Rozhovory

Milostné manévry Tyla v Mýtě

Divadelní spolek J. K. Tyla Mýto uvede v sobotu 13. dubna 2024 v 18:00 v místním divadle Milostné manévry Michaela Parkera. Jak žije mýtský spolek a nač se mohou diváci v sobotu těšit, jsem si povídala s režisérkou Petrou Končelovou.

Novodobá historie Divadelního spolku J. K. Tyla Mýto se píše od roku 2005 a Ty jsi podepsána od samého počátku pod režií většiny inscenací. První byl, tuším, Jelen v laguně. Jak začala Tvá spolupráce s mýtskými ochotníky?

PK: Jelikož jsem rozená „Mýťačka“, jsem políbená divadlem už od útlého věku. Jako dítě jsem hrála v dětském divadelním souboru pod vedením paní Vinšové a Bejčkové. A s úctou vzhlížela k souboru dospěláků, který tehdy režíroval skvělý  Míla Adamec. Tam jsem také coby dospívající přešla. Nejprve jako kompars, pak přišly i mé první role.

Takže jsi začínala jako herečka. A režie tě lákala od začátku?

PK: V té době jsem si neuvědomovala, že práce režiséra není zrovna lehká. To jsem zjistila až ve chvíli, kdy pan Adamec psychicky nevydržel, odhodil text a řekl, že už ho v divadle nikdo neuvidí. Bylo to při zkoušení hry Miloslava Švandrlíka Rodiče se zbláznili. Přes veškeré přemlouvání ho v divadle už skutečně nikdo neviděl. Musel se najít nový režisér, který by hru dokončil. A tak to nějak na mě zbylo. Dá se říci, že jsem k tomu přišla jako slepý k houslím. Pak jsme uvedli ještě pohádku Čarodějný bál a poté jsem s osobních důvodů skončila.

Bohumil Adamec byl silná nejen mýtská divadelní osobnost. Nalistujte si jeho profil na DbČAD.

PK: Po deseti letech mě telefonicky kontaktovala Věrka Macková, která se do Mýta přistěhovala. A prý jestli neobnovíme činnost souboru. No a já řekla: „Proč ne.“ Začalo se. Obvolala jsem „staré páky“ Lenku Bartošovou a Václava Moravce, naše stálice. Přemluvila manžela (jsem přesvědčená, že to i v jiných souborech odnese vždy někdo z rodiny). Plus přišli noví nadšenci, mezi nimi Gitka Pálková a Dita Kleinhamlá. Toto jádro v souboru funguje dodnes.

Jako první jsme začali zkoušet Moliéra – Lékaře proti své vůli. Odpadli první herci. Přešli jsme na pohádku – Jak se stal Rumcajs loupežníkem. Odpadli další… Takže naše první premiéra byla nakonec skutečně Jelen v Laguně.

Na které své inscenace nejraději vzpomínáš?

PK: Na tuto otázku se mi těžko odpovídá, protože já ty hry miluji všechny. Každá se mi nějakým způsobem zapíše do srdce… Ale snad to je Slaměný klobouk v překladu Miroslava Horníčka. Kdy jeden koněm sežraný slaměný klobouk ohrozí svatbu starého záletníka Fadinarda se slečnou Helenkou.

A pak samozřejmě Moliérova komedie Lékařem proti své vůli, ve které se z obyčejného drvoštěpa Sganarella stane vlivem jednoho velkého nedorozumění lékař, aniž by o to stál.

Spolupracujeme, a nejen na těchto hrách, s Marcelkou Kořánovou, která je neuvěřitelná krejčová a spíchne nám krásné dobové kostým. A taky s Veronikou Aubrechtovou, která výtvarně pomáhá se scénou.

S kým dalším spolupracuješ?

PK: Soubor má v současné době 28 členů, z toho aktivních je nás cca 15.

Vedoucí souboru je Miloš Pšenička, který má na starosti světla a zvuk. Na kulisách s ním spolupracuje Zdeněk Hošek, vlastně všichni chlapi. Pak máme v souboru „Ferdu mravence“ – a to Jirku Lenka. Ten zvládne všechno. Hraní i práci všeho druhu. Na fotodokumentaci a dokumentaci obecně dbá Lumča Bartoš.

Stálé nápovědě Zdeňce Hošků pomáhají na střídačku neobsazení herci. A letos posílila řady nápovědy nová členka Maruška Pilíková, která asi dostane brzy roli, neboť se jeví velmi talentovanou.

Hrají Lenka Bartošová, Jana Ježková (také si zkusila úspěšně režii), Gita Pálková (kronikářka),Irena Kreutzerová, Hana Lenková, Věra Macková, Dita Kleinhamplová. Za muže Václav Moravec, Jirka Lenk, Václav Rainke, Petr Aubrecht, benjamínek Tomáš Müller… Moc ráda bych vyjmenovala i ostatní členy, které mám moc ráda a kteří mají pauzičku, ale to by bylo na dlouho.

Chci jen říci, že jsme super parta, kterou spojuje přátelství a láska k divadlu.

V posledních letech vcelku pravidelně jezdíte na Žlutické divadelní léto s činohrami a na Radnického dráčka s pohádkami. Zatím největší úspěch se dostavil před dvěma lety. Vaše Ach ta něha našich dam! postoupila na celostátní přehlídku KDP ve Vysokém nad Jizerou. Jak se vám líbilo ve Vysokém?

PK: Přesně tak, na přehlídky jezdíme moc rádi. To, že jsme postoupili do Vysokého… To byl náš velký sen. Já tam byla osobně poprvé a moc jsem si to užila. Byla jsem nadšená vřelostí, pohostinností, úrovní divadelních představeních, ale i vedenými semináři. Musím říci, že nás to nakoplo do další práce.

PK: Mimo divadlo každý rok pořádáme maškarní divadelní ples, na který vymýšlíme různé ptákoviny. Soutěže a scénky. A každým rokem vystupujeme se scénkou na mýtské Vojtěšské pouti, která se koná u lesa u kapličky sv. Vojtěcha.  Zde si něco dobrého pojíme, popijeme a zatancujeme. Málem bych zapomněla na Mikulášskou nadílku, která probíhá v kostele sv.Vojtěcha.

 Jezdívali jsme hodně na výlety, ale bohužel v současné době nějak není času nazbyt.

Vaše nejbližší premiéra proběhne 13. 4. 2024 v divadle v Mýtě.

PK: Ano, premiéra je za rohem. Hru vždy volíme podle požadavku našich diváků, tedy komedii. Vzhledem k tomu, že se nám za těch dvacet let zvýšil věkový průměr, je čím dál obtížnější vybrat něco vhodného. Milostné manévry Michaela Parkera jsou situační komedie, která nás zavede na venkovské anglické sídlo záletného amerického velvyslance, odkud všichni na víkend odjíždějí pryč, aby se nakonec tajně vrátili a zažili večer plný nečekaných událostí. Do Anglie vyrazí Jirka Lenk, Václav Moravec, Tomáš Müller, Lenka Bartošová, Jana Ježková, Gita Pálková a Irena Kreutzrová.

Kromě zkoušení aktuálně léčíme bolavé klouby, vysoký krevní tlak a heksenšůs. Takže se všichni společně modlíme, abychom se v sobotu ve zdraví sešli a premiéra úspěšně proběhla. A už teď se moc těšíme na přehlídku do Žlutic.

Milostné manévry Michaela Parkera a mýtského Tyla v režii Petry Končelové proběhne v sobotu 13. 4. 2024 v 18:00.
Další reprízy budou v květnu, 1. a 10. 5. 2024.
Program Žlutického divadelního léta, kde snad Milostné manévry také najdete, bude zveřejněn v květnu.

Sledujte webovou stránkuFacebook Divadla Mýto, kde najdete vedle aktuálních termínů i mnoho dalších informací o souboru a jeho činnosti.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!