Hrom do Police, máme tu novou přehlídku!
Nestává se tak často, aby se nějaká divadelní přehlídka rušila či přesouvala jinam. V době covidu tento Damoklův meč visel nad přehlídkami obecně, nejistotu ale rozptýlila nesmírná aktivita vyprahlých divadelníků po pandemické pauze (na kterou snad už radši nevzpomínejme). Je naopak velmi pozitivní, že nadále vznikají přehlídky nové, či se alespoň přesouvají do jiných lokalit. A to je právě případ nové přehlídky Hrom do Police, o které jsem si povídal s Kateřinou Fikejzovou Prouzovou. Hrom do Police nahrazuje na divadelní přehlídkové mapě Miletínské divadelní jaro, které se v tomto modlitbičkami provoněném městě konalo #jednadvacetkrát.
Mohla bys nám krátce popsat důvody, proč už nad Miletínem nevyjde a nezapadne #slunce, které tradičně skrze video ukázku vítalo účastníky?
KFP: V Miletíně jsme byli rádi. Poslední dobou jsme se potýkali s problémy, které jsme nebyli schopní ovlivnit. Kromě chatek v kempu nebyla žádná jiná možnost ubytování. V sále sedělo čím dál méně diváků. Přehlídku měli v místě na svých bedrech poslední stateční ze spolku Erben a bylo to pro ně náročné.
Slunce zapadá, milý Miletíne
Jak se s rozhodnutím v Miletíně nepokračovat vyrovnali místní divadelníci? Vzešel #impuls z jejich strany?
KFP: V posledních letech jsme hledali způsoby, jak přehlídku oživit, ale nedařilo se to. Podnět to rozseknout a zkusit jinde vzešel jak od Centra uměleckých aktivit, tak od Volného sdružení východočeských divadelníků. S miletínskými jsme se setkali na podzim a všechno probrali. Na obou stranách byly smíšené pocity. Konec konců je to rozchod po jednadvaceti letech. O to více nám udělalo nesmírnou radost, když se letos v Polici nad Metují na přehlídce objevila delegace z Miletína a dovezla nám naše milované Miletínské modlitbičky. Drží nám palce a my se těšíme, až přijedou na HROM do Police jako účastníci a budeme jim moct vrátit jejich mnohaletou péči.
Existovala pro tebe varianta s postupovou přehlídkou směr Krakonošův divadelní podzim nepokračovat, nebo jsi od začátku věděla, že chceš hledat novou lokalitu?
KFP: Varianta nepokračovat vůbec neležela na stole. Kdybychom nenašli jiné místo, zůstali bychom v Miletíně. Ať už se to týká jakékoliv akce, která má pár let za sebou, je nešťastné přetrhávat její kontinuitu.
Hrom uhodil do Police
Jaký byl výběr lokalit? Nebo jsi hned věděla, že tím ideálním místem bude právě Police nad Metují?
KFP: Měli jsme vytipovaných více míst. Přáli jsme si, aby to byla obec do pěti tisíc obyvatel. Tento počet je podle propozic Krakonošova divadelního podzimu kritériem pro označení „venkovský soubor“. Další podmínkou byl aktivní soubor v místě, bez kterého se nedá dělat žádná přehlídka. Dále pak divácká základna, která je zvyklá chodit na amatérské divadlo. Hrát pro prázdné hlediště není moc veselé. Jako bonus jsme si přáli (ale nebyla to podmínka) podporu obce. Tohle vše jsme v Polici nad Metují našli. Dalším vážným kandidátem byla Solnice u Rychnova nad Kněžnou.
Osobně jsem nadšený z výběru názvu festivalu. Z vlastní zkušenosti vím, že najít vhodný název a s tím spojenou image festivalu je hodně náročné. Jakým způsobem do tebe praštil ten pomyslný #hromdopolice?
KFP: Myslíme si, že víc hlav víc ví. Navíc věříme v brainstormig. Název jsme vymýšleli na všech frontách – v Centru uměleckých aktivit, Volném sdružení východočeských divadelníků, souboru Kolár v Polici nad Metují. Nakonec se hlasovalo asi ze třiceti nápadů. O třech finalistech jsme pak diskutovali i z hlediska PR. Název je snadno zapamatovatelný, evokuje energii. Hrom je akustický třesk. Něco, co se šíří kolem dokola a je slyšet po celém kraji. A to bychom si přáli, aby naše přehlídka měla hlas jako hrom. Náš festival má i svou hudební znělku. Jejím autorem je Šimon Mach, který je šéfem kultury v Polici nad Metují.
Hrom do Police, to PR je kumšt
Současně je skvělá i festivalová grafika. Kdo ji vytvořil? Šikovného a nápaditého grafika #jakubbypohledal.
KFP: Centrum uměleckých aktivit spolupracuje s několika externími grafiky. Hledání vizuálu pro novou přehlídku jsme zadali Lucii Doubravské. Její styl je velmi čistý. Zároveň víme, že ví, co dělá a spoustu věcí, které bychom chtěli, nám rozmlouvá. A naopak – i my diskutujeme. Za sebe musím říct, že hledání společných cest mě baví.
Letošní přehlídka už skončila a ty teď můžeš porovnávat. Je něco, co ti bude chybět? #miletínskémodlitbičky
KFP: Ráda budu vzpomínat. Určitě jsme si všechno, co bylo dobré v Miletíně, vzali s sebou do Police nad Metují a na tomto základu přehlídku postavili. Srovnávat by mě ani nenapadlo. Jedna kapitola se uzavřela, druhá začíná.
plné hlediště
Ať už veřejně nebo v interních tamtamech se mluví o několika přehlídkách, které mají, pořadatelé prominou, trochu #nakahánku (což se snad netýká Nučického Kahanu). Je něco, co bys jim doporučila/poradila? Kousnout do kyselého jablíčka se chce málokomu a máš můj obdiv, že jsi to zvládla.
KFP: Kde není nadšený zapálený pořadatel, nemůže přehlídka fungovat. Může být i skromná, protože s financemi to není snadné. My jsme si hned na začátku řekli, co je náš cíl: udělat přehlídku, kde bude všem dobře a budou se tam chtít vracet. Všechny kroky, které děláme, k tomuto cíli směřujeme. Víme, že základ je poctivá příprava dopředu. Soubory potřebují vstřícnou techniku, dobré zázemí, pečovatele. Chtějí porotu, která je konstruktivní a přitom laskavá. Uvítají prostor, kde se můžou setkat s dalšími divadelníky a sdílet svoje radosti i strasti. Na to všechno jsme mysleli během příprav. Po skončení 1. ročníku jsme také poslali všem účastníkům dotazník a požádali je o zpětnou vazbu, abychom se mohli posunout dál.
Hrom do Police, Katka je profesionální organizátorka přehlídek
A na závěr, jelikož mám rád čísla a statistiky, kolik momentálně pořádáš divadelních ale také nedivadelních přehlídek? Detailněji to můžeme probrat v budoucím rozhovoru…
KFP: Jejda! Já a čísla… V Centru uměleckých aktivit mám organizačně na starosti 10 přehlídek. S Volným sdružením východočeských divadelníků k tomu máme navíc naši stage v rámci královéhradeckého festivalu REGIONY. A moje srdcovka je pardubický divadelní open air Pernštejnlove, který bude mít na přelomu července a srpna už 9. ročník. Mám od svých kolegů důvěru, že dělám divadelní dramaturgii a pak se podílím jako výkonná produkční a moderátorka. Protože všechny ty přípravy se konají u počítače, přiznám se, že toho mám někdy „plný brejle“. Ale když jsi potom na akci, všechno klape a lidi kolem se usmívají, je to veliká radost, která dává všemu smysl.
Výsledky přehlídky:
Lektorský sbor nominuje na přehlídku Krakonošův divadelní podzim inscenaci:
Láska mezi nebem a zemí souboru DS Zdobničan, Vamberk.
Lektorský sbor doporučuje na přehlídku Krakonošův divadelní podzim inscenaci:
Dámský krejčí souboru DS J. K. Tyl Meziměstí.
Lektorský sbor udělil cenu:
• Oldřichu Plašilovi za herecký výkon v roli Jacka Camerona v inscenaci Mezi nebem a zemí
souboru DS Zdobničan, Vamberk
• Blahoslavě Kašparové za herecký výkon v roli Susie Cameronové v inscenaci Mezi nebem a
zemí souboru DS Zdobničan, Vamberk
• souboru DS Zdobničan, Vamberk za inscenaci Láska mezi nebem a zemí
• Elišce Motyčkové za herecký výkon v roli Lotty Wiltonové v inscenaci Kouzelný duben
souboru NOS – Nechanický ochotnický spolek
• Aleši Kučerovi za herecký výkon v roli Bassineta v inscenaci Dámský krejčí souboru DS J. K.
Tyl Meziměstí
• Zdeňku Šimkovi za herecký výkon v roli Aubina v inscenaci Dámský krejčí souboru DS J. K.
Tyl Meziměstí
Lektorský sbor udělil čestné uznání:
• souboru DS J. K. Tyl Meziměstí za inscenaci Dámský krejčí
• Tomáši Adlofovi za text hry Lord, láhev a zločin
Jak je u Volného sdružení východočeských divadelníků (VSVD) zvykem, na přehlídce se také natáčely video reportáže, jejich seznam naleznete pod tímto odkazem.
Příhlášky na příští ročník, který se uskuteční začátkem června 2025, budou přístupné od konce září 2024 na webu VSVD.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!