Aktuality

Činoherní klub uvádí – přehlídka v roce 2021 – je za dveřmi

Přísná epidemiologická opatření se rozvolňují a s tím přichází na řadu náš dlouho vyhlížený návrat na jeviště. Jednou z prvních možností pro amatérské divadelníky bude tradiční přehlídka Činoherní klub uvádí. Letošní ročník dohání pomyslné resty, které pandemie v současné divadelní sezóně napáchala. I proto proběhne v červnu v pražském Činoherním klubu jedenáct divadelních představení od deseti amatérských souborů z celé republiky. Níže vám chceme v krátkosti představit všechna představení, která budete mít možnost během června zhlédnout.

Přehlídka Činoherní klub uvádí je součástí programové nabídky tohoto kultovního divadla již od roku 2003. Od té doby se na prknech Činoherního klubu vystřídalo více něž 150 amatérských souborů. Už od svého vzniku nabízela přehlídka nejzajímavější inscenace, které vznikly pod taktovou amatérských tvůrců. Dramaturgem a hlavní osobností spojenou s touto přehlídkou je Radvan Pácl, režisér, dramaturg a porotce na amatérských přehlídkách.

čt 3. června 2021 v 19:30
Přiznání
Ochotnický spolek ŽUMPA, Nučice

Zahájení letošního ročníku přehlídky obstará Ochotnický spolek ŽUMPA, který v české premiéře uvede monodrama Přiznání od současného britského autora Jamese Grahama. Základem hry je prostý, leč originální nápad: použít „daňové doklady“ jako klíč k vyprávění životního příběhu. Ben Edwards vyplňuje poprvé daňové přiznání. Probírá se proto účtenkami, jež za celý rok nashromáždil. Každá z účtenek mu zároveň připomene určitou událost nebo situaci, kterou v uplynulém roce zažil. Z původně mechanické účetní operace, jakou je bilancování příjmů a výdajů, se tak rázem stává intimní a mnohdy bolestné bilancování osobních úspěchů i nezdarů.

Vice na webu Ochotnického spolku ŽUMPA.


so 5. června 2021 v 19:30
(F)RACEK aneb Zvesela o vážných věcech
Divadýlko na dlani, Mladá Boleslav

Petr Matoušek upravil a zrežíroval tradiční Čechovovo drama Racek. Přestože se hra točí okolo šesti neopětovaných lásek, sobectví, alkoholismu, samotě, autor ji sám označil za komedii. Mladoboleslavští divadelníci se pokusili ctít autora a jeho přání. Do textu vstupovali minimálně (přesto pro puristy patrně přes míru) a hledali v textu i možnosti, jak přinést trochu jiný příběh. Zda se jim to povedlo, můžete posoudit v sobotu 5. června od 19:30.

Více na webu Divadýlka na dlani.


ne 6. června 2021 v 15:00
Punková pohádka
Divadlo KoMa, Praha

Částečně improvizovaná punková show je autorským počinem režiséra a herce Divadla KoMa Michala Šturmana. Krev, pot a plodová voda potečou proudem. Zápach střelného prachu se vám zažere pod kůži, zatímco budete sledovat zápas zla a menšího zla v rytmu metalu. Správnému punku nebude chybět nic – naopak hodně věcí bude přebývat. Inscenace je parodií na předchozí pohádku souboru a obecně pohádkové inscenace. Jedná se o organicky vzniklou a částečně improvizovanou show, ve které uvidíte věci, které jste chtěli vidět, ale báli jste se googlit. Doporučený věk diváků je 15+.

Více na webu Divadlo KoMa


ne 6. června 2021 v 19:30
Úl
Divadlo V.A.D.

Úspěšné Divadlo V.A.D. z Kladna bylo účastníkem již prvního ročníku přehlídky Činoherní klub uvádí v roce 2003 a od té doby se stalo její nesmazatelnou součástí. Jinak tomu nebude ani s včelařským rondem s názvem Úl. Láska Kazimíra Lupince k včelařině se promítla také do repertoáru Divadla V.A.D. a vy budete mít možnost vidět komediální sondu do ročního fungování jedné Základní organizace Českého svazu včelařů. Ve smyslu hudebního ronda se střídá refrén spolkových schůzí s dějem na jednotlivých stanovištích. Jsou včelaři něčím specifičtí, nebo představují běžný vzorek populace? Jací jsou vlastně a co mají společného lidé a včely? A vejdou se všichni do úlu?

Více na webu Divadlo V.A.D.


st 9. června 2021 v 19:30
…A bolelo nebe. | Pepito, (ne) plivej!
Dismanův rozhlasový dětský soubor

Tzv. Dismaňák představí v Činoherním klubu dvě inscenace o přirozenosti dětské duše. První je koláž z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných dětmi v Terezíně. Dále dopisů a zápisků do památníčků, které skládají obrazy ze života dětí internovaných v terezínském ghettu. Představení nese název …A bolelo nebe. Druhou inscenací je příběh velbloudice Pepity, která se jednoho dne objevila na lesní mýtině uprostřed Vysočiny. Příběh podle skutečné události sepsal pro Dismanův rozhlasový soubor Miloš Doležal.

Více na webu Dismanův rozhlasový dětský soubor.


ne 13. června 2021 v 20:00
Vyhnání z ráje už proběhlo | Sám u stmívání
Divadlo Dagmar

Vyhnání z ráje už proběhlo je dramatizací druhé části románu NoViolet Bulawayo – Chtělo by to nový jména. Děj pojednává o proměnách osobní identity a o snaze pojmenovat nejrůznější skutečnosti, zejména různé formy bolesti, ztráty a vykořenění.

Sám u stmívání je scénická kompozice z básní, deníkových záznamů a korespondence básníka Jiřího Ortena s maminkou Bertou Ohrensteinovou.
„Žil jsem v čase velikého stmívání světa, na to ať nikdo z lidí nezapomene, až mne jednoho dne potkají!“

Více na webu Divadlo Dagmar.


pá 18. června 2021 v 19:30
Jak jsem vyhrál válku
Divadlo SemTamFór

Dramatizace Ryanova románu (autory jsou Hynek Bouček a Milan Schejbal) je silnou a anglicky břitkou protiválečnou satirou, poukazující mj. i na nesmyslnost vojenského drilu. Skrze herecký projev členů Divadla SemTamFór popisuje osudy mladého a naivního účetního Ernsta Goodbodyho, vojáka Britské královské armády, během 2. světové války. Mladičký a naivní Goodbody během vojenské služby plní doslovně a nadšeně vojenské zákony i rozkazy, čímž je ovšem přivádí do absurdity, a rozkládá tím zevnitř britskou armádu. 

Více na webu Divadlo SemTamFór.


so 19. června 2021 v 19:30
zRádci lidu
Divadelní soubor Reservé

Divadelní soubor Reservé představí inscenaci zRÁDCI LIDU, inspirovanou komunistickými procesy s Miladou Horákovou. Mostecký soubor se pod vedením Pavla Skály pouští již do druhé inscenace, která se dá považovat za tzv. dokumentární divadlo. Po zobrazení příběhu Malaly Yousafzai přichází teď na řadu právě Milada Horáková.

Více info u na Instagramu Divadelní soubor Reservé.


ne 20. června 2021 v 19:30
Společenstvo vlastníků
Divadelní Sekce

Dramatický text známý nejen z divadelních prken, ale také pláten kin, se odehrává na pozadí mimořádné schůze společenství vlastníků bytových jednotek, která by měla rozhodnout nejen o prodeji půdních prostor, ale také o mnoha dalších akutních provozních problémech. V mikrosvětě schůze naráží snaha o vytvoření lepšího prostředí pro život v domě na všechny po léta nashromážděné nesnášenlivosti, předsudky a domovní drby. Je to příběh smutný, ale zároveň i komický. Svědectví o neschopnosti si porozumět a dohodnout se, o malých a zákeřných manipulacích a také resentimentu po starých dobrých časech.

Více na webu Divadelní sekce.


pá 25. a so 26. června 2021 v 19:30
Black comedy
The Drama Queens

Pražské divadelní uskupení The Drama Queens hraje v anglickém jazyce a představí návštěvníkům Činoherního klubu inscenaci Black comedy od Petera Shaffera. Shaffer v ní využívá poměrně jednoduchého principu spočívajícího v inverzi světla a tmy, tj. je-li pro postavy na jevišti rozsvíceno, reálně je v sále vidět pouze šero, a naopak je-li z pohledu postav tma (což je po většinu trvání hry), světla jsou rozsvícena a diváci mají možnost sledovat herce, jak “ve tmě” pouze tápou, zakopávají atp. Na jevišti se poté rozehrává velké množství situací, jejichž středobodem je chudý začínající umělec a jeho méně či více očekávané návštěvy.

Více na Facebooku The Drama Queens.

Věříme, že se přehlídka Činoherní klub uvádí uskuteční pro vzájemnou radost z hraní herců i diváků.