Audimafor 2022 – trochu jiná přehlídka
Letošní Audimafor (11.-13. března 2022), postupové kolo celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek, přehlídky studentských divadelních souborů Mladá scéna a přehlídky divadel poezie Wolkrův Prostějov, prý naskočil po covidové pauze do svých zajetých kolejí. Přes stále komorní účast souborů se ukázalo, že studentské, experimentující a poetické soubory „chytily druhý dech“. Navíc letos už divadelníci nehráli jen pro porotu jako loni, ale konečně si užili i publika. Pořadateli přehlídky, jako každý rok, byli Centrum uměleckých aktivit (CUA) a Volné sdružení východočeských divadelníků (VSVD). Dojmy a fakta z Audimafor 2022 pro portál Divadelník.cz sepsala tajemnice poroty a garantka CUA pro scénické obory, Kateřina Fikejzová Prouzová (KFP).
Úrodná půda v Jaroměři
KFP: Hlavními tahouny přehlídky jsou tradičně všechny soubory, které vznikly okolo pedagožky Jarky Holasové na půdě ZUŠ Jaroměř. Jarka je mimořádně citlivý člověk, který je svým svěřencům spíš průvodcem než režisérem. Soubory Convivium a Je to tajný! dnes už tvoří plnoletí studenti, které si Jarka divadelně vychovala od dětských let. Jejich nápady a inspirace s nimi spíše konzultuje. Díky tomu vznikají na jevišti osobité počiny, které jsou často generační výpovědí.
Inscenace Jeden souboru Je to tajný se inspirovala novelou Muž, který sázel stromy z roku 1953, která je o síle ducha od francouzského spisovatele Jeana Giona. „Ze začátku to pro mě bylo o tom, kolik toho může změnit jeden člověk, i když je sám. Postupně se z toho stalo ekologické téma,“ říká spoluautorka a herečka Pavlína Tichá. Ta se v roli přírody střetává s civilizací. Vzduchem lítala hlína i odpadky. Performance měla silné a emotivní sdělení.
Před dvěma lety na covidem uzavřeném Adimaforu jsme viděli koncept inscenace Viktorka v interpretaci Convivia z Jaroměře. Letos už se nejednalo o nástřel tématu, ale o precizní inscenaci s výrazným hereckým výkonem Karolíny Novotné. Její bytí na jevišti je přirozené, rezonuje s diváky, kteří sedí v kruhu. V první části k nám promlouvá Viktorka, ve druhé části samotná Božena Němcová. Důležitým momentem je, jak Karolína pracuje se skutečným trním. Nejdřív si zarazí trn do nohy jako Viktorka bez jakéhokoliv „jako“. Poté posbírá jako Božena magický kruh (trnovou korunu) vlastníma rukama, které jsou ve finále celé rozpíchané. Mezi diváky v aréně sedí v civilu další herci, kteří jsou jakýmsi chórem, kritickými i pomlouvačnými hlasy společnosti.
Třetím jaroměřským kusem na programu přehlídky byla Paštika (podle Karla Čapka). Meotarové divadlo předvedl soubor Convivium. Do čtvrtice stejné uskupení nabídlo zahrádkářskou rukavičkárnu Á hrome! Tvůrčí podhoubí v Jaroměři nezastavil ani covid, za což jsme nesmírně rádi.
Literatura čtená za covidu prosákla na jeviště
Další výraznou osobností, která pracuje se studenty, je Lada Blažejová, která je pedagožkou Studia Šrámkova domu v Sobotce a ZUŠ Mladá Boleslav. Inscenace souboru Poslední nakonec uvedla pod názvem Kdyby tu nic nebylo méně známý příběh Astrid Lindgrenové o osiřelých sestrách. Z představení byla znát pověstná severská temnota.
Studio Šrámkova domu se pustilo do tradičního žánru a přivezlo inscenaci Komédia dell’arte. Kvůli nemoci se hrálo v dost improvizované sestavě. Nicméně velmi nadšeně.
Poprvé jsme v Hradci Králové mohli vidět Notdis z Turnova, který tvoří studenti prvního ročníku DAMU, JAMU. Nicméně tato parta se zná od první třídy základní školy, kde se potkala v dramaťáku. Hra Barbora: Kresby z Ještědí byla inspirována povídkou Karolíny Světlé. A zároveň byla orámovaná korespondencí autorky a Jana Nerudy. „Karolína Světlá je moje osobní úchylka,“ přiznává herec Vojtěch Franců. Nadšení pro český realismus přenesl i na další členy souboru. „Rozhodli jsme se, že bychom na tom mohli postavit naši dramaturgii jako takovou. Nabízet díla 19. století v novém zpracování,“ říká Vojtěch Franců. V případě Barbory musíme říct, že se jim to velmi daří.
Larp nebo divadlo? Punk nebo legenda?
Nováčky na jevišti byli také členové pražského Theatestrálu, kteří jako zapálení fanoušci Harryho Pottera nabídli autorskou inscenaci Spolu a daleko. Inscenace otevřela diskusi, která témata je (ne)možné převádět na divadelní jeviště a v jakém žánru.
Punkový přístup k legendární Baladě pro banditu se promítl v inscenaci Šuhaj v podání Divadla Lůza z Hradce Králové. Režisér Miřek Vrbický rozdal role bez ohledu na pohlaví. Nikolu Šuhaje hraje žena, stejně jako četníky. Vycházelo se především z knižní předlohy Ivana Olbrachta.
Výběr z vězeňské korespondence Martina Jirouse Magora v netradiční performance připravil českotřebovský Triarius. Dva herci hráli pro dva diváky – muže a ženu. Víc prozradit nemůžeme, protože bychom zničili celý záměr. Na vlastní kůži si to můžete prožít na letošním Šrámkově Písku.
Oproti plánovanému programu nedorazil soubor Drejg z Náchoda, který skolilo několik zdravotních problémů.
(Nejen) lektorský sbor ve streamu Draka
Na všechno se díval ryze mužský lektorský sbor ve složení divadelní publicista Vladimír Hulec, režisér Vít Malota a scénograf Kamil Bělohlávek. Byli báječně sehraní a každý nabízel svůj osobitý pohled na divadlo.
Opět jsme se pohybovali ve vlídném a přátelském prostředí Divadla Drak. Za skvělého servisu pracovníků techniky. A opulentního rozmazlovaní ze strany mužů za barem.
Z Audimaforu se také vysílal stream Antré. Před kamerou se vystřídali: Kamil Bělohlávek: scénograf, člen lektorského sboru; Adéla Víchová: režisérka, vedoucí souboru Theatestrál, Praha; Vladimír Hulec: teatrolog, divadelní kritik a publicista, člen lektorského sboru; Vít Malota: režisér, recitátor, literární kritik a publicista, člen lektorského sboru; Lada Blažejová: pedagožka Studia Šrámkova domu, Sobotka a ZUŠ Mladá Boleslav; Adéla Víchová: vedoucí a režisérka Theastrálu. Záznam najdete YouTube kanálu VSVD zde.
Kateřině děkujeme za detailní shrnutí. Pro kompletní program a výsledky přehlídky Audimafor 2022 klikněte na web CUA. Fotografie a videa z přehlídky najdete na facebooku Audimaforu.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím,vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!