Rozhovory

Dárek k narozeninám aneb divadelní upgrade žlutického Žlutičanu

Jaromír Břehový napsal a se souborem Žlutičan ze západočeských Žlutic nazkoušel novou hru. Jmenuje se Dárek k narozeninám, je to „pseudoerotická“ fraška a premiéru bude mít v úterý 16. dubna 2024 v Domě kultury Žlutice. Je to dobrá zpráva pro všechny, kteří se obávali, že svého času velmi aktivní a slavný soubor schází na úbytě. Více v rozhovoru s Jaromírem Břehovým.

Co bylo vlastně tím základním impulsem, že jsi začal psát? A jak je možné, že Ti to vydrželo dodnes?

JB: Jednoduchá odpověď: vzhledem ke specifické skladbě našeho souboru bylo stále obtížnější pro nás vybrat hru. Tak jsem nám ji napsal sám. První Otylku a pak dalších jedenáct, přičemž to o potřebě textů pro nás platí dodnes.

Psal jsi vždycky na tělo svým hercům – potažmo herečkám.

JB: Na tělo jsem našim hercům psal texty vždycky. Každý je jiný, každý je jinak vybaven. Někdy je to těžší, třebas skvělá, dnes už odstěhovaná Jiřina Kopplerová byla, mírně řečeno, dost temperamentní. A zkuste uřídit protrženou přehradu.

Nicméně začali Tě hrát i v jiných souborech. Viděl jsi některá představení? Otylku či Sborovnu u Trávníčka, Sborovnu v Divadle Dagmar, Rejžáka z Prahy Bechyňských – abych jmenovala ty nejspecifičtější?

JB: Trávníčkovskou Sborovnu jsem viděl několikrát. Hráli ji asi osm let, byla výborná a excelovala v ní Uršula Kluková. Tu z Dagmar jsem viděl také. Sborovnu doteď hrálo asi sedmnáct amatérských souborů v Čechách i zahraničí. Několik jsem jich viděl, nejlepší tři byly od Vysockých, v Polné a v Nučicích. Senzačního Rejžáka udělaly děti ze ZUŠ Znojmo a výtečnou Otylku jeden pražský soubor.

Profil Jaromíra Břehového na Databázi českého amatérského divadla eviduje úctyhodných dvanáct autorských počinů.

Žlutičan Žlutice najdete také na Databázi českého amatérského divadla.

Jak jste přežili covid?                                                                                             

JB: Bídně, ale beze ztrát. Dvakrát se rušila premiéra, jednou naše přehlídka. Poslední hru  jsme nacvičovali přes dva roky.

Naposledy   jsme   se   viděli v roce 2022, kdy jste na Žlutickém divadelním létu uvedli  hříčku Možná přijde i primátor. Dostal jsi cenu od SČDO za přínos české dramatice – nepřipadalo Ti, že Tě to posílá „do starého železa“? Nebo Tě to naopak nakoplo?

JB: Upřímně řečeno příliš mě to nenakoplo, my potřebujeme zase nějaký úspěch jako soubor, o mě vůbec nejde.

A jak je to s novou hrou? Najednou se k upgradeované trojici dam, které u Tebe hrají vždy, přidávají tři další účinkující – to je v posledních letech skoro nevídané… Kde jste je sehnali?

JB: Nové herce jsme přes upřímnou snahu několik let nesehnali. Několik  se jich odstěhovalo a několik bohužel také, ale na věčnost. Až teď se na nás štěstí usmálo. Dva zkušení herci (Jarda Vojta a Luděk Civín), kteří drželi pauzu, se nám vrátili, Pepa Hájek se k nám přistěhoval z Ostrova, kde hrál v místním souboru a jeden nový herec, Jakub Mráz, je můj zeť, takže musel. A protože je právník, je k tomu jako stvořený a v nové hře už hraje. Pokud jde o herečky, máme  dvě nové. Jedna Veronika se přihlásila sama a s druhou Veronikou jsem už před lety něco zkoušel, takže se stačilo jen zmínit. 

A o čem tedy je nová hra? Pozvi, prosím, diváky.

JB: Je to fraška o tom, co se může přihodit, když si dvě postarší, solidní a vzdělané dámy předplatí služby gigola. Takže rád zvu.

Dárek k narozeninám, „pseudoerotická“ fraška autora a režiséra Jaromíra Břehového a žlutického Žlutičanu, bude mít premiéru v úterý 16. dubna 2024 v Domě kultury Žlutice.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!