Co hrát?

Divadelní scénář „wanted“!

Divadelní scénář je základem kvalitní divadelní hry, na tom se jistě shodneme. Kde ale sehnat přesně takový divadelní scénář, který nám bude vyhovovat žánrem a obsazením (počet mužů/ počet žen) a zrovna ve chvíli, kdy jej potřebujeme?

Ne každý si věří nebo má čas na napsání svého vlastního autorského scénáře, a ne vždy nám hned něco při hledání divadelního textu na poličce v knihovně cvrkne do nosu. Proto vám v této rubrice chceme pravidelně přinášet tipy na divadelní scénáře současné české i zahraniční dramatiky. A to především (ale nejenom) ty, které byly oceněné v soutěžích o původní dramatický text.

Rozhlížíte se po inspiraci raději sami? 
Nebo sháníte hru konkrétního žánru a obsazení (počet mužů/žen), které jsme zatím do tipů nezařadili? 
Nic jednoduššího.

On-line vyhledávače dle přesných parametrů

DILIA
AURA-PONT

Obě výše uvedené agentury vám kromě pomoci s hledáním ideálního scénáře dle vašich představ a souborových možností pomohou text opatřit (zakoupíte či vypůjčíte) a vyřídit licence pro divadelní představení.
Synopse přihlášených scénářů pravidelně na obou stránkách přibývají. A to prostřednictvím samostatně přidávaných synopsí, nebo  např. formou čtvrtletníků.

Nejnovější Listy z Aura-pont
Nejnovější Zprávy z DILIA

Výpůjčky v knihovnách

Nemáte-li konkrétní „omezení“ žánru či počtu účinkujících, rozhlížíte se spíše než po soudobých hrách, po hrách historičtějších. Vyhledáváte přímý sociální kontakt a milujete regály s knihami, pak nelze než doporučit návštěvu knihovny. On-line vyhledávače s divadelními hrami, kde si můžete ověřit dostupnost svazků, nabízí:

Městská knihovna v Praze
Národní knihovna v Praze
Knihovna Divadelního ústavu v Praze
Knihovna Jiřího Mahena v Brně

Divadelní scénář (nejen) na okrasu police

Patříte-li ale do skupinky lidí toužících divadelní scénář vlastnit v krásném brožovaném vydání nebo kvalitním paperbacku. Pak mrkněte na nabídky  divadelně specializovaného knihkupectví v Praze či brněnského nakladatelství. Najdete zde texty patřící do fondu české i světové klasiky, ale i nově vydávané současné scénáře (viz edice Rozrazil).

Knihkupectví Prospero – při Divadelním ústavu
Nakladatelství Větrné mlýny – edice Rozrazil, edice Repertoár

Divadelní scénář á la punk?

Jste trošku pankáči a chcete zkusit najít scénář, který ještě nikdy nikdo nehrál? Ani to dneska už není žádný problém. Existují různé blogy a facebookové skupiny, kde se můžete s ještě neobjevenými scenáristickými hvězdami spojit. Jednou z nich je např. skupina Scénáristé.

Kromě kontaktu s budoucími scénáristickými esy tam můžete přijít i k zajímavým námětům.

Vlastní scénář?

Nebaví vás ani hledat, ani navazovat kontakty se scénáristy? Máte téma, čas a chuť a rádi byste si napsali scénář vlastní? Jen vám chybí „know-how“? I s tím vám můžeme pomoci.

Jestli máte hodně času, můžete se pustit do studia. Obor scenáristika najdete např. na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka. Což je jediná škola v ČR, která nabízí vedle paralelního oboru scenáristika i tvorbu písňového textu. Nebo na VOŠ Michael.
Míříte-li do vyšší formy vzdělávání, pak vás musíme zklamat tím, že obor divadelní scénář / scenáristika není samostatným programem katedry činohry na pražské DAMU. „Stačí-li“ vám ale dramaturgie, zamiřte tam. Případně můžete zkusit Katedru autorské tvorby a pedagogiky (KaTAP), kde si k samotnému psaní také přičichnete. Nejste-li vázáni (citově ni fyzicky) na Prahu, pak by ale mohla být pro vás řešením brněnská JAMU. Scenáristiku tam lze studovat v programu Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika. A od televize k divadlu je přece jen krůček. (Nebo je to naopak?)…

Nemáte-li tolik času, abyste se pustili do hloubkového studia, a chcete začít na scénáři pracovat hned, vyzkoušejte na WikiHow návod Jak napsat divadelní hru. Najdete tam tipy na výstavbu obsahu od synopse, motivací postav přes dramatické situace…
Scénář má samozřejmě i svá formální pravidla. Ta vám zase může pomoci poodhalit stránka Michala Gajdůška, nadšeného člověka do scénářů, který sesbíral po webu tipy a sepsal web Scénář.cz o tvorbě (nejen) divadelních scénářů. .

Úspěšné nacházení i psaní!

2 komentáře: „Divadelní scénář „wanted“!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *