Rozhovory

Divadelní předplatné v Kroměříži sází na ochotníky již popatnácté

Postavit sezónní divadelní předplatné výhradně na amatérských souborech se může mnohým zdát jako utopie. Pro krásné město Kroměříž to ovšem utopie není! Již od sezóny 2007/2008 takové předplatné právě v Kroměříži nabízejí nadšeným fanouškům divadla členové místního DS Kroměříž. Letos (od září do března) své věrné diváky přivítají již popatnácté. A je patrné, že se bude jednat o samé „lahůdky“. O úskalích a radostech pořádání tohoto mimořádného kulturního počinu jsem si povídal s Janou Štěpánovou a Romanou Malinskou z DS Kroměříž, který je pořadatelem resp. spolupořadatelem předplatného.


Než se podíváme do historie, jak to je s tím pořadatelstvím? Předplatné pořádá váš spolek, nebo Dům kultury v Kroměříži? A doplňující otázka, jak je to s tím 15. ročníkem? Znemožnila pandemie či jiné okolnosti konání některého z ročníků?

JŠ: Předplatné je taková symbióza obou. Minulých 14 ročníků jsme pořádali pod hlavičkou Divadelního spolku Kroměříž. 13x v sále Klubu Starý pivovar a poslední 14. ročník na Sokolském domě. Dokonce, i když v trochu v omezeném a přerušovaném sledu, jsme odolali i pandemii a předplatné divákům mohli i v této, pro kulturu divné době, nabídnout. No, a ten patnáctý, půlkulatý ročník jsme připravili v trochu organizačně pozměněné podobě.

Pořadatelem je Dům kultury Kroměříž, který umožnil vrátit divadelní předplatné zpět na Klub Starý pivovar, a náš Divadelní spolek se spolupodílí na dramaturgii, realizaci a organizaci. Takže s našimi věrnými diváky se budeme i nadále potkávat a letos jim opravdu nabídneme, aspoň podle mne, dost „dobrý kousky“. Tímto děkuji panu řediteli Domu kultury, že podpořil náš návrh a spojil s námi síly.

Plakát vůbec prvního předplatného z let 2007/08
Předplatné v Kroměříži – První plakát vůbec – z let 2007/08

Genius loci starého pivovaru

Klub Starý pivovar je už takřka legendou. Sál Sokolského domu je velmi hezký, ale přece jen, není to divadelní prostor. Jak to vnímáte vy?

JŠ: Musíme hned v úvodu poděkovat vedení kroměřížského Sokola. Neskutečně nám vyšli vstříc! Pro nás v nelehké době, kdy jsme přišli o domácí scénu, nám nabídli otevřenou náruč a střechu nad hlavou.

RM: Kromě loňského předplatného jsme dvakrát využili prostory jejich krásného sálu i pro Divadelní festival Ludmily Cápkové. Ale srdci neporučíš. My jsme doma na prknech jeviště Klubu Starý pivovar. Za tu dlouhou dobu, co se v tomto prostoru ochotnické divadlo hraje, je prostor doslova nasáklý tímto kumštem. Je svázán s našimi životy nejen emocionálně, ale zůstalo nám v těchto prostorách spousta hodin prožitých v nekonečném zkoušení a opakování textů a nebudu lhát, když řeknu, že známe každý šroubek a každou skulinku. Ale nejdůležitější je, že ani po dost rozsáhlé rekonstrukci nezmizel genius loci tohoto místa. A za to nejen bohu díky!

Vlevo Starý pivovar, vpravo Sokolský dům
Vlevo Starý pivovar, vpravo Sokolský dům

A teď konečně ten slíbený výlet do historie. Jak vznikla myšlenka postavit předplatné výhradně na amatérských souborech? Báli jste se do toho jít?

JŠ: Před patnácti lety jsme se nebáli ničeho! Nachystali jsme první ročník Divadelního festivalu Ludmily Cápkové a úplně přirozeně navázali s prvním ročníkem předplatného.

RM: Nadšení a energie nám nikdy nechyběla a vůbec nás ani nenapadlo, že bychom našeho diváka zklamali.

Poučený divák a dobrá dramaturgie

JŠ: Pravda, první ročník byl o osobní osvětě a o známých. Ale rychle se rozneslo, že „oni ti ochotníci to taky umí, a navíc v tom mají i srdíčko“. Nevím teď přesně, ale snad třetí a čtvrtý ročník probíhal ve dvoudenních cyklech (byl to ročník 2008/2009, pro sezonu 2011/2012 zkusili pořadatelé předplatné pro Klub náročného diváka, které se neujalo, v sezonách 2018/2019 a 2019/2020 pak i dětské předplatné – pozn. red.). Musím říct, že na ty začátky moc ráda vzpomínám. Bylo to vždy pohlazení po duši, když divák odcházel spokojen. Jsme moc rádi, že máme velmi zkušené divadelní publikum. Někteří chodí celých 14 let.

Máte za ty roky nějaké soubory, které vás navštěvují pravidelně a místní diváci se na ně těší? Myslím tím, takový soubor, který je „tutový kasaštych“?

JŠ: Mezi stálice určitě patří Rádobydivadlo Klapý, Amadis Brno, Zmatkaři Dobronín, Stodola Jiříkovice, a tak bych mohla pokračovat. Komedie samozřejmě vedou, ale i dobrý dramatický kousek náš divák ocení. A „tutový kasaštych“ jsou určitě představení našeho domácího Divadelního spolku. I když, uvidíme, jak budou následující sezony vypadat. Covid nám zamotal úplně vše.

Jak vymýšlíte dramaturgii předplatného? Kde hledáte soubory, které zvete? Jezdíte se na soubor podívat, než ho přivezete či dáte případně i na doporučení?

JŠ: Tak i tak a taky tak. Jezdíme, navštěvujeme přehlídky a premiéry. Snažíme se být takovým barometrem a prvním divákem. Musím říct, že se nám to zatím osvědčilo. Pravda je, že u některých her jsme čerpali i z recenzí na národních festivalech a celorepublikových přehlídkách. Do Klapého, nebo do Karlových Varů je to fakt trochu z ruky. Taky máme jednoho divadelního našeptávače. Je to náš velký kamarád a dohodil nejednu tutovku (redakci se nepodařilo získat jméno tajemného našeptávače).

RM: Myslím, že za těch 15 let jsme skoro všechny divadelní hry viděli dřív, než jsme je dali do předplatného.

Komedie nebo tragédie?

Vím, že v rámci předplatného probíhá i divácká anketa. Vítězí spíš komedie, či vážnější kusy? Vzpomenete si na nějaké představení, které u vašich návštěvníků opravdu silně zarezonovalo, ať už negativně či pozitivně?

JŠ: Ano. Divácká anketa probíhá celých 14 roků. Komedie jsou vždy hodnoceny vysoko, ale třeba takové hry jako je Amadeus (Rádobydivadlo Klapý), Chvála bláznovství (Zmatkaři Dobronín) a nebo Veroničin pokoj (DS Kroměříž) jasně dokázaly, že když je divák zkušený, dovede ocenit i „těžší“ kusy.

Jaké máte plány do budoucna, ať již s vaším souborem, či s pořádáním jiných kulturních podniků?

JŠ: Rádi bychom zůstali věrni všem našim stávajícím, pravidelným akcím. Divadelnímu festivalu, Divadelnímu předplatnému a samozřejmě našim divadelním aktivitám. Máme na repertoáru v současné době 4 hry a jednu pohádku.

RM: Když vše dobře dopadne, tak bychom v říjnu mohli divákům nabídnout premiéru nové hry.

JŠ: Pravda, sil trochu ubývá, ale je potřeba na to nemyslet a pokračovat. Nápadů máme pod čepicí pořád hodně!

Předplatné v Kroměříži – Program pro rok 2022/23

Co nabízí divadelní předplatné v Kroměříži – 2022/2023

Předprodej byl zahájen 15. srpna 2022 na pokladnách Domu kultury Kroměříž a online. Vstupné na místě 160 Kč, permanentka 770 Kč. Představení začíná vždy v 19 hodin.

Letošní sezona nabídne tyto inscenace:

15. 9. 2022 Strýček Harry, Divadlo Hvozdná

13. 8. 2022 Tři sestry, Turnovské divadelní studio

10. 11. 2022 Na viděnou, sbohem, DS Břetislav Břeclav

15. 12. 2022 Sherlock Holmes – Zrození zla, Suchdolský divadelní spolek

20. 1. 2023 Britney goes to heaven, Divadlo Point Prostějov

16. 2. 2022 Adéla ještě nevečeřela, Divadlo Radar Praha

23. 3. 2022 Edith, Divadlo BLIC Ostrožská Nová Ves

Pro více informací sledujte web spolku ZDE nebo spíše aktuálnější Facebook stránku ZDE

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!