Rozhovory

Nučický Kahan 2021 – 8. ročník divadelní přehlídky

Nučický Kahan 2021 se i letos uskuteční ve svém klasickém říjnovém termínu od čtvrtka do soboty 7.-9. října 2021. Program a přípravy letošního 8. ročníku této výběrové divadelní přehlídky, nám přiblíží tentokrát přímo principál Ochotnického spolku ŽUMPA, Martin Kozák. Jestli vás předchozích 7 ročníků minulo, přečtěte si loňský rozhovor s Jakubem Pilařem. V něm jsme se bavili o vzniku, organizaci, dramaturgii.

Martine, Nučický Kahan je “výběrová přehlídka”. Z jakého výběru jste letos nakonec vybírali?

MK: Asi nejdřív musím objasnit, co to v našem pojetí znamená „výběrová“. Jde především o to, že program sestavujeme téměř výhradně z inscenací, jež jsme měli možnost zhlédnout. Naším hlavním cílem je vždy uvést v Nučicích něco nového a zajímavého, co tak trochu vybočuje. Každý rok tak s Kubou jezdíme na představení a přehlídky po celé republice. 

Letos sice neproběhla naše tradiční dramaturgická studnice nápadů přehlídka Modrý Kocour, ale vynahradili jsme si to na některých dalších krajských přehlídkách, jako bylo Lounské divadlení, PřemostěníPOPAD. Nevynechali jsme samozřejmě ani Šrámkův Písek, Volyni a Jiráskův Hronov. V příštím roce bych si osobně rád našetřil dovolenou na Dětskou scénu a Loutkářskou Chrudim

Ale je to samozřejmě dvojsečné, protože čím více toho vidíte, tím větší je šance, že se Vám bude něco líbit a nakonec se musíte smířit s tím, že už se to do programu nevejde. A kvůli tomu, že máme jen jeden hrací prostor, tak musíme i dost řešit čas na stavby a bourání. Technicky náročná představení jsme schopni zařadit do programu v podstatě jen ve čtvrtek a v pátek večer. Přičemž ten čtvrtek si zatím tak trochu testujeme. 

organizační tým Nučického Kahanu

Nučický Kahan 2021 – rovnýma nohama do dramaturgie

Je nějaká inscenace v letošním programu, kterou bys extra vypíchnul, neb je tvému srdci blízká?

MK: Tradiční otázka, na kterou nikdy nejsem připraven. S Kahanem je to v tomhle těžké, protože se snažíme opravdu o pestrobarevnou paletu představení, která chceme v Nučicích ukázat. Každé představení je tak jiné a je dobré právě v tom, co je jiné, a to se mi na něm líbí. U každého představení tak existuje důvod, proč ho vypíchnout. Zmíním tak jen některé, např. Geriho šupíky spolku PIK-ART, jako comedy mask theatre. Kupé story Divadla Jesličky Josefa Tejkla mi připomíná naše představení Čtyři a je to krásná skeč. Úl kladenského divadla V.A.D je vtipnou sondou do života nejen včelařů a samozřejmě nelze nezmínit, jediný profesionální soubor přehlídky Buchty a loutky a jejich Norskou pohádku.

Covid stále našemu času vládne. Do programu FEMADu 2021 např. už zasáhl karanténou jednoho souboru a tudíž nucenou změnou programu na poslední chvíli. Máte nějaké případné “náhradníky”?

MK: Tak teď jsi mě vyděsila, protože vloni jsme tohle třikrát zažili, kdy nám soubor volal, že buď karanténa, COVID nebo člen souboru v rizikové skupině a my horko těžko lepili program především vlastními věcmi, a to někdy opravdu dost na punk. Takže upřímně, náhradníky ve stylu „heleďte se možná si u nás zahrajete, buďte připraveni za kohokoliv zaskočit“, nemáme. Ale spoléhám na to, že když bude potřeba a nebude to ze dne na den, tak nám třeba někdo trn z paty vytáhne. Každopádně si vedeme tabulku „kahanovských tipů“ a inspirace pro případné náhradníky jsou. Ale primárně samozřejmě pořád doufám, že je letos situace o něco klidnější a zvládneme to podle plánu.

Putovní permoník Maňas na cestě

Kdo vlastně letos předává putovního permoníka Maňase? Máte nějak pojištěné, že přijedou? Např. tím, že si u vás znovu zahrají?

MK: Pro náš organizační klid si vždycky Permoníka vyzvedneme v dostatečném předstihu před Kahanem, právě kdyby náhodou něco neklaplo. Fakticky tak předávání přímo předcházejícím souborem ještě nikdy neproběhlo, ale letos by se to mohlo podařit. Mám informaci, že by Jarda StřelkaPavel Časar z Broukovcova Kamdivadla, kteří si vloni za představení Do kalhot! permoníka odvezli do České Kamenice, měli dorazit, takže možná dojde i na předávání.

Nučický Kahan 2021 – NEdotace od Středočeského kraje

Z tvého postu na FB v červenci vím, že Vám Nučický Kahan letos poprvé dotací nepodpoří Středočeský kraj. Jaké jste našli jiné řešení financování?

MK: Bylo to pro nás nečekané rozčarování, protože za ta léta podpory takovýhle střih úplně nečekáte. A těžce se vysvětluje, že byť každý rok žádáme o relativně nízké částky, tak jsou pro realizaci akce zásadní. Vždycky totiž žádám jen o to, co reálně potřebujeme.

Každopádně loňský rok byl mimořádně dotačně úspěšný, a tak se tento letošní neúspěch snažím nevnímat příliš negativně a pro příští rok už vymýšlím novou dotační strategii.

No a co se konkrétně letošního ročníku týče, tak jsme museli přirozeně přistoupit k jistým škrtům v programu, kdy nakonec v sobotu dopoledne proběhne jen jedno pohádkové představení a neuskuteční se ani tradiční dílničky pro děti. I v odpoledním programu jsme byli oproti předchozím letům trochu skromnější. Vloni nám v programu udělala čáru přes rozpočet korona a letos musíme ubrat kvůli financím. 

Hlavně asi doufáme, že přijde dost lidí a budou na vstupu štědří. Případné ztráty se pak pokusíme uhradit z dotace na činnost, kterou každoročně dostáváme od Obce Nučice a standardně jsem psychicky připravený, že kdyby to byl velký průšvih, že to prostě zaplatím ze svého. Jen se teď musím držet zkrátka a nekupovat si žádnou novou divadelní techniku, aby bylo z čeho.

Souznění divadelní přehlídky a voleb

Letos je tendence vícero přehlídek přesunout svůj termín před parlamentní volby, Vám to vychází přesně na ně. A není to poprvé. Že vy počítáte s tím, že když lidi jednou už vyrazí “ven” volit, tak dojdou i na přehlídku? Funguje to?

MK: My si termín s drobnými úpravami držíme v podstatě pořád stejný, a to druhý víkend v říjnu. S volbami je to tedy pokaždé spíše náhoda, ale zatím nám to hraje do karet, protože vloni byl Nučický Kahan v podstatě jednou z posledních akcí před lockdownem, který následoval hned po krajských volbách a volbách do Senátu. 

A co se vlivu na návštěvnost týče, tak se dlouhodobě snažíme prezentovat koncept, aby si diváci vybrali představení i během dne a spojili ho třeba s procházkou, takže určitě to tak je možné udělat i s volbami. A i my si v tomhle nabitém víkendu musíme na volby čas udělat.

Feedbacková stěna od diváků

Soutěžní přehlídka – píseň budoucnosti…

Loni říkal Kuba, že vaším snem je přeměnit Nučický Kahan na přehlídku soutěžní. Začali jste dělat nějaké kroky tímto směrem?

MK: Takhle to určitě nemělo vyznít, Kahan plánujeme ponechat jako nesoutěžní přehlídku, byť jsme se bavili o možnostech, jak část programu tradičním soutěžním přehlídkám přiblížit, ať již jde o diskuze o představeních či nějakou formu divadelních dílen. Myslím, že ani termín Kahanu není úplně pro soutěžní přehlídku vhodný a pokud bychom se rozhodli, že chceme v Nučicích soutěžní přehlídku, tak se kloníme k tomu začít s novou přehlídkou na zelené louce. Každopádně tuhle otázku vnímám opravdu jako dlouhodobou záležitost a mám obavu, že dokud se nevzpamatujeme z korony a nebude zase plně plodná divadelní produkce, tak to úplně nedává smysl.

Kdo je Martin Kozák si můžete poslechnout v podcastu Ochotníci na vlnách – březen 2021.

Veškeré informace a aktuality k přehlídce najdete přímo na webu organizátora přehlídky ochotnického spolku ŽUMPA. Držíme palce, ať Nučický Kahan v roce 2021 proběhne ve skvělé atmosféře jako ročníky předchozí.

Jeden myslel na “Nučický Kahan 2021 – 8. ročník divadelní přehlídky

Komentáře nejsou povoleny.