Aktuality

DS Náplavka připomíná osudy Bedřicha Hrozného

Vědecké úspěchy i životní osudy Bedřicha Hrozného, zakladatele české orientalistiky a vědce, představuje Divadelní spolek Náplavka z Lysé nad Labem, a to rovnou ve dvou podobách. Video forma vznikla důsledkem pandemických opatření. Původní záměr však byla jevištní podoba a i té se příběh Bedřicha Hrozného, který získal světovou proslulost rozluštěním řeči Chetitů, dočkal. Video seriál, a následně i inscenace, s názvem „Krásné obrázky z Hrozného života“ vznikl ve spolupráci s internetovou televizí Snews, Muzeem Bedřicha Hrozného a za podpory města Lysá nad Labem a Středočeského kraje.


Divák má možnost sledovat Bedřicha Hrozného na jeho vědecké a lidské pouti, zavítá také do současnosti, kde je vědecký odkaz orientalisty Hrozného podroben testu televizní soutěží a podívá se i do tři tisíce let vzdálené minulosti na dvůr posledního chetitského krále Šuppiluliuma II. Přestože se seriál nese v komediálním duchu, scénář pečlivě vychází ze vzpomínek a dokumentů, které doplňuje o smyšlené scény. Na věcnou správnost dohlíželi odborníci spojení s Muzeem Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem. Hrané scény spojuje průvodní slovo profesora Petra Charváta, historika a orientalisty známého také z popularizačních pořadů České televize Dvaasedmdesát jmen české historie.

Z natáčení - zdroj: Web DS Náplavka
Z natáčení – zdroj: Web DS Náplavka

„Bedřich Hrozný je zřejmě světově nejznámější osobností, která pochází z Lysé nad Labem. Proto jsme se rozhodli připomenout jeho život, ne ale jako papírovou figuru z učebnice, ale jako člověka z masa a kostí, který se potýká nejen s neznámým jazykem, ale i nástrahami života ve 20. století,“ říká autor scénáře Hugo Charvát.

Důsledek pandemických opatření

Dramatický text vznikal původně pro jeviště, jeho adaptace pro video byla důsledkem pandemických opatření. Stopáž každého dílu je 25 minut, tak aby vedle projekcí v kině nebo na webových stránkách bylo možné využít jednotlivé části pro školní výuku a také v expozicích Polabského muzea.

Natáčení probíhalo v Muzeu Bedřicha Hrozného a také na jevišti kina v Lysé nad Labem, které je již devět let domovskou scénou autorského divadla Náplavka. Jeho herečky a herci, z nichž má celá řada profesionální zkušenosti z jeviště nebo souběžně účinkuje na jiných divadelních scénách, ztvárnili roli Bedřicha Hrozného a další historické postavy. Jako host se v seriálu v nezapomenutelné roli objevuje také komik Josef Dvořák. Hudbu nahrál orchestr divadla Náplavka a hosté pod vedením Víta Andršta. Kostýmy a scénu vytvořily Hanka a Mikuláš Kavanovi. Video záznam vytvořila středočeská televize Snews v režii Jana Kunce.

Jako host se v seriálu (inscenaci) objevuje Josef Dvořák - zdroj: Web DS Náplavka
Jako host se v seriálu (inscenaci) objevuje Josef Dvořák – zdroj: Web DS Náplavka

„Z Bedřich Hrozného sice neděláme úplného Indiana Jonese, ale i tak o podívanou nebude nouze. Třeba rozluštění chetitštiny se koná s pistolí v ruce v nejlepším westernovém duchu. A protože nejen klínopisnými tabulkami živ je člověk, čeká nás milostná scéna i hrdinství profesora Hrozného na počátku okupace.“ doplňuje režisér inscenace Jan Burda.

Na podzim roku 2021 nakonec došlo i na jevištní realizaci. Reprízy inscenace jsou plánované na 29. 1. a 5. 2. v kině Lysá nad Labem.


1. díl – Od kolébky po diplom


2. díl – Chetitština rozluštěna!


3. díl – Ta naše republika


O DS Náplavka

Náplavka od prvního představení pracuje metodou autorské inscenace a interpretace textu, originálních hudebních aranží a osobité formy výtvarného pojetí představení. Žánrově se soubor zaměřuje na humoristická až kabaretní témata. Formou se tak podobá spíše divadlu malých forem než kamenným scénám. Vlastní vyprávění příběhu, živě hrající divadelní kapela a výtvarné nápady publikum přijalo za své. Každá hra na domovské scéně kina Lysá se obvykle reprízuje více než desetkrát, nezřídka před zcela zaplněným sálem. Průměrně každý titul na domovské scéně zhlédne více než tisíc dvě stě diváků. — z webu souboru

Sledujte DS Náplavka: FACEBOOK | WEB

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím,
vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!