Aktuality

Růžové inspirace? Kompletní program FEMAD 2023

V termínu od 21. do 24. září proběhne 52. ročník festivalu FEMAD Poděbrady. Na našem portálu jste si již mohli přečíst článek o nabídce seminářů – pokud ne, napravte to skrze tento odkaz. Nyní již nastal čas zaměřit pohled na program letošního ročníku. Bude to procházka růžovým sadem nebo je na čase sundat růžové brýle? Posouzení necháme na vás.


ČTVRTEK 21.9.

Vernisáž Linorytů Igora Orozoviče 17:00
Zahájení festivalu 19:00

Útulek

19:30-21:00
Divadlo Exil, Jan Musil Přejmenovaný:
Útulek

Tragikomedie o tom, co se stane, když plyšová přátelství nahradí ta skutečná. Příběh, který zaručeně potěší a pobaví ty, kteří v životě něco vášnivě sbírají.


PÁTEK 22. 9.

Vůně cyklónu

10:00-11:50
Soubor Břetislav, Jiří Rác:
Vůně cyklónu

Celý život psal detektivky pro lidi. Jenže teď se zdá, že život začal psát jednu detektivku pro něj. Spisovatel, který má dobré důvody slavit Silvestra v chatě vysoko v Alpách, daleko od lidí, dostane nečekanou návštěvu od policisty, který udělá téměř cokoliv pro pravdu, a od ženy, která udělá cokoliv, aby dostala, co chce. Venku se sbírá ke sněhové bouři, naftová kamna stávkují, ale mrazivější než blizard je tušení zločinu, které se vkrádá do chatky, a proti kterému funguje jen rum a humor černější než tma venku. Bude to jen poslední noc v roce, anebo poslední, tečka?

Důkaz

15:30-17:45
Tyjátr Horažďovice, David Auburn:
Důkaz

Zoufalé hledání nepopiratelného, jediného a nezpochybnitelného matematického důkazu ústí v poznání, že i kdyby se všechno na světě dalo spočítat, zdokumentovat a převést na numerické hodnoty, vždycky zůstane ještě něco… Něco nevysvětlitelného, nezvažitelného, iracionálního. Krajina duše, kterou nelze racionálně zmapovat. Krajina, do níž se vstupuje prostřednictvím víry, která nakonec váží víc než všechny vědecké důkazy.

Revizor

20:30-21:45
Reservé, Nikolaj Vasiljevič Gogol:
Revizor

Co? Jak? Ne! Kristepane! Ještě tohle! A inkognito! Já to tušil! No, jsme tu mezi sebou… Táhne z něj jak ze sudu. Štěňátka. Padá na mě žal. Máš na kahánku. Ale je, je to on. Smiluj se nad námi.


SOBOTA 23. 9.

Dokonalá svatba

10:00-12:10
Divadelní soubor Jiřího Voskovce, Robin Hawdon:
Dokonalá svatba

Dokonalá svatba je veleúspěšná situační komedie o tom, jak snadno a rychle se z pečlivě naplánované svatby může stát stále více se komplikující sled jen obtížně řešitelných situací. Ženich Bill se po rozlučce se svobodou, ze které si nic nepamatuje, probouzí ve svém novomanželském apartmá, a navíc je v posteli s úplně cizí dívkou. Zatímco ve vedlejším pokoji se nevěsta už chystá, Bill, krásná neznámá, ženichův nejlepší přítel Tom a hubatá pokojská rozpoutají hru plnou záměn a výmluv. Aby vše bylo ještě složitější, vstupuje do děje šílená matka nevěsty a cholerický ředitel hotelu, a dokonalá svatba se pro všechny zúčastněné mění v dokonalé peklo.

(Na FEMAD 2023 inscenace postoupila z kroměřížského jarního předkola FEMADU festivalu Ludmily Cápkové. Přečtěte si rozhovor k inscenaci.)

Ztížená možnost soustředění

15:00-16:35
Divadlo v Roztocké, Václav Havel:
Ztížená možnost soustředění

Tragikomedie Václava Havla líčí situaci muže, jehož mysl je uvězněna v kruhu, z něhož není cesty ven. Hra vznikla roku 1968 pro pražské Divadlo Na zábradlí. Hlavní postavou je vědec Eduard Huml, který diktuje své teorie o štěstí mladé sekretářce, která ho přitahuje. Sám je však ženatý, dokonce má milenku. Ona i manželka o sobě navzájem vědí a nutí Humla, aby druhý vztah ukončil. Vědec oběma slibuje, že to s tou druhou při nejbližší příležitosti skoncuje. Huml je také účastníkem výzkumu, který má prostřednictvím počítače zjistit vše o lidské individualitě. Přístroj se však pokaždé zhroutí…

Setkání

19:30-20:30
300 mg kofeinu, Tereza Marečková:
Set. Kání.

Obě jsou herečky, každá však v jiné fázi. Jedna naivně nadšená, druhá zhrzená a cynická. K jejich setkání snad vedou magnetické síly osudu. Táhnou je až do noční pizzerie, kde se odkrývají jejich niterné boje. Zápas s pochybnostmi o vlastní hodnotě, s pocitem viny, s výčitkami směřovanými k minulosti a s obavou z nejisté budoucnosti. Skrze tento boj se pak odkrývá podstata jejich vztahu a skutečný důvod tohoto Set.Kání. Bude se jednat jen o SET na divadelní šachovnici nebo dojde i na KÁNÍ?

(Na FEMAD 2023 inscenace postoupila z plzeňského jarního předkola FEMADU přehlídky Bez zbytečnejch řečí. Přečtěte si rozhovor k inscenaci.)

23:00
RŮŽOVÉ INSPIRACE


NEDĚLE 24. 9.

Nerušit, prosím

10:00-12:30
DS J.K. Tyl Lomnice nad Popelkou, Ray Cooney:
Nerušit, prosím!

Známá anglická komedie od britského autora je svým obsahem velice nadčasová. Pověstný záletník Richard Willey zastává funkci ministra a poslance. Jednoho krásného dne se rozhodne, že únavné noční zasedání Dolní sněmovny vymění za přísně tajné dostaveníčko s půvabnou sekretářkou šéfa opozice. Hlavní linka příběhu je postavena na nespočetném gejzíru lží a polopravd, prostřednictvím kterých se hlavní hrdina snaží vylhat z pro něj velmi choulostivých situací.

16:20-17:00
Vyhlášení vítězů festivalu


Podrobnosti o přehlídce FEMAD 2023 najdete na www.festivalfemad.cz. Sledujte také sociální sítě festivalu – Facebook či Instagram.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!