AktualityVzdělávání

90. Jiráskův Hronov je mrtvý – Zpravodaj JH 2020 žije

Můžete se sice ptát: „Má vůbec cenu číst Zpravodaj JH 2020 i po skončení Jiráskova Hronova?“ Jako poctivá čtenářka si dovolím odpovědět: “Ano, má to cenu.” Níže uvádím – skrze tipy na “přesahové” články – PROČ, a které články by vám rozhodně neměly ujít pozornosti.

Titulek je parafrází na závěrečné zvolání posledního letošního Zpravodaje Jiráskova Hronova 2020, jehožto všech devět čísel (během festivalu v papírové a post) v on-line podobě zachytilo alespoň část atmosféry, v jejímž duchu se letošní JH nesl. A právě k pdf on-line vydáním bych zpětně ráda přitáhla vaši pozornost.

Letošní ročník měl být kvůli Covidu programově méně pestrý a časově méně náročný. Konal se však opak (naštěstí). Krom hygienických opatření (roušek, desinfekce, naordinované menší fyzické interakce mezi účastníky) a kvantitativně menší účasti se limit projevil především na chybějících stylových “divadelních” snídaních na terase Jiráskova divadla.

(Ne)Snídaně – čas k (ne)čtení – Zpravodaj JH 2020

Proč do toho pletu snídaně? Pro nás, ranní čtenáře Zpravodaje, byly snídaně v minulých ročnících poměrně zásadní. Kromě ranní krmě se na nich od 8 hodin totiž současně servírovaly i Zpravodaje. A právě během snídaně bývá jediná doba, kdy je pro účastníky seminářů čas ke čtení.

Kvůli Covidu jsme však letos o tento vzácný čas – před dopoledními semináři, odpoledním divadelním kolotočem a nočním socializováním se – přišli a tak čtení Zpravodajů nastalo až po JH.

Oblíbené snídaně na terase letos bohužel nebyly
Zpravodaj JH 2020 – napínavá intelektuální detektivka

K velkému mému překvapení to bylo čtení přímo detektivní, ve kterém nechybí zvraty a šlehy osudu, vzájemné urážení se a obhajování redaktorů i účinkujících, aby vše nakonec vyústilo v posledním čísle ve stylu “konec dobrý, všechno dobré – příští rok se zase potkáme.“

Pro ty z vás, kteří si tento týden však předem nenaplánovali dovolenou na 104 stran čtení, nad kterým je třeba i trochu přemýšlet, dovoluji si nabídnout pár tipů toho, co by vám ze Zpravodajů rozhodně díky svému přesahu pro další ročník(y) ujít nemělo.

Zpravodaj JH 2020 – objektivita a otevřenost

Zpravodaj  se letos – a dovolím si tvrdit snad i více než v minulých ročnících – nejen snažil, ale byl hodně objektivní a otevřený rozličným názorům i názorovým střetům. Zůstaneme-li čistě u divadelních rubrik: ke každé hře byly sepsány dvě recenze, krátký rozhovor s tvůrci a vše doplněno bezprostředními reakcemi diváků po představení.

Častokrát si recenze navzájem navíc zcela protiřečily, což potvrzuje fakt, že divadlo skutečně není konzerva (jak už v nedávném rozhovoru říkal Jarda Kodeš) a ne každé představení se prostě povede. Tvůrci pak musí doufat, že recenzent se ocitl zrovna na tom lépe povedeném…

Nu, ale právě díky časté přítomnosti dvou různých přístupů si můžete jako čtenáři dojít k jisté objektivitě sami, aniž by vás někdo svým názorem kamkoli postrkoval.

Trochu mě mrzí, že v sekci “reakce diváků” není více reakcí napříč celým diváckým spektrem, ale to je holt něco, co vám dá jen noční setkávání přímo v Hronově – ve Stovce, nebo v Tritón…

Takže řekněme takový (můj subjektivně) nejrelevantnější posthronovský obsah do dalších let:

Zpravodaj JH 2020 – 1 – sobota 1. srpna (pdf)
Grand Interview “Klobouk dolů před místními podnikateli”

Rozhovor se starostou Petrem Koletou o přípravě JH ze strany města Hronova.

Recenze a rozhovory

Světáci, DS Kolár Police nad Metují

Trochu historie 1 – “Za vše může Vladimír Hulec”

Úvod k cyklu psanému pro výroční 90. ročník JH všudypřítomným geniem loci Janem Císařem začíná vzpomínkou na jeho zklamání v roce 1971, kdy v hronovském programu byla k vidění výhradně iluzorní činohra. (Jak moc se JH v tomto ohledu změnil? Odpověď otevřena…)

Zpravodaj JH 2020 – 2 – neděle 2. srpna (pdf)
Grand Interview “Když Hronov nezastavil Hitler, nedokáže to ani virus z Číny”

Rozhovor s programovým ředitelem JH Janem Julínkem, ve kterém si konečně oddechl po týdnech nervů při přípravě 90. ročníku JH.

Recenze a rozhovory

Černý kocour, Bažantova loutkářská družina z Poniklé, Tomáš Hájek

Srnky, Divadelní studio D3 Karlovy Vary

S čaganem lamag nohy, Akolektiv Helmut Praha

Trochu historie 2 – “Jaký bude Jiráskův Hronov?”

Jan Císař vzpomíná na svůj vývoj v roli porotce na JH a první proniknutí ducha Šrámkova Písku do programu JH.

Zpravodaj JH 2020 – 3 – neděle 3. srpna (pdf)
Grand Interview – “Začínala Beruškou v Terezíně”

Rozhovor s letošní laureátkou ceny Pavla Dostála Janou Urbanovou. Dodnes neuvěřitelně aktivní divadelnicí, která si poprvé k divadlu přičichla při internaci v Terezíně za II. světové války. A právě především o “hraní divadla v Terezíně” je její rozhovor s šéfredaktorkou Janou Soprovou.

Recenze a rozhovory

Gedeonův uzel, Divadlo Prkno Veverské Bitýšky

Republika na nás čeká aneb Kde domov můj a Motlitba (za černé duše), TS Light Praha

Trochu historie 3 – “Jak jsme hodnotili”

V této části svého historického ohlédnutí Jan Císař prochází vývoj hodnocení představení na Hronově před vznikem Problémového clubu (klubu) po revoluci.

Zpravodaj JH 2020 – 4 – úterý 4. srpna (pdf)
Grand Interview  – “Odpočinek jsem už potřebovala”

Rozhovor s představitelkou Eržiky Balady pro banditu Milana Schejbala, Aničkou Fixovou o covidových prázdninách, které ne všichni herci proklínají.

Recenze a rozhovory

Párek, Statické divadlo, Ostrava

Knězovy děti, DS Klas, Klášterec nad Ohří

Blok pantomimy a pohybového divadla vč. tanečního divadla BUFO

Trochu historie 4 – “O Pavlovi Dostálovi” 

Jan Císař pro nepamětníky konečně pěkně shrnuje, jak je vlastně Pavel Dostál s JH spojen. Z čehož si můžeme vyvodit, proč se uděluje cena Pavla Dostála. (Osobně mi to připomíná trochu černý český humor ve stylu pojmenování letiště Ruzyně po Václavovi Havlovi, který nerad lítal…)

Zpravodaj JH 2020 – 5 – středa 5. srpna (pdf)
Grand Interview . “Kraj mezi Hronovem a Broumovem má zvláštní magii” 

Rozhovor s divadelní kritičkou Radmilou Hrdinovou, ve kterém vzpomíná na své působení na JH a především na projekt Petra Lébla: samostatný samizdatový zpravodaj JH Ježeček Kamzíček, na němž jako redaktorka spolupracovala.

Recenze a rozhovory

Kabaret v metru aneb Trasa E, Kardio Theatre Praha

Haló, DS U.F.O. Týniště nad Orlicí

Malála, Reservé ZUŠ F.I. Gassmanna Most

Trochu historie 5 – “Žatva”

Jan Císař přibližuje období, kdy se JH otevřel díky Janě PaterovéMilanu Strotzerovi všem druhům a žánrům divadla.

Zpravodaj JH 2020 – 6čtvrtek 6. srpna (pdf)
Grand Interview – “Dívejte se a myslete”

Rozhovor s malířem, grafikem, designérem, scénografem Petrem Kolínským, který pokynem v titulku vybízí své scénografické ovečky k tvořivosti. Přibližuje se zde tvořivý proces scénografa a odkrývají inspirační zdroje.

Recenze a rozhovory

Kabaret proti nám, Kočovné divadlo Ad Hoc

Natěrač, DS Vojan Desná – Mladá haluz

Erben 1862, Convivium ZUŠ F.A.Šporka

Trochu historie 6 – “Tvořivost”

V této kapitolce se Jan Císař dotýká spojení dramatické výchovy a vývoje osobnosti v propojení s JH.

Zpravodaj JH 2020 – 7 pátek 7. srpna (pdf)
Grand Interview – “Za divadlo se nemůže zaručit nikdo”

Rozhovor s ředitelkou NIPOS ARTAMA Lenkou Lázňovskou, která vzpomíná na normalizační dobu a zásadní mezníky ve vývoji JH a současně vybízí k ještě většímu otevření JH i dalším divadelním žánrům a většímu inspiračnímu propojení amatérů s nezávislou scénou.

Recenze a rozhovory

Hamlet, Divadelní klub Jirásek Česká Lípa

Doručeno. Zobrazeno. Přečteno., Divadlo Radar/Šupitopresto 

(Velmi doporučuji nahlédnout recenzi krásných pánů Skály a Mrázka, kteří vetkli obsah do formy vycházející z inscenace samotné.)

Zajímavost – Světýlka nad řekou

Určitě jste chtěli vždycky vědět – kdo, kdy a jak ta světýlka nad Metují věší. A jak se skladují.

Trochu historie 7 – “Činohra po moderně”

Jan Císař vysvětluje, jak to, že amatéři dokázali po období moderny tak flexibilně nasadit na svá prkna činohru. Značnou část článku pak věnuje vzpomínce na inscenace režiséra Rudolfa Felzmanna, který svým režijním umem pana Císaře přesvědčil, že “činohra je zajímavá, když něco zajímavého sděluje.”

“Nekrolog” pana Miroslava Houštěka

Vzpomínka Lenky Lázňovské na během JH 2020 náhle zesnulého bývalého starostu a principála místního spolu Miroslava Houštěka, který se o JH, tak jak jej dnes známe, velkou mírou v 90. letech zasloužil.

Zajímavost – Šampusová snídaně

Určitě jste zaslechli i o této tradici, ale víte o jejím vzniku? A jak se vlastně slaví? Šéfredaktorka Zpravodaje JH Jana Soprová vyzpovídala letitého pamětníka Jiří Klapku

Zpravodaj JH 2020 – 8 – sobota 8. srpna (pdf)
Grand Interview – “V divadle čekáme výzvu”

Rozhovor s DS Puchmajer. Spolkem, který je unikátní svou experimentující formou a jádrem členů skládajících se z profesionálních divadelních kritiků a dramatičky.

Recenze a rozhovory

Tři přadleny, Opera Žatec

Příběhy z pohřbu aneb Povídej mi něco hezkého, Antonín Puchmajer D.S. Praha

Antiwords, nezávislého divadla Spitfire Company

Trochu historie 8 – “Adaptace” 

Možná náhodou, možná v reakci na českolipského Hamleta, vysvětluje Jan Císař tento pojem zabydlený v českých divadlech vč. doplnění konkrétních příkladů inscenací uvedených v minulosti na JH.

Zpravodaj JH 2020 – 9 neděle 9. srpna (pdf)
Grand Interview – “Museli jsme se naučit respektu”

Rozhovor s Alenou Zemančíkovou, dramaturgyní, literární redaktorkou a dlouholetou lektorkou Problémového clubu (klubu), ve kterém vzpomíná na své působení na JH a proměny JH v čase.

Recenze a rozhovory

Je úchvatná, Dobřichovická divadelní společnosti

Přísámbůh!, Divadlo SoLiTEAter Praha

Hudební zajímavost

Představení hudebního seskupení Náchodníci jako hronovského rituálu šéfredaktorky Jany Soprové.

Trochu historie 9 – “Nejen divadlem živ je člověk”

V poslední části svého vzpomínání zabrousil Jan Císař do prostor mimodivadelních však s atmosférou JH zcela provázaných a nezbytných – a to do stávajících i těch, které již zanikly.

Zpravodaj JH 2020 – (2-8) – Nahlédnutí za oponu seminářů

Plánujete-li se příští rok JH zúčastnit jako seminarista, nechte se inspirovat zpětnými pohledy do letošní nabídky v sekci “Nahlédnutí za oponu seminářů”, ať víte, do čeho byste případně mohli jít: 

Zpravodaj 2A, B, C, Divadla – Abeceda Divadla, vedená režisérem Jaromírem Hruškou

Zpravodaj 3Seminář SČDO – vedený dramaturgem Zdeňkem Janálem

Zpravodaj 4PROces PROdukt – vedený tandemem Pavel Skála, Honza Mrázek

Zpravodaj 5Scénografie – vedená scénografem Petrem Kolínským

Zpravodaj 6Technika – vedená (po 11 letech!) mistrem světla i zvuku, Pavlem Hurychem

Zpravodaj 7Rytmus a jevištní řeč – vedená herečkou a hlasovou lektorkou Evou Spoustovou

Zpravodaj 8Herec a režisér – vedený režisérem Janem Holcem

Zdroj: Zpravodaj 1 – 90. JH
Po stopách atmosféry – Co je pro vás Jiráskův Hronov?

Stále váháte, jestli nasát jiráskohronovskou atmosféru články ze Zpravodajů JH 2020? Navnaďte se reakcemi z jednoho sezení v Tritonu na Tomášem Čivrným zadanou otázku – Co je pro vás Jiráskův Hronov?

jediný zajímavý týden (Martin – Hronovan)

alternativní vesmír (Věrka)

výjimka z pravidla (Markétka)

poučení i zábava – větší koncentrace osvícených lidí byla jen v Černobylu (Aleš, osvětlovač, prvně na JH)

veselí, nové poznatky a spousta zážitků (Ketty, prvně na JH)

lázeň pro ducha (Vašek)

dimenze, kde je možné všechno (Zuzka)

a to stačí (Lukáš, chemik)

nauka o alkomagii (Bára, zdravotní sestřička)

Chronotop opilectví životem (Mája, studentka FFUK)

návrat do devadesátek, objevení nové sociální bubliny (Magda, prvně na JH)

renesance (Zdenka)

každoroční sraz osvícených exibicionistů (Veronika)

Vánoce – mix divadla, rodiny, přátel, všichni jsou na sebe milí a debatuje se o divadle, jednoduše úplně jiná dimenze (Lubica)

příležitost spojit příjemné s užitečným (Eliška)

A co je pro vás Jiráskův Hronov?

Theatrum Kuks - program 2020
Chcete pokračovat léto dalším festivalem? – Theatrum Kuks – program 2020