Přehlídky

Loutkářská Chrudim aneb dovolená s dětmi

Loutkářská Chrudim je celostátní přehlídka a dílna amatérského loutkářství ve všech jeho formách a projevech. Letos se konal v termínu 30. června až 6. července 2023 již 72. ročník přehlídky. Pořádal ji NIPOS‑ARTAMA, město Chrudim prostřednictvím organizace Chrudimská beseda a Spolek pro vydávání časopisu Loutkář. Přehlídka je místem pro setkání amatérských loutkářů na celorepublikové úrovni, prezentací a konfrontací výsledků práce loutkářských souborů i jednotlivců v dané sezóně. Jak to na Loutkářské Chrudimi chodí, se dozvíte z následujícího článku/ rozhovoru.

Je Loutkářská Chrudim jen pro loutkáře?

Sama jsem se letos vypravila do Chrudimi poprvé a přihlásila jsem se do semináře Divadlo objektů. Musím říci, že po týdnu s lektorem Jakubem Maksymovem už žádné sítko na čaj, papírové ubrousky nebo žlutá úklidová rukavice nebudou tím, čím bývaly. V Chrudimi bylo i jinak báječně. Při posezení s kamarádkou a jejími kolegy ze semináře se jeden z nich zmínil, že „až když člověk zjistí, jak to tady chodí, tak si to teprve může pořádně užít“. A tak jsem se ptala dál, protože jako nováček ještě zdaleka nevím, jak to tady chodí.

Seminaristů z dílny Loutka jako pomocník při výchově a vzdělávání II s Hanou Volkmerovou jsem se nejdřív zeptala, jak se na Loutkářskou Chrudim dostali poprvé, co pro ně festival znamená.

Jeden ze seminaristů přijel před lety s inspirativním představením: „Líbilo se mi tu, tak jsem si koupil ubytování na 2 noci. Od té doby sem jezdím s rodinou, hlavně kvůli dětem, protože to rozvíjí jejich představivost a dlouho to v nich pak rezonuje.“ Manželka dodává: „I já si na leccos během roku vzpomenu. Pracuji v muzeu v Teplicích a občas děláme aktivity pro děti nebo když člověk instaluje nějaké výstavy, tak využije určité scénografické prvky. Celkově je tu pěkná atmosféra, fakt zajímavá představení. To asi člověk nikde jinde nevidí.“

Z povinnosti tradiční začátek prázdnin

„Já jsem tu povinně ze školy a můj syn přistoupil na to, že ho vezmu s sebou, abych tu nebyla sama. Ale nakonec je tu spokojený a už se dokonce zeptal, jestli prý pojedeme příští rok, a to byla už čistě jeho iniciativa.“

„Se mnou děti už moc nechtěj jezdit na prázdniny, ale tohle je jich tradiční začátek prázdnin, na kterém trvají. A vůbec se tu nebojím vypustit děti někam samotné.“

„Já jsem se sem dostal přes své známé, manžele Volkmerovi, a zalíbilo se mi tady. A to, co tady načerpám, to můžu využít ve škole nebo třeba i na dovolené se svými dětmi.“

„Já jsem měla první účast také befelem z fakulty. A tak se mi tu zalíbilo, že jsem hned další rok přibrala s sebou děti – oni mají svůj seminář, já mám svůj a jsme tady tak vzájemně spolu spokojení. Semináře jsou tak pestré, že i jako neloutkář si člověk vybere. První rok jsem si říkala, že to tady nějak přežiju mezi těma nítěma, ale byla jsem na Neverbální komunikaci u Daniely Fišerové, … takže další rok to byl Hlas, což je pro učitelku fajn, další rok Storytelling a už to jelo.“

Letos byla v Chrudimi široká nabídka seminářů. Kromě jednoho semináře celoročního vzdělávacího cyklu (Loutkářská konzervatoř) bylo v nabídce 10 seminářů pro dospělé, 2 rodinné semináře a 6 seminářů určených dětem. Kompletní informace o seminářích ze 72. ročníku přehlídky Loutkářská Chrudim najdete na webu přehlídky. Dospělí i děti mají opravdu z čeho vybírat.

Loutkářská Chrudim očima nováčka

V tomto semináři byla také moje kamarádka Michaela Kottová Lišťáková. I když je nováček jako já, byla jsem zvědavá, jak se jí v Chrudimi líbí.

Tak Míšo, jaké jsou tvé dojmy z přehlídky?

ML: Organizace je bezvadná, na to, kolik tu mají představení a dalších akcí, je to skvěle zorganizované. A překvapilo mě, kolik je tu mladých lidí – teenagerů, dětí, … a navíc, kolikrát jen vylezou z nějakého představení, hned to začnou rozebírat: „Mně přišlo zajímavé, jak udělali …“ a tak. Třeba včera – představení Fagi bylo o půlnoci a bylo tam plno a tři čtvrtě diváků byli mladí, kteří místo toho, aby někde seděli na lavičce a popíjeli, tak šli na divadlo. Paráda!

Co sis od účasti slibovala?

ML: Protože dělám dramaťák, tak jsem si chtěla prohloubit znalosti a schopnosti v oblasti loutek. Dělám s předškoláky, prvním i druhým stupněm, a už jsem kolikrát chtěla zařadit, ale nevěděla jsem si rady. Hrajeme takové ty klasické dramatické hry, čteme nebo hrajeme, ale práci s loutkou a předmětem jsem neznala.

A co konkrétně Ti účast dala?

ML: Celkově tu práci s loutkou nebo předmětem. Na semináři, ale i na odpoledních představeních, jsem získala spoustu inspirace, jak na to. Dnes jsme třeba poprvé drželi v ruce manekýna, ale předcházela tomu práce s polštářem, který byl nejdřív polštářem, pak teprve jinou věcí a loutkou. A je to pro mě zajímavé i inscenačně. Mám teď doma spoustu knížek, které bych chtěla s dětmi nějak zpracovat. Někdy člověk hloubá, jak něco zahrát, a ten předmět nebo loutka by to krásně vyřešila. Tady se to báječně propojí: něco se dozvíš na semináři a v představeních vidíš, kam až se s tím dá dojít.

Loutkářská Chrudim 2023 je minulostí

Členové Chrudimské besedy, která se na organizaci podílí, mimo jiné říkají: „Máme respekt k dlouholeté tradici přehlídky. Kromě toho máme radost ze setkávání lidí, loutkářů, herců, tvůrců, muzikantů, fotografů a mnoha dalších a z jejich práce a tvorby. Ohlédneme se ještě chvilku za 72. ročníkem a už budeme vyhlížet ten další.“

Ohlédnout se za letošním ročníkem můžeme spolu s nimi například na 93. ročníku Jiráskova Hronova, kam byla z Chrudimi nominována nebo doporučena tato představení:

  • Jako by se nechumelilo Úplněnahého divadla (v pondělí 31. července 2023),
  • Nikdy naráz netrápí tě mráz a oblak komárů v provedení Hany Voříškové (ve středu 2. srpna 2023) a
  • Nelkej, Čechie z dílny Bažantovy loutkářské družiny (v sobotu 5. srpna 2023).

Kompletní program vč. odkazů na vstupenky na jednotlivá představení najdete na webu festivalu Jiráskův Hronov.

Informace o Loutkářské Chrudimi si můžete dohledat na webu přehlídky – Loutkářská Chrudim.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!