Přehlídky

Dětenické divadlování 2021 – přehlídka – 24.-26. září

V Dětenicích se přehlídka Dětenické divadlování prvně objevila v roce 2012. Loňský rok proběhly nakonec pouze přípravy, neboť se ročník 2020 musel odložit. Organizátoři se tím nenechali odradit, napumpovali si do žil novou energii a nyní finišují přípravy letošního 9. ročníku – Dětenické divadlování 2021, který proběhne v termínu 24.-26. září 2021. Loni jsme vám nabídli rozhovor s produkčním festivalu, Vojtěchem Řehákem, a stejně tak tomu je i letos.

Zajímá-li vás více background festivalu – historie, lokalita, organizace atd. – doporučujeme mrknout právě na rozhovor z loňského roku: Dětenické divadlování 2020 očima Vojtěcha Řeháka. Ať se neopakujeme. Zde jsme se pokusili z Vojty vytáhnout především konkrétní novinky letošního ročníku.

Vojto, připomeň, prosím, koho chce festival Dětenické divadlování 2021 oslovit? Kdo jsou ti, kteří si ho nemají nechat ujít?

VŘ: Festival je pro všechny. Pro dospělé, pro rodiny, pro děti. Pro divadelníky, pro nadšence, pro ty, kteří si rádi hrají, nebo rádi hrají pro ostatní, nebo se rádi dívají. Prostě pro ty, kteří si chtějí užít víkend plný pohody. 

Jaké workshopy festival letos nabízí? Představ, prosím téma a lektory.

VŘ: Letos nabízíme v podstatě stejné workshopy, které se loni nemohly uskutečnit – jedná se o loutkohereckou dílnu Tomáše Běhala, workshop storytellingu Matěje Záhoříka a dílnu zaměřenou na tvorbu postavy Petra Pochopa. Se všemi lektory již delší dobu spolupracujeme. Matěj Záhořík a Petr Pochop již dříve na předešlých ročnících festivalu otevřeli krátké dílny. Účastníci festivalu a workshopů také mají možnost zhlédnout jejich představení. Jsou to zkušení divadelníci a lektoři a máme radost, že s nimi můžeme i letos spolupracovat.

Diváků není nikdy dost… vřele (je) vítáme (…)“

Jak se mohou (mohou-li se ještě) přihlásit zájemci o účast na festivalu? Diváci / případně seminaristé?

VŘ: Diváků není nikdy dost. Po celý víkend je festival otevřen všem, kteří se na něj vypraví. Vstupenky se dají koupit na místě. Pokud ale diváci chtějí přespat, je potřeba si zarezervovat ubytování přes formulář, který lze nalézt na webu nebo na facebooku. To platí i pro registraci na workshopy. Takové diváky vřele vítáme, neboť silně podporují všechny účinkující a chod akce. 

Dětenické divadlování 2021 – PROGRAM

Jak se vám daří letos sestavit hlavní program? Už ho máte sestavený? Nebo mají soubory možnost ještě se přihlásit? (Jak případně…?)

VŘ: Program jsme letos sestavovali trochu jinak, než je obvyklé. Vzhledem k zrušení loňského ročníku jsme oslovili v první řadě ty soubory, které měly původně loni vystoupit. A ty jsme doplnili o několik dalších, které jsme oslovovali již dříve. Letos je to tedy poprvé, kdy nebylo přihlašování souborů otevřeno veřejně. Program v tuto chvíli finišujeme a zveřejníme ho 31. srpna. 

Program Dětenické Divadlování 2021

Letošní 9. ročník přináší novinku – rozborové semináře. Co vás k jejich zavedení vedlo? (Co si od toho slibujete?) Kdo zasedne v lektorském sboru?

VŘ: Již dříve přišel s návrhem rozborů herec a lektor Matěj Záhořík. Souhlasili jsme s myšlenkou, že bychom měli souborům nabídnout další zpětnou vazbu než jen vzkazy diváků z papírových archů. Jedná se tedy o porotu bez soutěže. Čtyři divadelníci – jmenovitě Tomáš Běhal, Lada Blažejová, Viktorie Čermáková a Petr Pochop – budou mít za úkol po zhlédnutí jednotlivých představení nastavit amatérským souborům zrcadlo a případně je nasměrovat na další tvorbu. Myslím, že se jedná o důležitý prvek a jsem rád, že jsme se pro něj rozhodli. O všem je potřeba mluvit, samozřejmě s respektem a nadhledem. 

A nabízí se otázka: bude lektorský tým, případně diváci, udělovat nějaké ceny?

VŘ: Nebude. Přehlídka není a doufám, že nikdy nebude soutěžní, jejím cílem je poznávání a spojování lidí a rozmanitých prvků které divadlo přináší. Hrajeme si pro sebe. Ne proti sobě. 

Co chystáte do Off-programu?

VŘ: Off program nabízí jako vždy hudební vystoupení. Letos vystoupí kapela Adovany, která završí sobotní program. Již zmíněné workshopy se budou konat v sobotní dopoledne. A dalším zajímavým prvkem je Výstava fotografií Jitky Hlaváčové, kterou uvedeme v sobotní večer. A samozřejmě nebudou chybět chůdy! 🙂 

UBYTOVÁNÍ a STRAVA

Dotkne se současná covidová situace nějak ubytování ve Foersterově domě či ubytovně? Případně stravování v Dětenické sokolovně?

VŘ: Do konce září se situace ohledně covidu může ještě několikrát změnit. Za současných restrikcí bychom nemuseli nijak omezovat ubytování ani návštěvnost festivalu. 

Jak a dokdy, je-li třeba, je možné provést rezervaci ubytování?

VŘ: Rezervace ubytování je možná provést přes formulář dostupný na webových stránkách, nebo facebooku. Rezervace ubytování je možná do 15. září. Vřele doporučujeme se zarezervovat a užít si celý festival, pro mnohé divadelní nadšence se tak stal nenahraditelnou tradicí.

Financování přehlídky a účastnické poplatky

Nepokrátila vám obec Dětenice, např. kvůli investicím do jiného sektoru než kultury, rozpočet?

VŘ: Obec samotná nás letos nijak finančně neomezila a za to jsme nesmírně rádi. Uvidíme, co přinesou další ročníky a zda se bude rozpočet navyšovat. 

Účastnické poplatky také zůstávají velice nízké. Připomeň je prosím.

VŘ: Letos je účastnický poplatek pro účinkující soubory 150 korun na osobu za celý víkend. Zahrnuje samozřejmě obědy plus vstupy na všechna další představení. 

Změny v organizaci přehlídky

Vojto, nedá mi to se nezeptat: podařilo se udržet stejný organizační tým jako při loňském ročníku? Nebo vám covid někoho “odtáhl”? Stále probíhá spolupráce obce Dětenic, DS Korálka-Tyl a Sboru dobrovolných hasičů v Brodku?

VŘ: Bohužel, to je trefná otázka – soubor Korálka-TYL se během minulé sezóny rozpadl. Ačkoliv mne mrzí, že letos nevystoupí, principálka souboru, paní Iveta Vališková, je maximálně nápomocná, co se organizace festivalu týče. Takže v tomto ohledu si určitě poradíme. Doufám, že v příštím roce se jí podaří dát soubor dohromady, třeba i v menším složení. 

A úplným závěrem – co máš ty osobně na Dětenickém divadlování rád a čím tě láká se do jeho organizace neustále vracet i přes tu nejistotu visící ve vzduchu?

VŘ: Pro mne je přehlídka každý rok příjemné setkání lidí, kteří si divadlo umí užít tak jako já. Organizace akcí takového rozměru nikdy není jednoduchý proces. Ale ta přátelská až rodinná atmosféra mě prostě každý rok přesvědčí, že to má cenu. 

Držíme divadelní přehlídce Dětenické divadlování 2021 palce, ať se jeho 9. ročník narozdíl od 2020, skutečně uskuteční.
Máte-li zájem o kontakty či dozvědět se více k historii festivalu, navštivte web přehlídky Dětenické divadlování, kde najdete vše. Aktuality k festivalu pak sledujte přímo na facebooku Dětenického divadlování.