Co hrát?

Kompletní dílo Agathy Christie pod Aura-Pontem

Kdo by neznal detektivky Agathy Christie? Letos si připomínáme 130. výročí jejího narození. Od roku 2017 zastupuje agentura Aura-Pont pro české území dramatická práva Agathy Christie. K dostání jsou tedy původní hry, dramatizace jejích próz, hry rozhlasové i televizní. Řada textů byla nově zpřístupněna vůbec poprvé, všechny originální texty prošly revizí, vznikají a postupně budou vznikat i další nové překlady. V současné době je v nabídce 30 titulů.

Medailonek spisovatelky

Agatha Mary Clarissa Miller se narodila 15. září 1890 v Torquay v Devonu v jihozápadní Anglii. Od dětství milovala poezii, psala básně. V roce 1912 potkala Archieho Christie, pilota u Královské letecké jednotky. Brzy na to se vzali. Během války se Agatha stala sestřičkou v Nemocnici Červeného kříže v Torquay. Velmi pravděpodobně se právě zde zrodil její celoživotní zájem o jedy a jejich působení. A své kořeny tu má i první román Záhada na zámku Styles. Příčinou úmrtí oběti byl v tomto románu jed a jeho užití bylo tak dobře popsáno, že se Agatě dostalo neobvyklého vyznamenání – recenze ve Farmaceutickém deníku.

Jedná se o světově nejznámější spisovatelku detektivních příběhů a také nejprodávanější autorku tohoto žánru. Jejích knih se prodalo již přes 2 mld. výtisků v angličtině a 1 mld. v dalších 103 jazykových mutacích. Její divadelní hra Past na myši je vůbec nejdéle hranou divadelní hrou. V londýnském Ambassadors Theatre proběhla premiéra 25. listopadu 1952. V listopadu 2012, kdy hra slavila 60 let od londýnské premiéry, měla za sebou již 25 000. představení.

Seznam přeložených her Agathy Christie

Černá káva

„Noční můra slavného vědce, Sira Clauda Amoryho, se stane skutečností, když je z jeho sejfu odcizena listina s návodem na výrobu ničivé výbušniny. Hercule Poirot je požádán, aby se případu ujal…“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 10 Počet žen: 3
Žánr: detektivka
Překlad: Alexander Jerie
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

A pak už tam nezbyl ani jeden (Deset malých černoušků)

„Hra z roku 1943 je adaptací slavného románu z roku 1939, ovšem liší se od něj „šťastnějším“ koncem. Nově je k dispozici také původní, „temný“ konec, který se drží znění románové předlohy.“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 8 Počet žen: 3
Žánr: detektivka/thriller
Překlad: Martin GlaserOlga Šubrtová
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Krysy

„David a Sandra jsou milenci, kteří se musejí scházet tajně. Jednoho dne se ocitnou v bytě svých přátel, kam byli pozváni na večírek – jenže jsou tam podezřele sami, přátelé nikde, dveře jsou najednou zamčené…“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 2 Počet žen: 2
Žánr: jednoaktovka
Překlad: Josef Váša
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Máslo v panském talíři

„Půlhodinová rozhlasová aktovka z roku 1948 s bezmála dahlovskou pointou.“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 3 Počet žen: 5
Žánr hra rozhlasová
Překlad: Michal Zahálka
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Neočekávaný host

Je málo her, které mají tak nekompromisní začátek: Michael Starkwedder vejde do cizího domu, protože zabloudil v mlze, jenže v domě objeví mrtvého muže a jeho krásnou ženu, která stojí nad tělem se zbraní v ruce. Jejímu doznání k vraždě ovšem Michael ani za mák nevěří a rozhodne se jí pomoci.“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 7 Počet žen: 3
Žánr: detektivka
Překlad: Jaroslav Chuchvalec
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Odpoledne na pláži

„Lehkonohá, vtipná aktovka plná kuriózních postaviček vypráví o bleskově vyřešené krádeži drahocenného šperku jednoho líného odpoledne na pláži v ospalém anglickém letovisku.“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 6 Počet žen: 5
Žánr: jednoaktovka
Překlad: Josef Váša
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Past na myši

„Děj hry se odehrává v uzavřeném prostoru Penziónu U klášterní studně, v němž se za sněhové bouře schází velmi nesourodá skupina osob, z nichž každá má své tajemství…“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 5 Počet žen: 3
Žánr: detektivka
Překlad: Pavel Dominik
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Pavučina

„Komedie z roku 1954, v níž si Agatha Christie laskavě utahuje z klišé žánru detektivního thrilleru a tudíž tak trochu i sama ze sebe, vznikla na přání slavné herečky Margaret Lockwoodové.“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 8 Počet žen: 3
Žánr: komedie, detektivka
Překlad: Jan Čermák
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Poslední víkend

„Během víkendové party na venkovském šlechtickém sídle dojde k vraždě. Autorka hru upravila tak, že je možné postavu Poirota (nedisponuje-li divadlo vhodným představitelem) vynechat.“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 6 Počet žen: 6
Žánr: detektivka
Překlad: Martina Schlegelová, Marie Špalová
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Svědkyně obžaloby (Korunní svědek)

Slavnou, byť u nás nepříliš často uváděnou hru nabízí Aura-Pont v novém překladu Lenky Uhlířové z roku 2012.
Počet mužů: 10 Počet žen: 5
Žánr: detektivka
Překlad: Lenka Uhlířová
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Vražda na Nilu

„Geniální příběh, který nás nutí hádat, kdo je pachatelem, až do poslední chvilky, kdy přichází opravdu nečekané rozuzlení! Přehlídka podezřelých, mrazivé napětí, exotické prostředí, vynikající vykreslení postav a skvělá zápletka – to vše učinilo z Vraždy na Nilu jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších knih Agathy Christie.“ (Zdroj: Aura-Pont)
Pozor! Kvůli přípravě filmu budou práva dostupná až od dubna 2021!
Počet mužů: 8 Počet žen: 5
Žánr: detektivka
Překlad: Marie Špalová
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Vražda v Orient Expresu

„Hercule Poirot uvízl kvůli sněhové závěji spolu s dalšími cestujícími v Orient Expresu. Když je v noci nalezena v jednom z kupé mrtvola, vrhá se světoznámý detektiv do nového případu.“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 5 Počet žen: 5
Žánr: dramatizace detektivky
Překlad: Zuzana Josková
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Žlutý iris

„Slavný detektiv je narychlo a poněkud záhadně povolán do luxusní londýnské restaurace, kam jistý bohatý Američan sezval své známé, aby se pokusil odhalit pachatele vraždy jeho ženy, k níž došlo na den přesně před čtyřmi lety.“ (Zdroj: Aura-Pont)
Počet mužů: 6 Počet žen: 3
Žánr: hra rozhlasová
Překlad: Marie Špalová
CELÁ SYNOPSE V KATALOGU AURA-PONT – ZDE

Seznam nepřeložených her Agathy Christie

Pro zobrazení seznamu synopsí nepřeložených her klikněte ZDE

Zajímavost aneb Víte, že …

V České republice funguje Společnost Agathy Christie. V červenci roku 1997 ji založil Jan Čermák s cílem sdružovat příznivce děl autorky. V květnu 2010 uspořádala Společnost akci – zájezd Po stopách Agathy Christie a Sherlocka Holmese.

Společnost Agathy Christie si klade čtyři základní cíle:

  • usnadňovat a podporovat komunikaci mezi příznivci Agathy Christie
  • poskytovat svým členům informace
  • podporovat šíření díla Agathy Christie v médiích všeho druhu
  • šířit a chránit dobré jméno Agathy Christie

Od roku 1999 organizace uděluje Cenu Společnosti Agathy Christie za nejlepší detektivní povídku roku.

A právě k výročí 130 let od narození Agathy Christie si připravila Společnosti Agathy Christie také Výzvu pro rok 2020. Každý měsíc plníte různé úkoly (vč. návštěv divadelních představení), které si můžete přečíst ZDE. Díky výzvě se s dílem Agathy seznámíte hlouběji a navíc můžete získat nějakou „detektivní“ drobnost.

Nechte se inspirovat detektivním světem Agathy Christie pro svá divadelní představení! Nebo byste raději sáhli přímo po nějaké komedii? Pak mrkněte na nabídku Aura-Pont s lékem na Krizi.

Vyšly nové Listy Aura-Pont (Léto 2020). K přečtení na odkazu ZDE.
Jedná se o pravidelně vydávané čtvrtletníky se synopsemi nejčerstvěji nabízených divadelních her.

Listy Aura-Pont Léto 2020
Listy Aura-Pont Léto 2020