Rozhovory

A do pyžam s Jaroslavem Vondruškou

Na premiéry do DS Vojan Libice nad Cidlinou se chodí samozřejmě v gala – A (letos) do pyžam! V sobotu 28. ledna 2023 se uskuteční v kulturním domě v Libici nad Cidlinou, domácím prostoru DS Vojan L. n. C., premiéra komedie Marca Camolettiho A do pyžam! Proč si vybrali tuto hru? Jak probíhala příprava a zkoušení? Koho v ní uvidíte? Na tyto a jiné otázky ke hře odpovídal principál libického Vojanu, režisér A do pyžam!, Jaroslav Vondruška.


Synopse hry A do pyžam!

Francouzský dramatik Marco Camoletti napsal situační komedii o zakrývání manželské nevěry, se kterou si neklade jiný cíl než pobavit diváka. Hra se odehrává v prostředí venkovského sídla, kam si manželé Bernard a Jacqueline jezdí užívat volné víkendy. Během jednoho z nich Bernard pozve i svou milenku Brigitte, aby netrávila narozeniny sama a zároveň pozve i svého přítele Roberta. K tomu všemu si ale manželka najala novou služku, která se také jmenuje Brigitte. Zápletky jsou na snadě. Díky autorovu citu pro vtip, situační a slovní komice dochází často k vtipným a pikantním rozuzlením. (Více na: Dilia)

Dramaturgie

Pane Vondruško, z interní šuškandy vím, že Vám text hry A do pyžam! (Pyjama pour six) podsunuli dva z vašich herců. Čím Vás přesvědčili, abyste “do něj šel”?
JV: Ano, text mi přinesli Tomáš Čivrný a František Černý a moc mě přesvědčovat nemuseli. Připomněli mi totiž, že jsem o něm uvažoval už asi před sedmi lety. Tehdy se mi zalíbil a chtěl jsem ho nastudovat, ale neměl jsem v souboru vhodné typové obsazení. Došlo k odložení hry. Dnes je situace jiná, takže se začalo zkoušet.

Text je z roku 1985 z francouzského prostředí. Od Marca Camolettiho, autora, který by se letos v listopadu dožil sta let… Musel jste nějak do textu sahat, upravovat ho?

JV: Žádné zásadní změny nebyly nutné. Jen někde zkrátit „mnohomluvnost“, protože v textu jsou místa, kde se několikrát opakuje tatáž informace. Jedná se vlastně o dramaturgickou úpravu „pro rychlejší tah na branku“, řečeno sportovní terminologií.

A do pyžam - ze zkoušky - Andrea Žďárská, Tomáš Čivrný, Veronika Mňoučková, František Černý
A do pyžam – ze zkoušky – Andrea Žďárská, Tomáš Čivrný, Veronika Mňoučková, František Černý

Obsazení

Měl jste od počátku jasno, koho obsadíte? Vím, že k vám poměrně nedávno naskočil na příklad i David Skrbek z poděbradského DS Jiří. Koho všeho v inscenaci uvidíme?

JV: Nejenže mi Tomáš s Fandou přinesli text, ale také jména herců, o kterých uvažují, že by byli vhodnými představiteli jednotlivých postav. Protože typově odpovídali mé představě o postavách, nebylo co řešit. Jen jsem jim prohodil dvě herečky v jejich návrhu. Už po prvních čtených zkouškách viděli, že to bylo pro dobro věci. V představení uvidíme (v pořadí, jak postavy přicházejí na jeviště) Veroniku Mňoučkovou, Tomáše Čivrného, Františka Černého, Žanetu Bergmanovou, Andreu ŽďárskouDavida Skrbka. David přišel až v průběhu zkoušení. Původně jeho postavu měl hrát a také začal zkoušet Jan Martínek, který ovšem ze zdravotních důvodů musel přestat. A David se typově na tuto postavu hodí stejně dobře jako Honza, takže jsme rádi, že má chuť s námi hrát a „jde do toho“.

Jak dlouho jste zkoušeli? Lišilo se zkoušení oproti jiným? Snažili se vám herci třeba sami něco nabízet, když si Tomáš s Františkem hru sami vybrali?

JV: Zkoušeli jsme, pro mě, nezvykle krátkou dobu. První čtená byla sice už 25. dubna 2022, ale potom nastala téměř čtyřměsíční pauza: (Tomáš měl čerstvě rodinu, děvčata letní tábory každá v jiném termínu a Fanda v září strávil šest týdnů v lázních). Musím, ač nerad (smích), všechny pochválit za jejich aktivní podíl na zkoušení, protože přicházeli s návrhy, jak dané situace řešit. To se potom nádherně pracuje a představení se „rychleji klube na svět“.

A do pyžam - ze zkoušky - František Černý
A do pyžam – ze zkoušky – František Černý

Scénografie, kostýmy, světla

Pokud se nemýlím, podílí se na scénografii, ale hlavně na návrzích kostýmů (a jejich realizaci), Miroslav Král. (Pozn. red. Doporučujeme přečíst si jeho Kostýmní desatero.) Už jste s Mirkem dělali na nějaké libické inscenaci v minulosti? Jak probíhala spolupráce nyní?

JV: Zatím jsme s Mirkem nic nedělali. Je to první spolupráce. Bylo pro nás velice příjemné, když řekl, že je velmi rád, že jsme ho oslovili. Tím byla zaručena oboustranná vstřícnost a otevřenost v komunikaci o scéně a kostýmech. Základní návrh scény jsem udělal já a s Mirkem jsme potom ladili nábytek, barevné řešení a některé doplňky. Kostýmy jsou jeho návrh s drobnými úpravami podle mých požadavků, které jsem chtěl pro dramaturgické vyznění některých situací. Takže jsme byli při realizaci kostýmů a scény stále v kontaktu.

O libický “light design” a výbavu se s láskou ke světlům sobě vlastní stará již pár let (mimo jiných) i Aleš Jiroudek. Netají se tím, že by si rád světelně “zaexperimentoval”, ať už to znamená, co chce… Uvidíme nějakou větší práci se světly při inscenaci A do pyžam!?

JV: Bohužel ne. Celé představení se odehrává v jedné místnosti v průběhu pozdního odpoledne a večera. Takže se jedná o plošné měkké nasvícení jeviště, a žádné světelné „tajuplnosti“ se konat nebudou.

A do pyžam - ze zkoušky - František Černý, Tomáš Čivrný
A do pyžam – ze zkoušky – František Černý, Tomáš Čivrný

Autorská práva

Od smrti Marca Camolettiho uběhne letos v červenci 20 let. Autorská práva ještě tedy nějakou dobu nevyprší a musí se řešit. Není problém pro amatérský soubor uvádět hry autora, který je teď poměrně v kurzu u (komerčních) profesionálních divadel? Jak probíhalo jednání s agenturou Dilia?

JV: Velmi jednoduše a rychle. Zažádali jsme, oni nám napsali, jaká je taxa pro ochotnické soubory (bohudíky je trochu měkčí než pro profesionály), my to přijali a dostali jsme smlouvu. Pokud by byl Camoletti naživu, mohli bychom zkusit oslovit přímo jeho, zda by nebyl ochoten přistoupit na nějakou větší slevu. I když i to je problematické, protože autory zpravidla zastupuje agentura. A ta není ochotna přistupovat na slevy. Pravda, nejsou autorská práva levná, ale jsou ještě mnohem dražší autoři než Camoletti.

A do pyžam - ze zkoušky - Andrea Žďárská. Veronika Mňoučková
A do pyžam – ze zkoušky – Andrea Žďárská. Veronika Mňoučková

Jak získat vstupenky na premiéru předem? Lze si udělat rezervaci? Vím, že u vás bývá docela narváno…

JV: Ano, je možné udělat rezervaci místa v sále. Stačí zavolat na telefon 604 283 433 paní Vondruškové nebo poslat žádost o rezervaci na e-mail dsvojan@gmail.com , vstupenky se kupují až při vstupu do sálu.

Už víte, kde se “A do pyžam!” po premiéře v Libici objeví? A jestli a kdy s touto inscenací chcete vyrazit na divadelní přehlídky?

JV: Zatím nemáme sjednaný žádný termín první „štace“. Na přehlídky se samozřejmě budeme hlásit. První přehlídkou bude s největší pravděpodobností Divadelní salon paní Ljuby v Neratovicích o druhém víkendu v listopadu 2023. Další se uvidí, kdy a kde.

Děkuji za rozhovor a přeji: Zlomte vaz!

Termíny dalších repríz najdete na webu DS Vojan Libice nad Cidlinou a na jejich Facebooku.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím,
vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!