Přehlídky

Třešťské divadelní jaro omládlo

Třešťské divadelní jaro, jediná postupová přehlídka na Vysočině, omládlo hned o dva roky. Pořadatelé TDJ 2022 se totiž rozhodli nepočítat dva vynechané ročníky. Letošní přehlídka je tak v pořadí „teprve“ 59. Toto rozhodnutí je nasnadě, neboť nechat se kovidem připravit o jubilejní 60. ročník by jistě byla veliká škoda. Nechtěně tím však vyrobili malou vrásku na čele tradičnímu hostu závěrečného večera přehlídky, současnému předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi. Ten si vtipně posteskl, že doposud byl proti přehlídce jen o rok starší.  To jsme ovšem začali tak nějak od konce. A laskavého čtenáře jistě víc zajímá, jak to vše vlastně probíhalo.

V lednu 2022 jsme přinesli na našem portálu rozhovor o přípravách přehlídky (Třešť opět přivítá jaro sněženkou!). Nyní tedy krátký souhrn jejího průběhu.


Na Třešťské divadelní jaro diváci chodí

Na úvod je dobré poznamenat, že třešťská přehlídka svými parametry dosahuje úrovně přehlídek národních. Trvá od pátku do následující soboty, tedy více než týden, a v letošním ročníku se odehrálo 13 představení, která viděla dohromady takřka půldruhá tisícovka návštěvníků. Právě divácká návštěvnost je jedním z další parametrů, v němž Třešť převyšuje ostatní oblastní přehlídky. Je to zřejmě především díky tomu, že většina představení začíná ve večerních hodinách, což je pro diváka i soubory velice příznivé. Složitější už to potom je pro pořadatele. Zajistit porotce na celý týden totiž nebývá snadné.

Nutno přiznat, že letos bylo diváků o poznání méně než v minulých letech. Z jakých důvodů to je, zde zřejmě není nutno popisovat. Pořadatelé ale věří, že v dalších ročnících číslo opět poroste. Minimálně na dříve průměrných 160 diváků na jedno představení. A navíc nesmím zapomenout zmínit, že dvě plánovaná představení ( soutěžní Milá matko… od DS Kroměříž a nesoutěžní O čertovském křesle od DS Jana Lišky Třešť) musela být z důvodu nemoci zrušena.

Hodnocení jednotlivých představení ponechám bokem, od toho tu koneckonců nejsem. To je náplní práce odborné poroty, nebo chcete-li lektorského sboru. (Ačkoliv lektor je pro mne spíš něco jako učitel, a při vší důslednosti, tři ještě nejsou sbor, spíše lektorské trio). Máte-li však o recenze představení přece jen zájem, neváhejte rozkliknout odkaz na web přehlídky, kde si je můžete přečíst. Najdete tam i festivalový zpravodaj OKO, a krom dalších informací i kompletní fotogalerii s velmi vydařenými fotografiemi Martina Čápa

Porotcovské „trio“ si vysloužilo pochvalu

Samotné lektorské trio však nemohu ponechat bez povšimnutí. To se totiž pro letošek kompletně vyměnilo. Ladislava Vrchovského, Kateřinu Baranowskou a Alenu Velikou vystřídali dva ostřílení přehlídkoví bardi Michal ZahálkaLadislav Valeš spolu s nováčkem, třešťským divadelním odchovancem Romanem Mikešem, absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v oboru muzikálové herectví.

A výběr to byl dle všeho více než šťastný. Podle ohlasů diváků, ale i souborů, se jim velmi dobře dařilo rozebírat představení srozumitelnou formou. Dokázali dobře vyhodnotit zkušenosti souboru a přizpůsobit tomu debatu i s ohledem na znalosti a pohled běžného diváka. V Třešti je totiž tradicí (jistě ne jen tam), že rozborovým seminářům mohou diváci (v příjemné divadelní kavárně) naslouchat, i se do nich aktivně zapojit. A dá se říci, že toho využili hojně. A to nejen díky tomu, že pořadatelé vždy debatu zahájili vyslechnutými postřehy z foyer. Byli jsme i svědky vtipné přestřelky mezi porotou a zapálenou divačkou, která důrazně doporučila výkon souboru ocenit, nebo bude zle! Předseda poroty Michal Zahálka kontroval poznámkou o úvaze nutnosti pořídit si na příště zbrojní pas. Na závěr každé diskuse pak byly zveřejněny i součty hlasů z divácké ankety

Excelentní závěrečný večer

Jedním z nejvýraznější rysů, který tuto přehlídku posouvá do „vyšších sfér“, je bezesporu vždy poutavý, až překvapující program při zahájení a ukončení přehlídky. Tentokrát se autoři projektu,  spolupracující se souborem Karla Čapka Třešť, nechali inspirovat právě Karlem Čapkem a jeho tezí, že „Čím kdo zachází, tím také schází“. Pro její demonstraci využili loutky životní velikosti představované skutečnými herci, a to s neskutečným mistrovstvím. Je až neuvěřitelné, jak na minimálním časovém prostoru dokázali rozehrát fascinující, vizuálně opulentní příběh s obrovským vnitřním poselstvím. Velká škoda, že toto představení má tak jepičí život. S tím jsou však tvůrci dle svých slov smířeni. Chcete-li o vzniku tohoto projektu vědět něco víc, dočtete se o něm ve zpravodaji OKO číslo 6.

Tři doporučení na Piknik Volyně, dvě do Vysokého

Kompletní výsledkovou listinu najdete na webu přehlídky. Zde jen stručně. Odborná porota měla vzhledem k vyrovnanosti všech uvedených představení těžkou práci, což se projevilo i při konečném verdiktu. K postupu na národní přehlídku Divadelní Piknik Volyně 2022 doporučila hned tři inscenace: „Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta“ Divadla Stodola Jiříkovice, „Podnebí“ dobronínských Zmatkařů a inscenaci „Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách“ divadelního souboru Jablonský z Jindřichova Hradce. K postupu na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim 2022 inscenaci Hračka souboru VOŽIVOT Mladá Vožice a inscenaci „Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá HenrietaDivadla Stodola.
Cenu diváků získal soubor Tři Grácie z Předína za představení jejich inscenace divadelní hry „Královny„. Nejúspěšnějším představením pro děti se staly „Čarodějné námluvy“ divadelního souboru Třeštíci při ZŠ Třešť.

Třešťské divadelní jaro po dvouleté pauze opět dokázalo, že má v přehlídkovém systému českého amatérského divadla své pevné a nezastupitelné místo, a to nejen jako jediná postupová přehlídka v kraji Vysočina. Přehlídka, která díky podpoře města, sponzorů, ale především dobrých duší z pořadatelského týmu, dokáže vytvořit místo, kde je radost se s divadlem potkávat, a kde si i prostý amatérský herec bude, při vyhlašování výsledků, připadat minimálně jako na předávání Thalie. A to včetně afterparty!

Nezapomeňte navštívit webovou stránku přehlídky Třešťské divadelní jaro či jejich Facebook, kde najdete kompletní výsledky, zpravodaje OKO i veškeré další detaily, po kterých toužíte.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím,vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!