Aktuality

Skořápka nově v Rádobydivadle

Režisér Jaroslav Kodeš informuje o dění v Rádobydivadle, zejména o nové premiéře, která proběhne ve čtvrtek 25. ledna 2024 ve Vrchlického divadle v Lounech. Jmenuje se Skořápka a jde o inscenaci hry polského spisovatele Marcina Szczygielskiho s Lenkou Svobodovou Šťastnou a Petrou Maťákovou v hlavních rolích. Těm ve výpovědi o dvou ženách, které reprezentují dva různé světy, sekundují Pavel Macák a Naďa Hladíková.

„Rádobydivadlo chystá v letošním roce celkem dvě premiéry. Ta první proběhne 25. ledna ve Vrchlického divadle v Lounech. Jedná se o premiéru komorní hry polského autora Marcina Szczygielského Skořápka. U druhé hry přesný termín premiéry ještě není stanoven, ale předpokládá se, že to bude do prázdnin. Láďa Valeš zkouší inscenaci s pracovním názvem Maminy,“ říká Jaroslav Kodeš.

„Ve Skořápce jde o setkání dvou velmi odlišných světů, které reprezentují obě hlavní postavy. Jeden svět představuje zakřiknutá knihovnice Halina, snící o lásce bez předsudků, a druhý najdeme v charakteru suverénní zlatokopky, která má vše šikovně naplánované.  A otázkou je, zda si tyto dva naprosto odlišné světy vůbec mohou porozumět, či se dokonce prolnout. Asi víc nemá smysl v tuto chvíli prozrazovat. Chce to prostě zavítat na premiéru nebo na nějakou nejbližší reprízu. Premiéra bude v Lounech, první repríza v sobotu 27. ledna 2024 ve 13.30 hod. v Písku v rámci festivalu Stříbrný vítr.“

„Většinou Rádobydivadlo chystá jednu premiéru ročně, tentokrát jsme toto pravidlo porušili,“ pokračuje Jaroslav Kodeš. „Skořápka se ocitla v našem dramaturgickém portfoliu neplánovaně. Rozhodnutí, že tuto hru nazkoušíme, padlo někdy začátkem listopadu 2023. První zkouška proběhla 20. stejného měsíce, potom bylo asi deset zkoušek, klasická generálka a teď jdeme do premiéry. Do jisté míry jsme si tenhle chvat mohli dovolit, neboť obě představitelky hlavních rolí Lenka Svobodová Šťastná a Petra Maťáková už jednou tuto hru hrály. A to nedávno.“

„Myslím, že je čestné to přiznat. Lenka s Petrou nazkoušely Skořápku pohostinsky v Divadle Stochov. Jenže se moc nehrála a v polovině loňského roku ji soubor stáhl. Děvčatům to bylo líto, ještě ji chtěly hrát, zmínily se mi o tom, a protože jsem zrovna v té době nepracoval na žádné nové inscenaci, domluvili jsme se, že využijeme jejich znalost textu a Skořápku pod Rádobydivadlem nazkoušíme znovu. Obnovíme ji, ale po našem. Zůstaly tedy hlavní představitelky, ale vše ostatní je jiné.

Především jsem se rozhodl, že vzhledem k tomu, že je to intimní, komorní příběh, musíme vymyslet i komorní, skromnou scénu. Takovou, která se snadno naloží do jednoho auta. Oslovil jsem moji velkou kamarádku Gabrielu Pojerovou, jestli by mi se scénografií nepomohla. Což se stalo.“

„Tady je vtipné udělat malou odbočku. Gabča (Gabriela Pojerová, pozn. red.) mi v listopadu říkala, že do konce roku má na nás čas, ale po novém roce to už nepůjde. Na důvody jsem se neptal, ani mě nenapadaly. Prostě jsme pracovali hekticky, aby se vše stihlo. Až na první zkoušce mi Gabča prozradila, že je v osmém měsíci těhotenství. No věřte nevěřte, já to prostě přehlédl. Omluvou mi je, že jsem nebyl sám… No, a když přijela z naší poslední zkoušky před Vánoci domů, sama tehdy řídila, zaparkovala před domem, ale domů už nedošla. Její Honza ji rovnou vzal do porodnice. Má zdravou holčičku Rut.“

„Hledal jsem vhodnou hudbu. Máme ji složenou od kamaráda, skladatele Jiřího Strohnera a dokonce se dvěma písničkami. Originální texty složila Šárka Kavanová a nazpívala je Petra Studničková. Já udělal několik dramaturgických škrtů, abychom dali hře větší spád, nově ji naaranžoval, ale hlavně se spolu s děvčaty pokusil o přesnější výklad. Takže vznikla úplně nová inscenace,“ uzavírá Jaroslav Kodeš.

Premiéra romantické komedie Skořápka autora Marcina Szczygielskiho a režiséra Jaroslava Kodeše proběhne ve čtvrtek 25. ledna 2024 ve Vrchlického divadle v Lounech v 19 hod. První reprízu uvidíte v sobotu 27. ledna 2024 ve 13.30 hod. v Písku v rámci festivalu Stříbrný vítr. Pro další termíny sledujte web Rádobydivadla Klapý a jejich facebook.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!