AktualityRozhovory

Tygří výběr 2022 v rozhovoru s Ivo Kristiánem Kubákem

První prosincovou sobotu (3. 12. 2022) se v Divadle VILA Štvanice uskuteční 5. ročník festivalu amatérského divadla – Tygří výběr. Za dobu své existence představil pražským divákům 16 inscenací převážně mimopražských souborů.
Přehlídku pořádá nezávislý divadelní soubor Tygr v tísni, jeden ze tří domácích souborů Divadla VILA Štvanice. A za její dramaturgií stojí dramaturgyně Marie Nováková a režisér Ivo Kristián Kubák. Proč přehlídka vznikla, pro jaké publikum a jak to na ní “chodí”, nám prozradil v rozhovoru právě Ivo Kristián Kubák (IKK).


Co je Tygří výběr?

Tygří výběr je platforma pro amatérské soubory z celé ČR, v rámci které mohou představit své inscenace a tvůrčí přístupy na jevišti Divadla VILA Štvanice a oslovit tak publikum pražských profesionálních divadel. Inscenace Tygřího výběru mohou směle konkurovat profesionálnímu divadlu a v mnohém jej dokonce předčí, nabízí nezvyklé a inspirativní divadelní přístupy a pohledy na svět. (Zdroj: FB událost k ročníku 2022)

Kristiáne, nabízí se otázka, proč malý nezávislý (tj. profesionální) divadelní soubor Tygr v tísni vůbec začal s pořádáním přehlídky amatérského divadla? V Praze sice dává prostor amatérským divadelníkům Činoherní klub (Činoherní klub uvádí) a soukromé divadlo Studio DVA (Léto ochotnických divadel), ale na rozdíl od vás jsou obě přehlídky de facto mimo či na úplné hranici “divadelní sezóny”. Tudíž, koho si nepozvou, sotva přijde…

IKK: Pamatuji si to úplně přesně: máme spolu s Marií Novákovou afinitu k divnému divadlu pro divné lidi, jak jsme si kdysi kdesi definovali, a máme ho (alespoň zatím) kde dělat a hrát. A na přehlídkách amatérského divadla, kam často jezdíme nezávisle na sobě do porot a lektorských sborů, jsme se začali setkávat s kolegy ochotníky, kteří mají sklony k podobnému divadlu a občas se setkávali s nepochopením. A pro tyhle divné tvůrce a jejich divné diváky a nás vzniknul Tygří výběr, pražský festival, jehož výběr není závislý na postupových přehlídkách, ale jen a jen na nás několika divných Tygrech. Organizaci a produkci prvního ročníku jsme domluvili v autě cestou z Dobřichovic na Štvanici v srpnu 2017 a v listopadu už jsme pořádali první ročník. V roce 2020 jsme sice o přehlídku kvůli vládním omezením kultury přišli, ale vloni jsme si to vynahradili dvoudenním dvouročníkem.

Ivo Kristián Kubák a Marie Nováková
Ivo Kristián Kubák a Marie Nováková

Inspirativní a unikátní inscenace

Zaujala mě větička v anotaci festivalu: “Inscenace Tygřího výběru mohou směle konkurovat profesionálnímu divadlu a v mnohém jej dokonce předčí.” Toto by bezesporu rád slyšel každý amatérský divadelník. Můj kritický ďábel na rameni mě však nutí být skeptická. Je to “jen marketing”, jak nalákat diváky, nebo to myslíte vážně?

IKK: Myslíme to vážně zcela v duchu odpovědi na první otázku: v každé inscenaci, kterou na festival vybereme, je něco inspirujícího pro širokou i řekněme odbornou, profesionální veřejnost. Sám se táži u každé inscenace, proč chci, aby ji viděli ostatní, co je na ní unikátního, čím se blíží mému vnímání světa? A každý takový výběr konzultujeme i s dalšími, kteří představení někde viděli.

Soubory, které si v předchozích letech zahrály

DS BUDDETO! SZUŠ Trnka Plzeň, V.A.D. Kladno, Kočovné divadlo Ad Hoc, DREJG Náchod, Divadlo Dagmar Karlovy Vary, Statické divadlo Ostrava, GT Hlinsko, Přespolní, Bažantova loutkářská družina z Poniklé, Mrož v krabici, LÁHOR/Soundsystem, Brambůrky z Mostu, Covivium z Jaroměře, Antonín Puchmajer D.S., Akolektiv Helmut.

Jak říkáš, přes svou profesní vytíženost poměrně často jezdíš po přehlídkách amatérského divadla napříč ČR. Ať už jako lektor, tak i jako “jen” aktivně diskutující divák. A právě z viděných představení na přehlídkách pak sestavujete s Marií program… Kritéria jsi popsal výše. Jak si vybíráte, kam zajdete? A mohou vás soubory oslovit třeba i mimo přehlídky?

IKK: Častokrát na přehlídku nebo do divadla dorazíme už na základě tušení konkrétního kousku, který by mohl být vhodný. A co se týče možnosti oslovení: je třeba mít z čeho vybírat. Takže se rádi přijedeme podívat i mimo postupové přehlídky. Máme rádi adaptace nedramatických látek, monodramata, objektové divadlo, netradiční prostory, zkrátka divné věci.

Publikum

“…oslovit publikum pražských profesionálních divadel.” Daří se to? Je možné popsat, kdo je cílový divák z diváctva zmíněného publika, na kterého Tygří výběr míří?

IKK: Vzhledem k tomu, že lokalita Divadla VILA Štvanice takřka v centru Prahy, genius locisplendid isolation ostrova Štvanice jsou pro festival unikátní, přitahuje všechny možné diváky: naše umělecké kolegy a kolegyně, pražské i přespolní přátele souborů, náhodné kolemjdoucí či žíznivé cyklisty. Festival tradičně trvá jeden den a těchto dnů zatím proběhlo pět. Zatím jsme si na nepřízeň stěžovat nemohli. Tak doufám, že letos budou všichni v tomto pozitivním a vstřícném přístupu k ochotníkům pokračovat. 

Vila Štvanice - genius loci
Vila Štvanice – genius loci

Tygří výběr je tedy jednodenní přehlídka. Jednotlivá představení na sebe navazují po cca hodinové pauze. Počítáte s tím, že diváci ve VILE třeba budou chtít zůstat celé odpoledne až do večera, aniž by museli Štvanici opustit? (Mířím samozřejmě na občerstvovací možnosti, případně nějaký “doprovodný” program…)

IKK: Na Štvanici nejde jen o to nějaké představení zhlédnout, ale také trochu neorganizovaně o zhlédnutém pohovořit, vyměnit si zkušenosti, potkat se. A na závěr to i zapít a připít si do další amatérské sezony. Doprovodný program tak trochu organicky probíhá na baru a pod kaštanem před západním vchodem divadla. Festival se koná první prosincový víkend, který chápeme jako jednu z mála posledních příležitostí k setkání. A od příštího roku možná přibude v únoru či březnu sezónní amatérský otvírák, ale o tom se jistě včas dozvíte.

PROGRAM 5. ročníku festivalu Tygří výběr

Koláž fotografií programu 2022
Koláž fotografií programu 2022

Financování

Jak moc finančně náročné je vůbec pořádat přehlídku amatérského divadla v dnešní době škrtů dotací a podpor…?

IKK: Přehlídku financujeme ze vstupnéhoceloroční dotace na provoz, počítáme s ní finančně už od roku 2019. Navzdory tomu, že produkci a organizaci tím pádem mají tygří kolegyně a kolegové za čárku, mají festival rádi, často totiž v amatérských souborech začínali nebo v nich působí dodnes. Letos jsme ji uskutečnili také díky podpoře konkrétního dárce, díky němuž by letošní půlvíkendový festival mohl hrdě nést podtitul Šrámkova sobota. Děkujeme!

Vstupenky

Viz prokliky na GoOUT u představení v programu výše nebo přímo na místě. Předprodej od 1. 11. 2022.
Vedle jednotlivých vstupenek je možné zakoupit i permanentku na celý den za 300,- Kč.

Časové milníky festivalu

Sobota 2.12. 2017 – I. ročník festivalu

V roce 2020 se neuskutečnil – pandemie.

V roce 2021 byl ročník dvoudenní – 5 inscenací

Přidejte si událost Tygří výběr na fb!! A nezapomeňte omrknout i program na webu Tygra v tísni.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!