FEMAD v novém a s padesátkou na krku
50. ročník divadelního festivalu FEMAD se uskuteční 16. – 19. září v prostorách poděbradského Divadla Na Kovárně a zámku. O chystaných a již realizovaných změnách jsme vás informovali v březnovém rozhovoru s novou ředitelkou festivalu – Janou Langr. Od druhé poloviny července je na webu k dispozici formulář k přihlášení do seminářů. V dnešním rozhovoru představíme náplň zmíněných seminářů, poodhalíme program festivalu a pár dalších novinek. Pozvání k rozhovoru opět přijala Jana Langr.
Jani, začnu asi tím nejdůležitějším. Jaké semináře letošní ročník nabídne?
JL: Letos nabízíme stejně jako loni 5 seminářů, ale snažili jsme se více zaměřit na konkrétní problematiku různých stránek inscenací, aby seminarista tušil, o čem hlavně bude náplň semináře. Dále také pokračuje Divadelní školička Amatérské divadelní asociace.
Dramaturgický seminář
| lektor: Rudolf Felzmann
„Líbí – nelíbí“, takové bývají první ohlasy po zhlédnutí inscenace. Jenže nakolik je přijetí či odmítnutí pouhým subjektivním dojmem? Každý máme jiné životní i umělecké zkušenosti, jimiž vnímáme svět kolem sebe. Chceme-li dojít k názoru o něco hlubšímu, pak cestou může být dramaturgický pohled: co asi chtěl autor svým dílem sdělit (ať už osvědčeným divadelním textem nebo souborovým autorským scénářem) a nakolik tuto myšlenku rozkrývá či posouvá režisér a další spolutvůrci. A to nám otvírá cestu k drobnějším detailům.
Herecký seminář
| lektor: Jiří Hromada
Herectví rozhodně není exhibicí sebe sama, je to přirozená interpretace našeho snění, aktuálního žití a poselství autorů. K tomu je nezbytné (vedle talentu) herecky myslet a konat, s vášnivou radostí se prodrat technikou mluvy, dýchání, pohybu v rozmanitých prostorech. Herec je lidská bytost – naplněná touhou sdělit prostřednictvím i nelidských rolí něco o smysluplnosti bytí.
Herec a dramatická situace
| lektor: Václav Špirit
Herec a dramatická situace, ale také třeba herec v dramatické situaci, nebo dramatická postava a situace. Zajímá nás práce herce v dané situaci – ne „hrát “, ale JEDNAT! A nepůjde o pouhou přednášku lektora. Využijeme materii konkrétních představení a budeme také dělat „situační“ praktická cvičení s textem či „situačně“ improvizovat.
Režisérský seminář
| lektor: Petr Kracik
V případě úspěchu jsou slavní herci, když se inscenace nepovede, může za to režisér. Proto si budeme povídat o konkrétních představeních, o tom, jak se zde projevila režijní koncepce (byla-li nějaká), kde je vidět režijní rukopis, a kde to šlo tak zvaně samospádem. Použijeme pozitivní i negativní příklady, protože v obou případech je vždy se z čeho poučit a samozřejmě nezapomeneme, že právě režisér má stmelovat ve svých rukách, ve své koncepci nitky všech scénických složek.
Člověk v situaci
| lektor: Ivo Kristian Kubák
Odrazovým můstkem pro seminář jsou inscenace uvedené v hlavním, případně doprovodném programu FEMADu. Základním smyslem a cílem semináře je vytvoření prostoru pro nahlédnutí inscenací z nejrůznějších úhlů pohledu, hledání smyslu amatérského divadla a jeho vyslovování se k současnosti i vztahování k (nejen) divadelní minulosti. Seminář bude veden se zvláštním zřetelem na teatrologické práce, pojmosloví i praxi profesora Jana Císaře. Co je a jak funguje divadelní prostor, situace, či znak, jaký je vztah divadla k ostatním druhům médií a jaká je problematika jejich možné konkurence, jak číst současné divadlo a kde hledat nové podněty pro svá díla? Vítaní jsou prostí diváci „já jsem jenom blbej divák, ale…“ i zkušení tvůrci „my jsme tohle dělali už v sedmdesátým sedmym, jenže…“
Semináře vypadají lákavě. Věřím, že si každý vybere. Jak to ale letos bude s ubytováním? Sféru hotelnictví též covid poznamenal. Co to znamená pro FEMAD?
JL: Pro letošní rok opět budeme využívat prostory penzionu Dagmar na lázeňské kolonádě a ubytování na Ostende. Ceny sice vzrostly ale díky štědrým dotacím od Ministerstva kultury, Středočeského kraje a města Poděbrady jsme nemuseli letos zvedat poplatek za ubytování pro seminaristy.
ECONOMY (Ostende) | 600 Kč/den |
COMFORT (Dagmar) | 900 Kč/den |
Program 50. FEMADu
Přejděme k programu. Na kolik představení se můžou návštěvníci festivalu těšit? Poodhalíš konkrétní tituly?
JL: Momentálně máme potvrzeno 7 představení. Jedním z nich je inscenace Deník Leošky Kutheilové (Divadlo Brod, režie: Roman Švehlík). Tato inscenaci loni vyhrála Festival Ludmily Cápkové v Kroměříži. Také se moc těším na letošní inspirativní představení, které obstarají Losers Company s inscenací Konkurz. Zbytek programu představíme hned, jak bude pevně poskládán. Všechny soubory jsou osloveny a jen čekáme na potvrzení hracích časů.
Součástí programu je každý rok i speciální výstava. Vzhledem k jubilejnímu ročníku očekávám nějakou pecku. Očekávám správně?
JL: Nejenže FEMAD letos slaví jubileum, ale navíc Divadelní spolek Jiří funguje k letošnímu roku již 160 let. Výstava v prostorách Divadla Na Kovárně přiblíží návštěvníkům bohatou historii spolku. Protože letošní ročník je pro nás opravdu speciální, budeme mít výstavy dvě. Ta druhá proběhne v prostorách Galerie Ludvíka Kuby a bude patřit autorovi naší nové festivalové ceny Františku Jungvirtovi. František je mladý talentovaný sklář, který byl v loňském roce nominován v Czech Grand Designu na Objev roku. Moc se na nové ceny z rukou Františka těším!
Pár slov na závěr?
JL: Doufám, že se v hojném počtu sejdeme v prostorách poděbradského divadla a zámku a všichni si společně užijeme prodloužený víkend plný divadla. Epidemiologická situace zatím pro nás vypadá slibně, tak snad se do půlky září na tom nic nezmění. Moc se na vás všechny těším na 50. jubilejním ročníku divadelního festivalu FEMAD!
Jani, díky za rozhovor a ZLOMTE VAZ!