Rozhovory

Třešť opět přivítá jaro sněženkou!

Sněženka je už po několik ročníků symbolem přehlídky Třešťské divadelní jaro (dále jen TDJ), která patří mezi nejstarší v ČR a vyniká svým rozsahem trvání (9 dní). TDJ tradičně zaštiťuje město Třešť a je regionální postupovou přehlídkou pro národní přehlídky Piknik Volyně, Krakonošův divadelní podzim a Popelka Rakovník.

O přípravách letošního ročníku, který se uskuteční od 18. do 26. března 2022, jsem si povídal s vedoucí odboru kultury a propagace Městského úřadu Třešť Romanou Šťastnou a vedoucí kulturního domu Marií Korešovou.


Koronavirus nám zamíchal ročníky přehlídek. Letošní TDJ tedy bude 59. ročník, ačkoliv to vlastně mohl být už 61.?

R.Š.: Přesně tak. V roce 2020 jsme měli již kompletně připravený 59. ročník naší přehlídky, ale byl zrušen těsně před samým začátkem. O rok později jsme přehlídku plánovali už jenom tak v myšlenkách, ale letošní přehlídku jsme si již nechtěli nechat odebrat. Tak věříme, že tentokrát to opravdu zvládneme, i třeba za ztížených podmínek. No a vzhledem k tomu, že jsme nemohli ty dva ročníky soutěžit, tak zůstává ročník přehlídky na čísle 59. Byla by škoda přeskočit jubilejní „60.“ ročník!

Úžasná návštěvnost – časová náročnost pro porotce

TDJ je svým rozsahem výjimečné. Postupové přehlídky trvají většinou 3 nebo 4 dny. Třešťská týden. Proč je tomu tak a jaké to s sebou přináší potíže pro pořadatele?

R.Š.: Snad bychom ani neříkali potíže. Je to sice náročné na čas, ale odměnou je nám zájem diváků a samozřejmě i zájem účinkujících souborů. V Třešti je již tradicí, že divadelní jaro trvá týden. Diváci se naučili na představení chodit a berou to opravdu jako svátek divadla. Někdy se nám zdá, že je týden pro nás málo. Abychom naplnili přehlídku v celém jejím soutěžním rozsahu, je potřeba uvést minimálně 15 představení a potom je problém časově uspořádat představení tak, aby všem vyhovoval termín a čas.

M.K.: Zřejmě bychom zvládli představení nahustit do 4 dnů, ale za cenu toho, že sál bude prázdný. Naší prioritou a možná i předností je, že nabízíme souborům více prostoru ve večerním čase, ve kterém si do divadla najde cestu více diváků. Dopolední představení jsou naopak určená hlavně pro děti. Dohromady to krásně hraje, návštěvnost bývá úžasná.
Délka přehlídky v rozsahu 9 dnů bývá náročná hlavně pro členy poroty, kteří se na tuto dobu stěhují do Třeště. I přes tyto komplikace se k nám však rádi vracejí.

Skřítci Pumpalíci - maskoti přehlídky
Skřítci Pumpalíci – maskoti přehlídky

Město Třešť + Kraj Vysočina + místní divadelní spolky

Maruško, jak dlouho se ty osobně podílíš na práci související s přehlídkou a kdo se na jejím pořádání podílí?

M.K.: Do kulturního domu jsem nastoupila v roce 2015 a moje první přehlídka byla hned v následujícím roce. Tam jsem se vše učila za pochodu a musím říct, že kolektiv lidí, který se okolo pohybuje, je úplně super sehraný. Každý ví, co se musí připravit a udělat a společně to funguje. Na pořádání divadelního jara se v největší míře podílí Město Třešť. Dále nám samozřejmě pomáhají naše místní divadelní spolky (DS Karla Čapka, DS Jana Lišky – pozn. autora), Kraj Vysočinasponzoři.

Máš nějaký osobní vzkaz pro divadelníky, kteří se k vám letos na přehlídku chystají?

M.K.: Určitě bych všem chtěla říct, že se na ně neskutečně těšíme. Vše se snažíme připravit k maximální spokojenosti účinkujících souborů. Máme pro ně zajištěnou odbornou porotu (letos ve složení Michal Zahálka, Ladislav Valeš, Alena Veliká ml. – pozn. autora), která se s nimi podělí o svůj názor na každou jednotlivou hru. No a v neposlední řadě věřím, že dorazí i natěšení diváci, kterým určitě tato přehlídka, stejně jako nám, chyběla.


Program 59. ročníku TDJ

59. ročník Třešťské divadelní jaro 2022 - program

Více informací a případné aktuální změny najdete přímo na webu přehlídky Třešťské divadelní jaro. Vstupenky pak na samostatném odkazu. Stačí kliknout na tlačítko níže.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím,
vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!