na nabídku nekývl hned. Chtěli jsme, aby Lála měl takové využití, které náleží jeho vědomostem a schopnostem. A potom mě to konečně napadlo! Vedli jsme spolu lehký spor ohledně budoucího směřování divácké poroty. Aby se tedy porotci stali smysluplnou a plnohodnotnou součástí, posílí se jejich pozice právě tím, že ji adoptivní otec FEMADu ukotví a stane se mentorem divácké poroty. Bude s nimi po představení debatovat a vést je k většímu zapojení v diskuzním kruhu. Nebude se jednat o klasický klub pro seminaristy. Porotci budou stále převážně obyvatelé Poděbrad se zájmem o divadlo. Také by se z toho mohl stát můstek pro lidi, kteří mají zájem stát se členy DS Jiří.

První kroky nové ředitelky

Jaké byly první kroky, které jsi v pozici ředitelky festivalu podnikla? Co je podle tebe v řízení festivalu jako je FEMAD nejdůležitější? Pro tebe to není první „festivalová organizace“ – prozraď, co už máš za sebou.

JL: Svolala jsem organizační štáb a společně jsme se pobavili o tom, jak by měl vypadat 50. ročník. Přednesla jsem některé své návrhy, jak festival přizpůsobit současné době a přiblížit ho mladým seminaristům. Znamená to poslouchat hodně názorů od hodně lidí a skloubit je nějak dohromady, aby všichni byli spokojeni, a přitom to odráželo i moje nápady.

Na gymplu jsem pořádala různé festivaly, většinou proběhl jen první ročník. Největší organizační výzvou se samozřejmě stalo Poděbradské swingování, které organizuji sedm let a letos by se měl uskutečnit jubilejní 10. ročník. Mimochodem do této pozice mě také dosadil Jakub Charvát coby ředitel MKC Poděbrady. Těším se, co od něj ještě přijde. Líbil by se mi třeba filmák ve Varech nebo Cannes. Ale nechci být malicherná, uvidíme, co budoucnost přinese.

Váhala jsi, když tato nabídka přišla? Co bylo to rozhodující, že si na nabídku kývla? Co pro tebe FEMAD znamená?

JL: Myslím, že jsem Jakubovi řekla, že si to promyslím, ale vlastně už v tu chvíli jsem věděla, že řeknu ano. V noci jsem moc nespala a hlava mi hořela nápady, co všechno bych chtěla dělat jinak. FEMAD je pro mě tak trochu omyl. Krásný omyl, kdy najednou prázdniny pokračují i v září, lidé se k sobě chovají slušně a mají se rádi jen tak. Diskuze eskalují do hloubek a sklenička nemá dno. Kdo by tenhle omyl nemiloval?

Vizuální proměna

Je pravdou, že se chystá kompletní redesign festivalu – od loga, přes brožury až po výsledkové listiny? Kdo za redesignem stojí a v jaké je to fázi? Kdy uvidíme první ukázky? Chystáte i nové webové stránky?

JL: Ano! To byl pro mě jeden z důležitých kroků, o kterém jsem byla od začátku přesvědčená, že je nutný udělat, aby festival ožil současným duchem. Za celým redesignem stojí Jolana Daňková, která je členkou DS Jiří a je skvělou profesionální výtvarnicí. S redesignem se samozřejmě pojí i předělání webu. První ukázky už jsem viděla, ale na tu finální podobu si budete muset ještě počkat. Velmi pravděpodobně do doby, než budeme vědět, jak to vůbec letos s festivalem bude a začne se s jeho propagací.

FEMAD bude! Covid, necovid…

Jaké je datum konání letošního ročníku? Nechci být prorokem špatných zpráv, ale počítáte i s variantou, že festival nebude moct proběhnout, nebo bude plný omezení? Jste na to připraveni?

JL: Festival proběhne 16. –19. září. Máme plán A a plán B. Plán A znamená festival v plné parádě, jak ho známe a máme rádi, se speciální příměsí toho, že se jedná o jubilejní ročník. Plán B znamená bohužel jen online přenos, kterému pracovně říkáme 49,5. ročník. Jednalo by se o večer, který by připomněl zakladatele festivalu a jeho blízké přátelé. Jsme připraveni na oba plány a uvidíme, který se nakonec vzhledem k momentální situaci ve světě zrealizuje.

Jak v tom celém bude letos figurovat Festival Ludmily Cápkové, který se koná v Kroměříži a je veden jakožto předskokan FEMADu Poděbrady? (Pozn.: z Kroměříže je jedno postupové místo na FEMAD Poděbrady.)

JL: Sesterský festival Ludmily Cápkové, pokud se situace s covidem zlepší, proběhne poslední víkend v srpnu, tedy 26. – 29. 8. v Kroměříži. Samozřejmě počítáme s vítězným představením do programu FEMADu. Festival určitě letos navštívím a moc se těším na všechny přátele.

Neslaví jen FEMAD…

Kromě festivalu slaví v letošním roce jubileum i Divadelní spolek Jiří, který ho pořádá (za přispění města Poděbrady a Městského kulturního centra Poděbrady a s podporou Ministerstva kultury ČR a Středočeského kraje), a to 160 let svého nepřetržitého trvání. Budou obě výročí nějak propojena?

JL: Letošní výstava, kterou ve čtvrtek vždy festival začíná, bude právě věnována jubileu DS Jiří. Pracují na ní členové spolku, kteří aktivně pořádají i FEMAD. Spolek je rozhodně stavebním základem celého festivalu, na který se kupí další vrstvy, ale bez tohoto pevného základu by festival vůbec nemohl fungovat. Návštěvníci se budou moct dozvědět zajímavosti z dlouhodobé historie spolku a nahlédnout do fotografického archivu.

Logo DS Jiří Poděbrady
Logo DS Jiří Poděbrady

Pro více informací o festivalu FEMAD (a jeho vývoji) sledujte webovéfacebookové stránky.
Zmeškali jste FEMAD 2020? Přečtete si naše ohlédnutí za FEMAD Poděbrady 2020 – Buďme negativní
.