PřehlídkyRozhovory

Tyjátr na hradě 2024

Ve dnech 17. a 18. května proběhne v prostorách vodního hradu Lipý v České Lípě třetí ročník divadelní přehlídky Tyjátr na hradě. Festival mladého divadla pořádá Divadelní klub mladých (sekce kulturního ŠUMU z. s.). Vodní hrad Lipý nabídne tři hrací místa, řadu divadelních představení a doprovodný hudební program. Cílem je zaujmout širokou diváckou obec, zejména mladého diváka a mladé rodiny s dětmi. Na otázky odpovídá Ivana Bufková, kterou čtenáři znají z nedávného rozhovoru o DKM Česká Lípa.

Ivana Bufková – vedoucí, režisérka a scénáristka Divadelního klubu mladých při Obchodní akademii Česká Lípa. Vystudovala chemii na vysoké škole v Pardubicích. Po roce praxe nastoupila do školství, nejdříve na gymnázium, poté na obchodní akademii, kde působí dodnes. Divadelní klub mladých vede v současné době s kolegyní Kamilou Rážovou.

Paní Bufková, voláme si ve chvíli, kdy jste se vrátila z krátké návštěvy Holandska. Nechala jste se něčím divadelně inspirovat?

IB: Byla to skutečně krátká rekreace, zájezd za tulipány. Když nad tím tak přemýšlím, tak si z Amsterodamu přivážím lehkost a uvolněnost. Snad takový bude i letošní Tyjátr na hradě.

Přípravy jsou ale spíše těžší než lehčí, souhlasíte?

IB: Ano, ale to potvrdí asi každý, kdo připravuje přehlídku nebo větší akci.

Jak vlastně vznikl nápad udělat přehlídku?

IB: V České Lípě má řadu let tradici Českolipský divadelní podzim, festival dospělého amatérského divadla. Dokázal se udržet v době covidu i v době rekonstrukce divadla. Nás v roce 2019 napadlo, že by bylo fajn, kdybychom uspořádali jakýsi protipól, tedy jarní festival mladého divadla, nejlépe venku.

Promiňte, říkáte nás, ale tak trochu tuším, že za Tyjátrem stojíte Vy?

IB: Myšlenka nestačí. V divadelním souboru je mnoho šikovných a schopných jedinců, jsou to středoškoláci, vysokoškoláci, ale v současné době i pracující. DKM stárne, nejsme tedy soubor plný studentů. Členové, co už mají po škole a nastoupili do práce, s námi zůstávají.

Kolik lidí tvoří ten nejzákladnější organizační tým?

IB: Je to pět šest lidí, k nim se připojují další dobrovolníci.

Kdo zná trochu Českou Lípu, tak ví, že máte hrad v centru města, respektive zbytky hradu. Vysvětlete prosím ostatním, kde se akce koná?

IB: Akce se koná na vodním hradě Lipý v České Lípě, proto „Tyjátr na hradě“. V jeho kouzelných exteriérech probíhá během roku mnoho zajímavých akcí, například pašijové hry, jarmarky, koncerty, letní kina a tak dále. Naší myšlenkou bylo vytvořit květnový festival právě v těchto prostorách, jaro a slunce symbolizuje mládí. Smůla je ovšem, když prší.

Po kolikáté už připravujete Tyjátr na hradě?

IB: Nultý ročník byl v roce 2019. Potom nastal dvouletý útlum kvůli covidové epidemii. V roce 2022 proběhl oficiálně první ročník, letošní je tedy třetí.

Kdo se může přehlídky zúčastnit? Mohou se soubory přihlásit nebo si vybíráte?

IB: Snažíme se oslovovat mladé kolektivy, které jsou našemu souboru věkem blízké. Hledáme, vybíráme. Pokud nás osloví samy soubory, třeba opakovaně, a víme, že nabídnou dobré představení, je to jen dobře.

Kde hledáte, z jaké nabídky vybíráte?

IB: Patříme do Libereckého kraje, takže s výběrem začínáme právě tady. Ale oslovujeme i známé vzdálenější soubory, v loňském roce za námi přijel soubor až ze Suchdola nad Lužnicí, kolegové z Prahy, z Mostu atd. Chceme českolipskému publiku nabídnout kvalitní program, proto hledáme inspirace na krajských i národních přehlídkách.

Dobře, dám příklad. Jsme tradiční ochotnický spolek, teď se povedlo nalákat více mladých lidí ze základních a středních škol, s nimi pracujeme, něco zkoušíme, máme konkrétní výstup. Mohu vás oslovit a výsledek naší práce nabídnout?

IB: Ano, určitě. Fajn je, pokud můžete poskytnout recenze, záznam vystoupení a podobně. Budeme rádi, když vaše inscenace zapadne do celkové dramaturgie, prostě když bude spokojenost na obou stranách. Souborům nabízíme tři varianty hracího prostoru, mohou si zvolit dle svého uvážení.

Tři hrací prostory?

IB: Ano, hlavní stage je na nádvoří hradu, pro komorní divadla jsou k dispozici zajímavé sklepní prostory a dále je tu interiér Centra textilního tisku. Výběr hracích prostor a čas produkce pomáhá tvořit konečný harmonogram přehlídky.

Kolik vystoupení, divadel a performancí stíháte během dvou dnů?

IB: V loňském roce se v pátek odehrály čtyři divadelní představení a v sobotu šest. Po oba dny byl program doplněn vystoupením hudebních skupin.

A letos?

IB: Těšíme se na Brambůrky Most a jejich netradiční pohádku Perníková chaloupka. Opakovaně se zúčastní základní umělecká škola z Loun s teenegerovským představením Myriam. Liberecké Divadlo Vydýcháno přiveze čtyři krátké výstupy a ZUŠ Litoměřice inscenaci Život talentovaného motýla. Dalším souborem, ze kterého máme radost, je nově oslovený studentský divadelní a pěvecký soubor pražského gymnázia Jiřího Gutha – Jarkovského Gut!, který nabídne divákům muzikál Balada pro Banditu. Páteční program zajišťuje domácí Divadelní klub mladých. Nabídneme pohádku Příběh hraček a hudební večer plný písniček z posledních úspěšných inscenací s názvem Zpívej, směj se a vzpomínej…

Kdo je cílovou návštěvnickou skupinou?

IB: Vítáme všechny přátele a kamarády mladého amatérského divadla. Program stavíme tak, aby si všechny generace našly to, co je osloví. Jsme mladý festival a mladý soubor, takže cílíme na všechny mladé duchem, od malých dětí až po seniory. Součástí festivalu je i letos doprovodný program pro děti, který zajišťuje DDM Libertin. Dále hudební vystoupení studentských kapel gymnázia Škola rocku plus vystoupení bubeníků Hluchá parta ZUŠ Česká Lípa, takže přivítáme i muzikanty. Letošní výtvarnou specialitou je výstava graffiti.

Je vám nakloněno město Česká Lípa?

IB: Kultura Česká Lípa je i letos spolupořadatelem, za což velmi děkujeme. Bez jejich pomoci bychom finanční stránku festivalu nezvládli.

Kolik činí dvoudenní vstupné?

IB: Páteční vstupné je sto korun, sobotní se pohybuje od sto do dvou set korun. Návštěvnický servis je také zajištěný, hradní krčma poskytuje výborné občerstvení, takže co se jídla a pití týče, všichni budou spokojení.

Máte k dispozici techniku? Když k vám přijedu hrát, zajistíte mi základní světelný park a připojení hudby?

IB: Ano, samozřejmě, na všech třech hracích místech máme zajištěno osvětlení i ozvučení.

Velkou neznámou je asi počasí, že? Museli jste představení přesouvat?

IB: Dvě hrací místa jsou pod střechou, takže ty neřešíme. Hlavní stage je venku, herci jsou krytí, diváci nikoli. Máme tedy v záloze suchou variantu a na čas přehlídky si blokujeme Kulturní dům Crystal v České Lípě.

Vidíte, hned mě napadl déšť a zima. Přitom i krásné, skoro letní počasí, je taky trochu handicapem.

IB: Je to sázka do loterie. Když je hezky, tak právě mladí lidé a rodiny s dětmi vyráží ven, na výlety, do přírody, když prší, jsou doma. Ale nevzdáváme se. Česká Lípa má čtyřicet tisíc obyvatel a my se snažíme, aby náš program byl zajímavý a jarní festival mladého divadla si v našem městě našel své místo na slunci. Tradici je třeba budovat, i když je to běh na dlouhou trať.

Ještě nezaznělo to hlavní. Kdy se Tyjátr na hradě koná?

IB: Je to třetí květnový víkend – 17. a 18. května.

Začínáte v pátek, máte diváky?

IB: Startujeme v 16 hodin pohádkou a pokračujeme večerním hudebním představením a koncertem. Myslím, že studenti i pracující mohou v pátek po práci a po škole přijít rovnou k nám. Všechny srdečně zveme na vodní hrad Lipý.

Hovoříme o mladé přehlídce, ale ke generačnímu propojení přeci jen dochází.

IB: Máte pravdu. Loni jsme oslovili zkušené divadelní lektory a připravili posezení se souborem. Letos zpětnou vazbu zajistíme sami formou řízené přátelské diskuze. Naše přehlídka není postupová. Chceme, aby všem divadelním kamarádům bylo u nás dobře.

Držím palce, ať se Tyjátr na hradě 2024 vydaří.

IB: Děkuji a se čtenáři Vašeho portálu se těším na setkání 17. a 18. května v České Lípě.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!