Rozhovory

(Ne)korektní pravidla budou v Kroměříži

Na pondělí 27. a úterý 28. února letošního roku (2023) avizuje Divadelní spolek Kroměříž dvě premiéry nové inscenace (Ne)korektní pravidla, a to pod režijní taktovkou takřka kmenového režiséra souboru Ladislava „Láry“ Koláře. Obě premiéry se odehrají vždy od 19 hodin v Klubu Starý pivovar v Kroměříži. O vzniku inscenace jsem si povídal s Janou Štěpánovou a Romanou Malinskou, představitelkami dvou postav.


(Ne)korektní pravidla – anotace

Jsou války, které se vedou na bitevních polích. A jsou války, které se vedou za kancelářským stolem, u kávy a s věčným úsměvem na tváři. Po obou zůstávají mrtví a ranění. Do podobné situace jako Emma se může jednou v zaměstnání dostat každý a je jen na něm, jak se k problému postaví… Text na motivy hry Mika Bartletta Smluvní vztahy . (Zdroj: web DS Kroměříž

Dramaturgie

Jano, vím, že patříš k výrazným osobnostem souboru a věnuješ i značné úsilí dramaturgii, výběru inscenací. Jak to bylo s Pravidly? O čem hra je a co tě na ní zaujalo? 

JŠ: Tentokrát nemám s výběrem hry moc společného. S textem přišel náš režisér. Měl ho připravený pro své studenty na JAMU a prostě nás v těch postavách viděl. A o čem hra je? To ti nepovím. Snad jen to, že některá nařízení a pravidla jsou tak jednostranná, až jsou absurdní. No a to je asi to, co mne na tomto divadelním kousku zaujalo. Věci, které se mohou za zavřenými dveřmi stát každému z nás…

(Ne)korektní obsazení / pravidla

Romano, s Janou vám to mimo jeviště skvěle šlape, takže volba obsazení asi byla jasná. Navíc vím, že disponuješ nesmírným komediálním talentem. Budeš mít příležitost ho využít i v této inscenaci? A jak jste hledaly parťačky do týmu?

RM: Vláďo, s Janou jsme opravdu velké parťačky, ale bohužel na jevišti jsme se potkaly pouze jedenkrát, a to ve hře Vymítání ďábla, a není nám to dopřáno ani v případě „Pravidel“. Hra je pro dvě herečky, různé věkové „kategorie“, a je plně alternovaná, takže na scéně je buď Jana, nebo já… Velmi zdárně nám na prknech sekunduje naše divadelní mládí v podobě už divadelně ostřílené Míši Vachové a úplné elévky souboru, nicméně velmi talentované, Aničky Švecové. 

Co se týká mého komediantství. Pro to v téhle hře moc prostoru není. Postava nadřízené jde úplně proti mému naturelu, a o to větší výzvou pro mě je a myslím, že nejen pro mě.  

(Ne)korektní spolupráce s režisérem / pravidla

Dámy, jaká je práce s „Lárym“, o kterém kdysi Lála Langr prohlásil, že ho nikdy nikdo neviděl? Viděly jste ho vůbec?

JŠ: No, neviděly. My s ním pracujeme jen korespondenčně, nebo virtuálně, a to je vždy otočen na kameru zády. Ale přesto ho strašně milujeme. Je to prostě náš Láry! Ale ne, počkej! Jednou jsme se na něj byli podívat v Městském divadle v Brně. Bylo ale plno, tak jsme byli až nahoře na přístavku. Myslím, že tenkrát prošel scénou a nesl nějakou velkou kytku. Asi hrál zahradníka… Romi, nevzpomínáš si? 

RM: No jistě, to byla ta detektivka, kde vrahem byl zahradník!

Jano, ty jsi mimo jiné také velmi zkušená scénografka. Vytvářela jsi návrh scény i pro (Ne)korektní pravidla?

JŠ: Jestli jsem zkušená scénografka, to nemohu potvrdit, ale scénu pro Pravidla jsem připravovala a realizovala. Podotýkám, že za vydatné a zručné pomoci svého milovaného muže Radka.

Pustíte si do týmu nějakého muže (kromě režiséra), nebo chcete zachovat ryze ženský tým? Narážím tím na skutečnost, že v Kroměříži máte i v technice zastoupeno něžné pohlaví.

JŠ: No… Nejenom pohlaví…máme tam celé světlušky! A to dvě: Danušku a Staňku. A jsou fakt dobré! Ale já nechci zapomenout na Radka, který je roky schovaný za mixem a stará se o zvuky. Taky díky tomuto mužskému elementu má Staňka s kým chodit na pivo! Takže vidíš, u nás rovnováha existuje i bez evropských nařízení.

RM: Já jen, že s Radkem si dám ráda pivo i já. Jen aby bylo jasno…

(Ne)korektní plány

Jaké máte s inscenací plány? Vyrazíte na přehlídky? 

JŠ: Ano, určitě! První bude hned ta oblastní v Kojetíně. Nakonec, tam se potkáme. A na oplátku můžeme naše povídání rozšířit zase o tvé dojmy. Ty jo, to je na tom to krásné, ta možnost hodinu subjektivně vnímat jednu nabídnutou skutečnost a pak si o tom celou noc povídat!  Ať žije divadlo a hlavně lidi, co ho mají rádi!

Co dalšího Váš soubor chystá, na co se můžeme těšit? 

JŠ: No, nápadů máme hodně, ale s cestou mezi nápadem a premiérou je to někdy sakra složitý. Určitě neopustíme naše zaběhnuté akce: Divadelní festival Ludmily Cápkové a pravidelné předplatné. Obě mají už patnáctiletou historii. Tomu se ani nechce věřit.

Taky chystáme jeden takový „příhraniční projekt“. Bude zaměřený hlavně na mladé a na aktivní a praktickou stránku herectví, poznání, sebereflexe a hlavně týmové práce. Moc se na to těším. Zatím je pouze ve fázi teoretických a technických příprav. Ale když to všechno klapne, tak příští rok by mohl spatřit světlo světa.

Vstupenky zakoupíte na pokladnách Domu kultury a online na www.dk-kromeriz.cz. Sledujte informace k dalším plánovaným představením na webu Divadelního spolku Kroměříž a jejich Facebooku.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!