Rozhovory

Rozhovor s Janou Langr, odstupující ředitelkou festivalu FEMAD

Rok 2024 se stává pro festival FEMAD a Divadelní spolek Jiří Poděbrady (pořadatel) rokem velkým změn. Po třech letech odchází Jana Langr z pozice ředitelky festivalu. Vedení zůstává v rodině. Staronovým ředitelem se stává Ladislav Langr.


Po třech letech ses rozhodla vzdát se funkce ředitelky festivalu. Co stojí za tímto rozhodnutím?

JL: FEMAD mi žral neskutečné množství času. A já už ten čas pro něj nemohu obětovat, pokud chci sama růst a vytvořit něco, co bude více moje a s čím se budu naprosto ztotožňovat. Je to moc energie, kterou bych ráda investovala jinam.

Můžeš se podělit o některé z nejzásadnějších momentů nebo úspěchů během tvého působení?

JL: Podařilo se nám určitě získat větší zájem publika a souborů. Taktéž mě těší, že se festival stal místem, kde se setkávají lidé, kteří mají divadlo v srdci a vytvářejí skutečnou divadelní komunitu. Velmi si také vážím spolupráce se sklářem Františkem Jungvirtem, který povznesl před tím kýčovité ceny na úplně jinou úroveň. František neustále roste. Teď třeba naposledy jeho sklo bylo ve filmu Barbie nebo byl zvolen českým Forbes 30 pod 30, takže divadelníci opravdu u nás získávají kus czech designu, který jen tak nezestárne a jeho hodnota poroste.

Můžeš nám prozradit některé z tvých oblíbených momentů z festivalu?

JL: Já si vybavím hlavně hodně smíchu a skvělých setkání s lidmi, které mám moc ráda. Litry vypité Poděbradské samičky, zapálené diskuze o směřování amatérského světa a přehlídek. Mnoho skvělých inscenací, o kterých jsme se pak v kuloárech dlouze bavili. A určitě je nezapomenutelné i loňské vyhlašování vítězů, které díky výpadku elektřiny probíhalo celé ve tmě.

Jaký je tvůj pohled na budoucnost festivalu a jeho další směřování?

JL: To dost úzce souvisí se směřováním celého amatérského divadla. Snad se začne více přemýšlet o udržitelnosti. Je důležité nebát se inovací a nových nápadů, které budou oslovovat nové generace diváků a divadelníků ale i zachovat to, co dělá festival unikátním. Doufám, že bude i nadále fungovat jako platforma pro setkávání a tvůrčí výměnu.

Jak to vypadá s tvým nástupcem? Jakou radu bys mu do pozice ředitele dala?

JL: Pevné nervy a nenechat se znechutit tím, že všichni do toho budou kecat a kafrat. Já vím, FEMAD je tu už 53 let, takže si hodně lidí myslí, že jim vlastně tak nějak patří. Buď připraven na nečekané situace a nezapomínejte, že každý ročník je jedinečný! Ale to můj staro-nový nástupce Lála Langr moc dobře ví.

Vedení FEMADU v novodobé historii
2007 až 2010 – Ladislav Langr
2011 až 2021 – Jakub Charvát
2021 až 2023 – Jana Langr
2024 – Ladislav Langr

Máš nějaké plány či projekty, na které se těšíš po skončení ve funkci ředitelky festivalu FEMAD?

JL: Těším se, že budu moci pustit z hlavy celé to organizační kolečko příprav, které se k festivalu váže a tuhle uvolněnou kapacitu směřovat na něco, co pro mě osobně má větší význam. Těším se na nové výzvy a na to, co mi přinese budoucnost.

Jaký je tvůj pohled na současný stav amatérského divadla a jeho místo v kulturním prostředí?

JL: Amatérské divadlo má nezastupitelné místo v kulturním životě. Je to prostor pro seberealizaci, tvůrčí výpady a pro budování kulturního povědomí na lokální úrovni. Je důležité, aby bylo podoporováno a udržováno živé. Ale upřímně si myslím, že amatérský svět na tom není nejlépe. Ani né tak kvalitou představení, která leckdy je opravdu vysoká ale spíš samotným mindsetem amatérských divadelníků. Jako kdyby se zapomnělo, že žijeme v roce 2024. Neupouští se od různých tradic nebo se nehledají absolutně nové cesty, jak přilákat další krev, která by v amatérském divadle pokračovala.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!