Rozhovory

Duše v sajrajtu Jardy Střelky

V úterý 8. března 2022 se v domě kultury v České Kamenici odehrála premiéra nejnovější inscenace Broukovcova Kamdivadla, která nese název Duše v sajrajtu. Dle autorů a hlavních protagonistů Pavla Časara a Jaroslava Střelky jde o dramatický šejkr. Nejen o Duši v sajrajtu jsem si povídal s hercem, režisérem a autorem Jardou Střelkou.

Autor: Jakub Pilař

Jaroslav Střelka pochází z České Kamenice, kde také působí. Tam spolu s pár zapálenými lidmi založil na podzim roku 1999 Broukovcovo Kamdivadlo. Nechtěli hrát pouze pár představení na přehlídkách, ale kdekoliv: na náměstích, poutích, v mrazech i ve vedru. A chtěli hrát především svoje vlastní hry. Od pohádek se divadlo postupně propracovalo k hrám pro dospělé. V poslední době vybublala činnost divadla do autorských monodramat právě Jaroslava Střelky. (Zdroj: web Divadla Lampion)

Jardo, ty jsi v posledních letech známý jako autor skvělých monodramat, ve kterých sám hraješ. Nebývá ti samotnému na jevišti smutno?

JS: Smutno, zoufalo, bezradno mi přijde jen při zkoušení, kdy hulákám do prázdného sálu, ale během představení si to už velmi užívám. A když mám publikum, které mi jde „naproti“, tak to je úplný herecký rauš.

Ve dvou se Duše v sajrajtu lépe táhne

Na štace s tebou vždy jezdí tvůj velký parťák a technik Pavel. Jak často se před nástupem tvých monodramat Pavel dostal na jeviště? Nebo je to teď poprvé?

JS: Kdepak. Pavel je na jevišti už dlouho. A já se zde s ním sporadicky potkávám už dobře dvacet let. Ať už je mým hereckým kolegou nebo režisérem. A o tom, že je to parťák do nepohody, svědčí skutečnost, že je už dlouhá léta pro má monodramata technikem, bedňákem i řidičem. Pavel je i autorem dramatických textů a také je to básník.

Během pandemie jste s Pavlem tvořili velice vtipná videa ze života herců „uvězněných“ v prázdném divadle. Vychází z nich taky vaše nová inscenace Duše v sajrajtu. Můžeš přiblížit, na co se můžeme těšit? Jak vznikal text? A proč dramatický šejkr?

JS: Nový text jsme začali připravovat před více jak dvěma lety. Stále jsme jej upravovali a přepracovávali. No a během prvního pandemického období text dostal největší zásah. To když jsme konečně objevili, o čem to chceme dělat, a text zpracovali do „skoro“ finální podoby. Obsahově jde o to, že dva zneuznaní herci se setkávají ke společnému zkoušení poetického pásma složeného z undergroundových písňových a básnických textů. Každá z postav je jiná, každý si neústupně stojí za svým. Časem ale poznávají, že mají jen jeden druhého a undergroundovou kulturu, která je stále oslovuje. Označujeme to dramatickým šejkrem, protože jde o mix textů různých autorů včetně našich vlastních. Můžete se zde tak setkat s texty Ivana Wernische, Egona Bondyho, Ivana Jirouse a mnohých dalších.

Divadlo covidu navzdory…

JS: Bohužel musím také ale přiznat, že na výsledku se podepsala covidová doba, kdy jsme zkoušení neustále odkládali, rušili, nebo hledali důvody, proč to dělat, proč pokračovat. Možná, že jsme ztratili nadhled, počáteční drive a časem jsme přestali vnímat obsah a jen se to snažili dokončit. Na výsledku se to jistě projevilo a tak jen reakce diváků, rozhovory s nimi a prožitky z repríz to snad mohou změnit.

Duše v sajrajtu a Jarda Střelka a Pavel Časar

Premiéra Duše v sajrajtu

V současné době není vůbec lehké pořádat kulturní akce. Covidovou šlamastiku vystřídala ta válečná a mám pocit, že se diváci do hledišť vracejí jen velmi pomalu. Jak je to u vás v České Kamenici a jaká byla návštěvnost na slavnostní premiéře?

JS: Když na začátku covidové éry některé moudré hlavy říkaly, že se lidé budou vracet do divadel několik let, tak se takové představě člověk vzpíral. Ale teď vidíme, že to byla vize, která se naplnila. Dokonce jsem měl během pandemie pocit, že divadelníkům chybí hraní více než divákům. Asi ty dvě myšlenky spolu nějak souvisí. Co se týká naší českokamenické premiéry, tak musím přiznat, že nás publikum překvapilo a přišlo, jak se říká – v hojném počtu – a to i přes to, že jsme propagaci úmyslně zanedbali, právě protože jsme si moc nevěřili. Byli úžasní a moc nám to pomohlo. Po skončení byli někteří ochotni se s námi podělit o dojmy: jak o ty pozitivní, tak o ty negativní. A to je pro nás v tuto chvíli k nezaplacení.

Broukovcovo Kamdivadlo je soubor, který rád jezdí také na soutěžní přehlídky. Plánujete předvést Duši v sajratu na nějaké postupovce?

JS: Ano, Duše v sajratu se objeví hned na úvod Turnovské přehlídky Modrý kocour. Do Turnova jezdíme už mnoho let a jsme rádi, že hru uvedeme právě zde.

Broukovec fest

Již několik let sami přehlídku pořádáte. Letos se Broukovec fest uskuteční 6. a 7. května. Můžeš prozradit, na které soubory se mohou diváci těšit?

JS: Letos se těšíme, že v Kamenici uvítáme Aničku a její letadýlko, Spitfire company s legendárním představením Antiwords, Nučický soubor ŽUMPA, Divadlo Exil z Pardubic a další. Berte to jako pozvánku a přijeďte k nám do České Kamenice.

Paráda! Program máte našlapaný skvělým divadlem a diváci se mají na co těšit. Naše mapa přehlídek tímto získala nový významný puntík. Současně je mi ctí, že se s mým domovským souborem ŽUMPA poprvé do České Kamenice podíváme. Termín 6. a 7. května tedy doporučuji zapsat do vašich kalendářů a sejdeme se společně na Broukovec festu. A tobě, Jardo, děkuji za rozhovor.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!