Aktuality

Letní Divadlení 2020 – DS Kroměříž

Divadelní spolek Kroměříž, ve spolupráci s městem Kroměříž, pořádá Letní Divadlení 2020 na nádvoří Starého pivovaru. Diváci mohou během července a srpna vidět celkem čtyři představení především komediálního rázu. Jaké konkrétní inscenace to jsou? Na to se podíváme v dnešní aktualitě.

Program

Pátek 24. července 2020 | 21.00

Na úvod letního Divadlení se představí domácí – Divadelní spolek Kroměříž se svým nejnovějším počinem – bláznivou komedií VELKÁ ZEBRA. Za textem stojí Jean-Jacques Bricaire a Maurice Lassayques. Hra pojednává o Christianovi, který má „nemoc“. S každou ženou vydrží jen chvíli. Byl ženatý s Gisele, ale po čase na něj padla hrůza a pocítil nepřekonatelnou potřebu utéct. Aby své svědomí alespoň částečně utišil, uzavřel ve prospěch své ženy vysokou životní pojistku a předstíral, že se na rybách utopil. Tento trik úspěšně použil v životě dvakrát a právě se ho chystá zrealizovat potřetí. Jenomže tentokrát mu osud postaví do cesty problém v podobě přítele z dětství, který ho pozná podle náhodné fotografie v novinách a navštíví ho.
Komedii pro kroměřížský spolek režíroval Ladislav „Láry“ Kolář.

Pátek 31. července 2020 | 21.00

Během Divadlení dojde i na jednu derniéru. Ke svému konci se blíží inscenace UTÍKEJ, NITUŠKO, taktéž ve zpracování domácích. O přepis známé operety Mam´zelle Nitouche se postaral slovenský dramatik Ľubomír Feldek. Vojtěch Vacke pak zajistil překlad a úpravu do češtiny. Pro připomenutí – hra je parodií na tehdejší okázalou operní tvorbu a pojednává o tom, jaké to je, když kostelní varhaník je ve skutečnosti utajeným operetním autorem, matka představená majorem, poručík subretou a klášterní schovanka operetní divou. Inscenace si z přehlídek přivezla několik ocenění. Za zvukový a světelný plán a také za režii, o kterou se opět postaral Ladislav „Láry“ Kolář.

Pátek 14. srpna 2020 | 20.30

V srpnu bude uvedena komedie NA ÚTĚKU z pera autorů Pierra Palmadeho a Christopha Duthurona. Jedná se o příběh dvou žen, prchajících před svým osudem, které náhoda svedla dohromady na výpadovce z města. Z počáteční vzájemné nesympatie se stává pravé žensky spiklenecké přátelství. Dámy se společně vydávají na pouť, na které poznají nejen mnohá dobrodružství, ale hlavně cenu přátelství, které se nedá koupit za žádné peníze. Inscenaci uvede opět domácí spolek z Kroměříže.

Foto z inscenace NA ÚTĚKU. Zdroj: DS Kroměříž

Pátek 28. srpna 2020 | 20.30

Na závěr letního kroměřížského Divadlení se představí host – Divadlo Brod s inscenací SAMKO TÁLE A TAK DÁLE. Jedná se o inscenaci podle knižní předlohy slovenské autorky Daniely Kapitáňové Kniha o hřbitově. Jedinou roli ztvárňuje principál a režisér divadla Roman Švehlík.
Každé město má svoji postavičku. Komárno má Samka Táleho. Mentálně zaostalého muže, který celý život sbírá po ulicích kartony, nakládá je na vozíček a vozí do sběru. Samko velmi osobitě vypráví o tom, co žije. O otci, matce a sestrách, o RsDr. Gunárovi Karlovi a jeho dceři Darince, o cigánce Angelice Edéšové a dalších a dalších postavičkách, jež v jeho vyprávění získávají smutně groteskní podobu.

Prodej vstupenek probíhá v Informačním centru Kroměříž a nebo on-line skrze Ticketportal. Vstupenky bude možné zakoupit i na místě.
Více o vstupném a o Divadelním spolku Kroměříž zde: webové stránkyfacebookové stránky

Znáte Dobřichovické divadelní slavnosti?

Letos probíhají od 27. června do 23. července a ZDE je k dispozici přehled programu.