Rozhovory

Českolipský divadelní podzim 2020 – Česká Lípa

Tradiční divadelní přehlídka Českolipský divadelní podzim (ČDP) se v roce 2020 měla uskutečnit už po 44, v termínu 13.-17. října. Přehlídku organizuje místní soubor Divadelní klub Jirásek Česká Lípa, který se skrze ni chtěl i slavnostně rozloučit se svou domácí scénou Jiráskovým divadlem. To se totiž po 20 letech diskusí na dva roky uzavře a kompletně zrekonstruuje. Do termínu festivalu však zasáhla nová vládní anti-covidová opatření a přehlídka je bohužel zrušena. Místo ní se však uskuteční alespoň jednodenní rozloučení: „Poslední večer v Jiráskáči“ právě jako rozloučení s domácí scénou.
Dita Krčmářová, vedoucí Divadelního klubu Jirásek Česká Lípa nám tento týden prozradila o fungování přehlídky však tolik zajímavého, že by bylo škoda jej neposlat ke čtení dál a přehlídku si tak alespoň připomenout jako takovou.
A třeba se i necháte na ten jeden den do České Lípy nalákat, byť takto narychlo.

Českolipský divadelní podzim 2020 – v „nouzovém stavu“

Covidová situace vám do programu zasáhla kompletně – zrušením festivalu. A vytvořením mimořádného jednodenního programu už tuto sobotu 10. října. Připravujete nějaká speciální opatření?

DK: Ano, jdeme do toho, jeden za všechny všichni za jednoho. Opatření budou, roušky, dezinfekce, zavřený bar, představení bez přestávek… No, ale nám zavírají divadlo, musíme se rozloučit, je to nostalgie.

MIMOŘÁDNÝ program v sobotu 10. října 2020

V sobotu 10. října 2020 proběhne divadelní rozloučení s Jiráskovým divadlem ve formě dvou představení plánovaných během ČDP. Odehraje se derniéra DK Jirásek, Commedia à la carte a premiéra DK mladých, Chleba o dvou kůrkách.

Jakým způsobem bude řešeno vstupné (vrácení, prodloužení, permanentky) se dozvíte přímo na stránce ČDP zde.

Dito, velice se omlouvám, vím, že se to nemá dělat, ale nedá mi to. Českolipský divadelní podzim by oslavil letos svůj 44. ročník, navíc termínu, kdy slavíte vy sama… Jste tedy datově obvykle více než spřízněni. Slavíte na přehlídce narozeniny? Nebo je naopak přehlídkou maskujete?

DK: (smích) Maskovat se to nedá, ano jsem stejně stará jako Českolipský divadelní podzim. Asi sudička.
Slavíme s přáteli v divadle a má to vždy tu nadhodnotu, že se slaví s celou divadelní partou. Ale opravdu ne na jevišti.

Od kdy jste tak začala Českolipský divadelní podzim registrovat? Pamatujete si něco z jeho začátků nebo jste k němu přišla až jako dospělá?

DK: Vše začalo příchodem do DKJ (pozn.red. Divadelního klubu Jirásek), soubor na ČDP hrál a já byla zároveň herec i divák. Začátky si nepamatuji, jak jsem prozradila, byla jsem opravdu ještě v plenkách. U zrodu byla Jana Kolářová, která je s námi stále v týmu.

Chcete-li si připomenout předchozí ročníky přehlídky Českolipský divadelní podzim (nejen 2020) – pak se mrkněte na DbČAD zde.

Vývoj přehlídky směrem k různorodosti

Změnil se hodně za tu dobu, co jej organizujete vy?

DK: Změnila se dramaturgie, propagace, tým, věk diváka…jsme festival, kde se potkají profesionální a amatérské soubory, což nám přijde naprosto skvělé pro diváka a jeho pohled na tyto světy. Snažíme se lidem ukázat pestrou škálu divadla, nabízet alternativní divadla, pantomimu, moderní cirkus, pohybové divadlo, klasickou činohru, Slam poetry, což se velmi osvědčilo.

Zapojili jsme mateřské základnístřední školy, studenti se stali součástí festivalové redakce a ředitelé škol velkými podporovateli akce.

Českolipský divadelní podzim 2020
ČDP – výstava ve foyer Jiráskova divadla
Doprovodný bonus – výstava

A mimodivadelní program?

DK: Dalším bonusem je doprovodný program Výstava místního umělce nebo rodáka z České Lípy. V rámci týdne mohou návštěvníci  shlédnout tvorbu lidí, kterou třeba vůbec neznali a pokochat se fotografiemi, obrazy, ilustracemi atd. Nápadům se vlastně meze nekladou, děláme si radost a plníme sny divákům a souborům.

Letos se v rámci ČDP ve foyer divadla objeví výstava českolipské rodačky, grafičky a ilustrátorky Michaely Verbové, tvořící pod jménem mala_holka. A k vidění bude už během „Posledního večera v Jiráskáči“.

Organizační tým

Kdo všechno vlastně stojí za organizací ČDP? Předpokládám, že za ty roky máte již ustálené organizační posty…

DK: Omladil se tým, mám kolem sebe naprosto kreativní a samostatné lidi, nadšence, kteří už znají své místo na festivalu, jejich pozice se nemění. Každý přesně ví, kde být, aby vše fungovalo a to se neskutečně osvědčilo. Jsou to jak herci z Divadelního klubu Jirásek, tak herci z Divadelního klubu mladých a technici, které si hýčkáme, bez nich by se žádné představení neuskutečnilo.

V počtu cca 15 lidí zajišťujeme celý chod festivalu a nesmím zapomenout na obsluhu divadelního baru a jejich neskutečnou péči o nás a o pozvané soubory. Teď si uvědomuji, že nikdo neodešel a táhneme to spolu už pěkně dlouho, jéééé to je vlastně super!

Financování přehlídky

Jak se vám daří přehlídku financovat?

DK: Město Česká Lípa je letitý podporovatel festivalu. Podpora města je pravidelná a bez této finanční pomoci by vše bylo složitější a v mnohem skromnějším režimu.

Dále nás podporuje Liberecký kraj a soukromé subjekty, kteří nám jsou věrní a přibývají. Zažila jsem pocit, kdy si nás našel sponzor sám poté, co s manželkou festival navštívili a zakoupili si permanentku. Oslovil mě v restauraci na obědě, zda nás může podpořit. Byl to velmi hřejivý pocit, přiznávám a děkuji velmi všem za projev důvěry v náš festival.

Dramaturgie přehlídky

Jakým způsobem sestavujete program? Jezdíte po přehlídkách a divadlech a vybíráte si?

DK: Ano, jezdíme, jak na amatérské přehlídky, tak do profesionálních divadel a pak diskutujeme, riskujeme ve výběru a radujeme se, když vyjde termín! Na profesionální soubory se opravdu jezdíme dívat a pečlivě vybíráme, jsme nároční.

Proč vlastně ten mix amatérů s profesionály?

DK: Ten mix nás strašně baví a baví i soubory. Amatéři zůstávají na profíky a profíci na amatéry, to je přece super! A pak se diskutuje o kvalitách, hercích, kostýmech, to máme nejraději, ten šum po představení….. a besedy souboru s diváky.

Kdo má poslední slovo ve výběru inscenací? 

DK: … Já.

Dramaturgický šok

Existuje nějaká dramaturgická linka jednotlivých ročníků?

DK: Pestrost: drama, komedie, alternativa, tanec… Emoce… slzy, smích, radost, šok. Hledání divadelních představení v daném roce a jejich témat, která upoutala diváky…

V rámci programu přehlídky ČDP bývají premiéry a derniéry vašeho domácího souboru Divadelní Klub Jirásek Česká Lípa, který si tak zároveň na přehlídce, kterou organizuje vždy i zahraje. Letos je to derniéra hry, která měla na ČDP premiéru v roce 2016 – Commedia à la carte. Bývá tento „životní cyklus“ her DK Jirásek skrze ČDP častý? Nebo je to čirá výjimka?

DK: Je to čirá výjimka, tady zasáhla korona. Nedozkoušeli jsme nový kus. Ale my se strašně těšíme. Nehráli jsme Commmedošku (jak ji říkáme v souboru) už tak dlouho, že ji pilně zkoušíme a neskutečně se tím bavíme. Terezka Lačná nám porodila a vrací se ke své roli Kleontiny, kterou jsem mezitím hrála já. Teď hezky zpět na svá místa a dát do toho všechno. Diváci uvidí svého oblíbeného Debilína (němá postava z Commedie à la carte) (pozn.red. v podání Jiřího Kratochvíla) a nás v roli milovníků jídla a chutí se zamilovat!
Rozloučit se musíme zvesela.

Z čeho máte letos v programu největší radost?

DK: V téhle době? Největší radost z každého diváka, co festival navštíví. Myslím to vážně.

Provázanost DK Jirásek a DK mladých

Nakonec se v okleštěném jednodenním programu objeví i premiéra hry českolipského středoškolského souboru Divadelního klubu mladých – Chleba o dvou kůrkách. Jak je DK Jirásek s tímto souborem spjat?

DK: Myslím, že velmi, máme se rádi, Ivanka Bufková (pozn.red. vedoucí DK mladých) s Jiráskem hrála a je naše kamarádka. Studenti jí odrostou a po vysoké škole se najednou objeví v Jirásku. Občas si děláme srandu a děkujeme jí za objevení talentů. Z jejího DKM vzešel Jiří Gottlieber, Iveta Vrabcová, Štěpán Kňákal, Milan Kořen… Navzájem si fandíme.

Držíme jim pěsti. Momentálně zkouší i víkendy, aby sobotní premiéru na ČDP zvládli. Už je za dveřmi.

Českolipský divadelní podzim 2020 – aneb co jsme mohli vidět, ale neuvidíme
Českolipský divadelní podzim 2020
Diváci

Přímo na stránkách přehlídky máte uvedenu návštěvnost každoročně 1500 diváků. To je na 5 denní festival více než krásné číslo.

DK: Dnes už je to mnohem víc diváků, musíme oživit web. (Ale vlastně nemusíme letos, bude vše jinak.) V současné době projde festivalem cca 4 000 lidí včetně návštěvníků dopoledních představení, což je myslím krásný počet, kterého si velmi vážíme.

Jak se vám daří lákat diváky?

DK: Je to směsí propagace a trpělivosti. Fungují sociální sítě a komunita lidí v České Lípě se navzájem podporuje.

Další velmi zajímavé číslo… permanentka na 7 představení hlavního programu stojí 555,- Kč. Schválně?

DK: Ano schválně, přišlo nám to fajn. Zavedli jsme festivalové permice s počtem 50ks, jsou vyprodány během týdne. Máme věrné diváky, kteří naší dramaturgii věří, někteří nečtou dopředu ani program a permice si zakoupí, to je pohlazení pro nás za ty roky, co ČDP pořádáme.

Diskuse diváků s účinkujícími

Specifikum ČDP jsou po odehraných představeních diskuse diváků s hrajícím souborem. (Amatérské soubory jsou z přehlídek na diskuse zvyklé, alespoň ty s porotou – zářným příkladem je poděbradský FEMAD. Pro profesionální divadla to je ale nejspíš něco minimálně nečekaného.) Jak se osvědčily?

DK: Diváci debaty milují, my nehodnotíme a soubor pouze představíme a necháme vše na nich. Na naší přehlídce se nesoutěží, diváci chválí i kritizují, jsou zvědaví a vše je face to face. Letos tedy „rouška to rouška“ a  soubor na jevišti bude odpovídat do hlediště k divákům, abychom vše dodrželi dle nařízení.

Českolipský divadelní podzim 2020 = Derniéra budovy divadla

Již zmíněná derniéra hry DK Jirásek Commedia à la carte 10. října 2020 uzavře na následující dva roky budovu Jiráskova divadla. Kam se plánujete s ČDP, potažmo s celým souborem DK Jirásek, na následující dvě sezóny vrtnout?

DK: To je vše ve hvězdách, dumáme a alternativy naskakují. Pozor, my nekončíme, pouze se zavírá divadlo. Nikam neodcházíme, zkoušíme dál a plánujeme. Bude to překvapení…..

Českolipský divadelní podzim 2020 - derniéra budovy divadla
Budova Jiráskova Divadla v České Lípě

Víte, který z plánů byl nakonec prosazen? Zachová město sál čistě pro divadelní představení? Nebo se změní na multifunkční sál?

DK: Byli jsme městem  přizváni na jednání s architektem, čehož si velmi vážíme, debatovali, doporučovali a naslouchali. Sál bude klasický divadelní, vznikne i klubový prostor. Česká Lípa čeká na nové divadlo spousty let. Důležité je, že divadlo bude, žádný smutek se nekoná.

Novému divadlu fandíme, ale ta patina, premiéry, zkoušky, mejdany, to se nedá vysvětlit, takový náš druhý domov, kde jsme měli obrovskou svobodu tvořit a pohybovat se.

Pro nejaktuálnější i archivní informace, kompletní programy, fotografie, videa atd. z přehlídky Českolipský divadelní podzim, včetně vstupenek a všech potřebných informací navštivte stránky přehlídky ČLDP zde

Zajímají-li vás ostatní říjnové přehlídky v roce 2020 – podívejte se na přehled k – bohužel též zrušenému Krakonošovu divadelnímu podzimu ve Vysokém nad Jizerou nebo na rozhovor s Jakubem Pilařem o Nučickém Kahanu, který v říjnu ještě stačit proběhl.