Rozhovory

Soukupův „Penzionek“ v Lounech

Rosťu Soukupa jistě není třeba představovat. Především příznivcům a fanouškům Rádobydivadla Klapý je jeho výrazná postava známá jako součást nejedné „klapácké“ inscenace. Naposledy jsme jej mohli vidět v Čarodějkách Václava Špirita či v úspěšné inscenaci Jakobowski a Stjerbinski v režii Jaroslava Kodeše. Nyní se nám představuje v nové roli režiséra a zároveň i autora. 12. května 2023 od 19 hodin nám představí svou autorskou inscenaci Penzionek v tradičním místě premiér Rádobydivadla, tedy ve Vrchlického divadle v Lounech.

Díky covidu dramatikem

Rosťo, všichni tě známe jako charismatického herce, ale jako autora vůbec ne. Kde se vzala myšlenka na Penzionek, náhoda? Co tě přimělo k sepsání divadelní hry?

RS: To, že něco napíšu, bylo v plánu dlouho. Jen jak se říká, za vším hledej ženu. „Tak už to napiš a nemluv o tom,“ řekla drahá polovička. Bylo covidové období a mně scházelo divadlo. Dlouholetá kamarádka napsala svůj první román, a to byly důvody, které mě donutily sáhnout do šuplíku námětů a stvořit Penzionek. Po dopsání jsem ho nechal přečíst manželce a poté pár známým. Petra Richter Kohutová mi pomohla precizovat text, a tak vznikl první dramaturgický zásah.

Nabízel jsi tu hru k režii někomu jinému, nebo jsi od počátku plánoval, že se režie ujmeš sám?

RS: Za to, že jsem se ujal režie, může náš principál Láďa Valeš. Poté, co jsem mu ho dal, prohlásil: ,,To si musíš udělat sám!“ No, a ve Vysokém se do mě pustili spolu s Petrou a Láďou Vrchovským, no, a ukecali mě. Od začátku jsem u toho chtěl druhé oči, a když mně Petra pro pracovní vytíženost dramaturgickou pomoc odřekla, oslovil jsem Martinu Čechovou. Tu jsem zase ukecal já. A tak se zrodila verze textu, kterou dostali herci.

Úprava textu pro Lukáše Burdu

Komu jsi svěřil role?

RS: Už když jsem Penzionek psal, jsem měl konkrétní představu, kdo by měl kterou roli hrát. Ale ve skutečnosti to tak úplně není. Jedna herečka ze zdravotních důvodů odřekla, jediný plánovaný herec to odmítl s tím, že nechce mít mnoho textu, a proto nakonec vznikla tato sestava: Eva Kodešová, Liběnka Štěpánová, Dana Cedrová, Martina Čechová, Dáda Králová, Eva Andělová, Naďa Hladíková a Lukáš Burda, pro kterého jsem lehounce upravil text, neb je mladší, než jsem původně pro postavu zamýšlel.

Můžeš nám lehce nastínit, aniž bys příliš prozradil, o čem je Penzionek?

RS: Penzionek je o malém penzionu pro starší spoluobčany: o tom, co se tam může stát a nejen tam. Víc bych, s dovolením, neprozrazoval.

Druhý pár očí

Co další inscenační složky, technika, kulisy, kostýmy, hudba… Kdo se na nich podílel?

RS: Jak už jsem se zmínil, přesvědčil jsem Martinu, aby se stala mým druhým párem očí a jsem moc rád, že do toho se mnou šla. Pro mě je plnohodnotnou dramaturgyní, která mě dokáže někam posunout. O scénografii jsem měl jasno. Jen jsem ji konzultoval s Petrem Kolínským, který mi ji ještě pomohl dočistit. Na kostýmech jsme se dohodli s Martinou a Olinkou Psotovou. Výběr hudby má na svědomí Lenka Šťastná. Technické řešení je na Janu Kaškovi.

Na stole je „Divofženka“

Nyní, když se blíží premiéra, myslíš, že od tebe můžeme očekávat další autorské záležitosti, nebo to byl ojedinělý počin?

RS: V současnosti mám dopsané monodrama „Divofženka“, kterou mám naplánovanou režírovat příští rok. Nyní zkouším zdramatizovat „Jidáše“ od Andrejeva. Počítám, že se i na těchto plánech bude se mnou podílet Martina. Jsem jí za to dopředu vděčný.

Jaké je tvé největší divadelní přání, co bys rád na divadle zažil?

RS: Mé divadelní přání? Rád bych trochu odlehčil mému šuplíku námětů. Takže bych ještě něco napsal, zrežíroval a snad i něco sdělil. Nápadů mám na třicet let. Uvidíme, jestli zdraví a mysl dovolí.

Vstupte do Penzionku v Lounech

Penzionek najdete přímo na programu Vrchlického divadla v Lounech.

Premiéra – v pátek 12. května 2023 od 19:00
Vrchlického divadlo, Osvoboditelů 411, 440 01 Louny
Níže odkaz na vstupenky on-line. Vstupné 100,- Kč.

Činnost Rádobydivadla můžete sledovat skrze jejich web, kde najdete mimo jiné kalendář všech plánovaných představení a na facebookové stránce Rádobydivadla.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!