Aktuality

Divadlo Dagmar zve na nejnovější premiéru

Přání všeho nejlepšího (nejen) čtenářům Divadelník.cz a pozvání na nejnovější premiéru Divadla Dagmar zaslala Nikola Kostadinovová. Premiéra proběhne na komorní scéně „U“ v neděli 7. ledna 2024 v 19.30 hod. „Prostory II – Nejdek“ režisérky Hanky Frankové vznikly navzdory tomu, že Divadlo Dagmar nedostalo od Města dotace na činnost.

Vážení divadelní přátelé, 

přejeme vám krásné prožití vánočních svátků a šťastný vstup do roku 2024. Máme pro vás událost, na kterou se budete moci těšit v prvních lednových dnech. V neděli 7. 1. 2024 se od 19:30 koná premiéra inscenace Prostory II - Nejdek

Jedná se o scénické čtení z knihy První tanec v Karlových Varech od Heinze Kurta Henische. Autor byl nejdecký rodák, který posléze prožil značnou část života v Anglii.

V hlavních rolích František Špaček, Jan Hnilička a Matěj Luňáček. Dále: Naďa Pajanková, Zdeněk Daněk, Sabina Malá, Sabina Mašková, Gabriela Záhorcová, Rebeka Sládková, Anežka Ponikelská, Lucie Marie Grohová, Petr Sedláček, Jaroslav Skopec, Václav Štercl.

Vaše Divadlo Dagmar

Nejnovější premiéra navazuje na první část projektu Prostory, jímž byl v roce 2018 Sokolov podle knihy tamního rodáka Lukáše Beneše. Premiéru měl v roce 2017, koncentrovaný angažovaný tvar se z nenápadného inscenovaného čtení stal událostí sezóny. Absolvoval plzeňskou přehlídku Na hraně, Šrámkův Písek i Jiráskův Hronov. To všechno poté, co knihu na doporučení radních stáhli z prodeje v sokolovském infocentru s tím, že poškozuje dobré jméno města. Autora, dokonce i jeho otce bombardovaly agresivní e-maily. A celá ta situace byla, slovy režisérky Hanky Frankové, „zvláštní, vyhřezlá, drsná“.

Inscenace Prostory I – Sokolov se zrodila jako koncepční gesto a zároveň z velkého naštvání režisérky (cituji ze zpravodaje Jiráskova Hronova, 2018, č. 5):

Já se tím krajem zabývám. Navíc mám známou knihovnici a tu i jejího muže velmi zaujalo zkoumání regionu. Co s projektem bude dál, nevím. Nazvala jsem jej Prostory a myslela jsem to obecně. Sokolov byl Prostor I. a další dvě tři témata mám v zásobě. Třeba kniha H. K. Henische První tanec v Karlových Varech je docela zvláštní text, ze kterého možná jednou vzniknou Prostory dva, nebo tři. Jsem docela ráda, že když se dozvím, že je někde zakázaná knížka, řekneme si, pojďme s tím něco udělat. Protože to je kruťárna dnešní doby stejně jako to, že vám někdo vnikne na jeviště, jako se to stalo v Brně. To už je úplně morbidní. A jsem ráda, že se to propojilo s mojí dávnou vizí, že nějaké podobné črty na bázi historických událostí budeme dělat.“

Inscenace Prostory I – Sokolov vznikla ze spolupráce se scénografkou Lenkou Potměšilovou a muzikantem Jiřím Švecem, dramaturgii měla Magdaléna Hniličková. Účinkovali Petr Pačíska (onen výše zmiňovaný „muž známé knihovnice“), Petr Richter a Tomáš Mutinský.

Autor předlohy Prostorů II, vynikající britský fyzik a historik fotografie Heinz Kurt Henisch, se narodil v roce 1922 v Nejdku u Karlových Varů, na podzim roku 1938 emigroval se svými rodiči za dramatických okolností do Anglie. V knize První tanec v Karlových Varech vzpomíná na svá dětská a jinošská léta:

Za deset roků, po letech hravých (fotbal, tenis), pokukovacích (děvčata, auta) a dilematických (latina, či tančírna?) přišla netrpělivě očekávaná dospělost. Snad příliš brzy a nečekaně. … Přesto se autor dívá na léta strávená v ČSR s láskyplných nadhledem, s moudrou hrdostí člověka, který navzdory protivenstvím dosáhl vysoké životní mety… Vyprávění o mezidobí mezi dvěma světovými válkami v maloměstském Nejdku a ve světáckých Karlových Varech jsou plná laskavého humoru a noblesy. Obrazy ze života vlastní rodiny se vyznačují kouzelnou sebeironií,“ píše se na záložce knihy.

Před koncem roku 2023 proběhla v Divadle Dagmar veřejná zkouška. Sledoval ji i překladatel knihy První tanec v Karlových Varech, pan Miroslav Holeček, nejdecký rodák. Ten v předmluvě napsal:

Kniha mě po přečtení prvních stránek rázem zaujala. Chci se o ni podělit s nejdeckými spoluobčany. Autorův laskavý, inteligentní humor, jeho moudrá smířlivost ve mně zanechaly hluboký dojem. Pro českého čtenáře nebude v některých případech snadné vzít na vědomí obraz naší minulosti viděný očima nestranného, objektivního člověka. Hloubavý čtenář v ní najde mnoho podnětů k přemýšlení.“

Doufejme, že inscenace Divadla Dagmar, jejíž premiéru proběhne v neděli 7. ledna 2024 v 19.30 hod. na komorní scéně „U“, zanechá podobný dojem.

Divadlo Dagmar uvádí premiéru v situaci, kdy mu nebyla udělena dotace na činnost. Psali jsme o tom v listopadu 2023 (viz Podpořte Divadlo Dagmar) a situace se bohužel nezměnila. Pokud můžete, přispějte Divadlu Dagmar. Byla by veliká škoda, kdyby toto výjimečné divadlo zmizelo z divadelní mapy nejen západních Čech.

Nezapomeňte sledovat pro následující termíny inscenace Prosotry II – Nejdek web Divadla Dagmar či jejich Facebook.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!