Aktuality

Šrámkův Písek 2023 – osahávání experimentujícího

Šrámkův Písek 202362. celostátní přehlídka experimentujícího divadla – proběhl v termínu 26.-28. května v Divadle Fráni Šrámka a Divadle Pod čarou. Zúčastnilo se celkem 15 divadelních souborů se 17 představeními. (Tři soubory své inscenace hrály dvakrát.) A součástí programu byla i jedna inscenace inspirativní. Přehlídka časově z nejnadupanějších.

(Ne)experimentující lektoři v Písku

Lektory byli režisérka a pedagožka Zoja Mikotová; divadelní publicista Vladimír Hulec; básník, hudebník a režisér Petr Váša; scénograf, režisér a pedagog Tomáš Žižka.

Milá maminko, totiž milí divadelníci…

…během festivalu panovala velice otevřená a přátelská atmosféra. K tomu přispívalo prostorově nevelké, až k tulení vybízející prostředí baru na dvorku Divadla pod čarou, odkud se neodcházelo před třetí hodinou ráno… A také fakt, že účinkující prakticky všech představení, se účastnili přehlídky celé.

Festival si umí udržet i své stálé “hosty”, kteří sem jezdí několik (už i desítek) let. Ale zároveň dokáže nalákat i diváky nové, kteří se zdržují dle svých časových možností.

Šrámkův Písek – hon za “experimentujícím”

Ještě před konáním Šrámkova Písku se na jeho blogu rozproudila diskuse o tom, co pro nás dnes “experimentující” divadlo znamená. Není to poprvé a rozhodně ne naposledy, protože pojmy typu klasika, moderna, experiment… se s každou další generací naplňují trochu jiným obsahem.

Debata k diskusi se měla uskutečnit v sobotní noci, ale nakonec byli všichni po 7 představeních a dvěma rozsáhlých debatách tak vyčerpaní, že sobotní večer volně přešel z veřejného kruhu do debat v kuloárech. K přečtení, ale k případným dalším komentářům, je však diskuse stále otevřená. A to na blogu Šrámkova Písku pod titulkem – Experimentující divadlo: co to je? – Jak to vidíte vy?.

Propojování

Skrze letošní velice pestře (formálně i obsahově) pojaté inscenace procházelo několik společných motivů, které tak různě vykukovaly. A nesly různé druhy výpovědi. Ať už konkrétní rekvizity, akce či sdělení. Že by odraz doby? Dovolím si stručně načrtnout konkrétní příklady:

Velká sluchátka – objevila se v: Songy, Rekonstrukce Já, Ptáci, Valpuržina noc rave.
Potřeba osobní (intimní) výpovědi – v různých formách a s různým dopadem na diváky. Objevila se v: Rekonstrukce Já, Kolik nám zbejvá?, Utlačování nebo intervence, Pravda Aleš.
Destrukce (rozložení) věcí, lidí či příběhu – v: Černá slepice, Songy, Totování, Kolik nám zbejvá?, Richard III.
Vaření – v: Černá slepice, Nikdy naráz netrápí tě mráz a oblak komárů.

A pak by se dala označit i skupinka protknutá touhou o výpovědi směrem k dnešku založené na určité mytologii, tradici či prastarých příbězích – více či méně fiktivních: Černá slepice, Totování, Strážci Země, Nikdy naráz netrápí tě mráz a oblak komárů, Richard III., Valpuržina noc rave.

Pískomyl

Pootavský magazín vycházel na Šrámkově Písku 2023 jako půldeník. Recenzemi či úvahami nad viděným od Mirka PaulíčkaPetra Ody Macháčka doplňoval rozhovory před Pískem na blogu a reflektoval postupně poctivě všechny inscenace. Prostor v něm dostaly i stručné výtahy z debat, které jsem stihla zachytit. (Nejmenovaný ředitel jistého festivalu nedaleko Náchoda navrhoval vydávat dva „půlnočníky“. Že by mohly dohromady dát n… Ale rychle dodal, že to rozhodně nebyla narážka na obsah.) K listování půldeníkem můžete prokliknout zde.

Půldeník vychází jako dvoustránková A4, a také proto do něj nebylo v našich silách “nacpat” vše. Tudíž všem zájemcům doporučuji podívat se zpětně i na webovou stránku “blog” Šrámkova Písku, kde najdou jak samotné Pískomyly, tak i vše, co se do nich nevešlo. Včetně podrobnějších zachycení debat.

(V názvu půldeníku se nenachází chyba. Jde o odkaz na píseckou tradici – vysvětlení najdete v nultém čísle půldeníku.)

Šrámkův Písek 2023 posílá dál

NOMINACE na Jiráskův Hronov 2023

D.R.E.D. Náchod – Totování (na webu Šrámkova Písku najdete k inscenaci – komentář během Pískudebatu v Písku)

Hana Voříšková – Nikdy naráz netrápí tě mráz a oblak komárů (na webu Šrámkova Písku najdete k inscenaci – rozhovor před Pískemdebatu v Písku)

DOPORUČENÍ programové radě Jiráskova Hronova 2023

NJ feat. Uhřík, Nový Jičín – Ptáci (na webu Šrámkova Písku najdete k inscenaci – komentář během Pískudebatu v Písku)

Brambůrky, Most – Kolik nám zbejvá (na webu Šrámkova Písku najdete k inscenaci – komentář během Pískudebatu v Písku)

Poslední nakonec, ZUŠ Mladá Boleslav – Valpuržina noc rave (na webu Šrámkova Písku najdete k inscenaci – rozhovor před Pískemdebatu v Písku)

Opomenutí (?) ale snad nezapomenutí!

Je mi jasné, že nejde poslat vše dál, ale ráda bych ještě zvýraznila dvě inscenace, u kterých bych byla nerada, aby zapadly:

První z nich jsou Songy od SUD – Studentské univerzitní divadlo, České Budějovice. Jde o zpracování textu Ronalda Schimmelpfenniga 100 Songů, jehož světová premiéra proběhla v roce 2018 ve Švédsku. Apokalyptické minuty života, která je nechronologicky rozsekaná do miniaturních situací a převyprávěná snad dvacítkou postav, se ujalo pět dívek, jež ji naplňují s naprostým hereckým přehledem. (Jestli vám to trochu připomíná radaráckého Zlatého draka od Štěpána Pácla, nejste mimo.) Více v komentáři po představení od Petra Ody Macháčka nebo v rychlopřepisu debaty.

A druhou inscenací je pokus brněnského Mámení o jakousi fúzi site-specific a imerze s incenací Richard III. Za klobouček stojí vůbec to, že se hecli a zvládli inscenaci přenést do jim neznámých prostor Divadla Fráni Šrámka, a že dokázali udržet takové množství diváků tak, aniž by se jim ztratili… K přečtení: rozhovor k inscenaci před Pískem a výcuc z debaty na Písku.

Šrámkův Písek 2023 – program

Šrámkův Písek 2023 – doprovodný program

Pro souhrn výsledků celého ročníku, propozice přehlídky, archiv předchozích ročníků i pro ročníky následující – sledujte web přehlídky na NIPOS-ARTAMA. Jednotlivé inscenace reflektuje ve svém článku – Mimo hlavní proudy, na břehu Otavy – pro AS Petr Odo Macháček.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!