Rozhovory

Jakub Charvát o festivalu FEMAD 2020

FEMAD Poděbrady, neboli FEstival Mladého Amatérského Divadla, je celostátní přehlídka ochotnických souborů, které zůstaly před branami postupu do hlavního programu celostátních, případně národních přehlídek. Právě těmto souborům je určena tvůrčí konfrontace na poděbradském FEMADu. O podobě festivalu FEMAD 2020 nám více řekne ředitel – Jakub Charvát.

FEMAD 2020 se uskuteční. To je na úvod skvělá zpráva. Bude mít festival svoji standardní podobu?

JCH: Svým způsobem ano, FEMAD klasicky proběhne během čtyř dní v září (od 10. do 13. 9.) Změnil se však klíč, kterým vybíráme soutěžní představení. Kvůli nekonání mnoha krajských přehlídek a Divadelního pikniku ve Volyni totiž nemáme, kde brát. Tak jsme se rozhodli, že pozveme všechny soubory, které za uplynulých 12 let, co jsme se vrátili k tradici salónu odmítnutých, na Femadu zvítězili. Pracovně jsme této variantě začali říkat FEMAD Allstars.

O programu

Kolik souborů se na festivalu za těch 12 let objevilo?

JCH: Nemám v hlavě přesné číslo, ale bylo jich 7 až 9 každý rok. Některé se objevily jen jednou a přesto, že zazářily (některé z nich jsou mezi nominovanými do letošního programu, protože při svém debutu zvítězily), už jsme je znovu neviděli. Naopak jiné soubory se do programu Femadu probojovali vícekrát, takže nám to absolutní číslo snižují, protože v tom výsledku figurují opakovaně.

Kdy by mohla být známá finální podoba programu pro letošní ročník?

JCH: Máme oslovené všechny soubory a teď dáváme do kupy jejich časové možnosti. Rád bych program zveřejnil během července.

Jaký soubor, ty osobně, chceš na letošním ročníku vidět a proč?

JCH: Snažím se vždy vystupovat objektivně, aby to nevypadalo, že někomu nadržuji. Mezi vítězi mám několik přátel, ale těším se na všechny. A snad si můžu dovolit říct, že rád vzpomínám na Krvik Totr, kteří mi byli sympatičtí a blízcí svým humorem, ale patří k těm, co posbírali pár cen, ale do Poděbrad se (zatím!) nevrátili. Bohužel, nebude to ani letos, protože nezvítězili v hlavní kategorii. Ale není všem Femadům konec.

Co doprovodný program a tzv. inspirace?

JCH: Tady čekám, až co rozpočet dovolí. Zatím se soustředíme na hlavní program.

O diskuzních klubech

Kolik diskuzních klubů je v tuto chvíli jistých? Na koho se seminaristé mohou těšit?

JCH: Je jistá režisérská škola ADA a na účastníky diskusních klubů se už těší Jirka Hromada, Ruda Felzmann a Vašek Špirit.

A co Ivo Kristián Kubák a Petr Kracik?

JCH: Patří k tvářím Femadu, ale pracovně jsou značně vytížení. Kristián snad přijede, nad Petrovou účastí je zatím velký otazník.

Kdy se spustí registrace pro zájemce o kluby a ubytování?

JCH: Během července. Zájemci by měli sledovat náš facebookový profil nebo stránky www.femad.cz, tam se to dozví jako první.

Interaktivní mapa přehlídek celé ČR
I poděbradský festival FEMAD má své místo v naší interaktivní mapě přehlídek. Jaké další přehlídky obsahuje? Více ZDE