Přehlídky

Divadelní Kojetín okouzlila Edith a Pan Polštář

Ve dnech 11.–15. května proběhl v Kojetíně již 28. ročník postupové divadelní přehlídky Divadelní Kojetín. Nejen o této přehlídce jsme hovořili v nedávné aktualitě. Nyní přinášíme stručné ohlédnutí právě za Divadelním Kojetínem. Přehlídkovou porotu nejvíce zaujala dvě představení. Inscenace divadla BLIC z Ostrožské Nové Vsi Smrt v růžovém, uváděná pod názvem Edith, a Pan Polštář plzeňského souboru Ragueneau. Edith navíc okouzlila i diváky a to spolu s Divadelní spolkem Kroměříž a jejich Velkou zebrou (obě představení získala od diváků shodně 100 %).


Tradiční pohostinnost – to je přehlídka v Kojetíně

Rád bych se s čtenáři podělil o tak zvaný „Kojecký fenomén“, totiž o zvláštního ducha místa, který u každého, kdo sem přijede, vykouzlí okamžitě libý úsměv na tváři.

Jestli někdo tvrdí, že Hánaci só skópí, tož lže! Pořadatelům se v zrekonstruované Sokolovně daří vytvářet neskutečně pohostinnou atmosféru. Jak pro účinkující soubory, tak pro diváky. Občerstvení dostupné v divadelním baru za pár kaček, doprovázené vždy milým úsměvem, srdečné vítání souborů se sklenkou dobré slivovice, báječný hanácký koláč pro každý soubor. To je jen zlomek věcí, kterými pořadatelé bojují za dobrou náladu. Pohoda se tak rozlévá po všech zákoutích a logicky se přenáší i do debat porotců či lektorů se soubory po jejich představení. Dobrá nálada je na obou stranách. Letos spolu se mnou zasedli v porotě Petra Richter Kohutová, jako předsedkyně, dále Vladimír Fekar a Pavel Hurych. 

Každé představení je navíc uváděno originální a velmi vtipnou kramářskou písní v podání ředitelky přehlídky Hany Svačinové, které nikdo neřekne jinak než SvačaMilana Zahradníka alias Stréca Milana. Obdivuhodná je jejich schopnost napsat ke každému představení originální text. Jako u každé správné kramářské písně ji ilustrují vtipnými obrázky na tabuli. Dokonce i taková banální věc, jako je žádost o vypnutí mobilních telefonů, se nese v duchu hanáckého nářečí a je velmi vtipná. Mohl bych ji i citovat, ale nechci. Přijeďte si ji poslechnout příští rok. Budete tak mít možnost vidět ještě jeden kojetínský fenomén. Dětský (spíše věkem mladý) soubor Mimoni, který vedou právě Hana Svačinová a Milan Zahradník. Jejich pojetí dětského divadla je natolik odlišné a tak skvělé, že by si zasloužilo samotný příspěvek. Letos nám předvedli velmi vtipný a s nadšením odehraný kousek „Haná sa nesódí“. A opět to bylo fantastické!

Komedie a zase jen komedie

Pokud jde o inscenace uvedené na letošním ročníku, pak je nutno konstatovat, že stále přetrvává náklonnost souborů k uvádění situačních či konverzačních komedií francouzské provenience. Viděli jsme hned čtyři. Potom čtyři další komedie, z nichž se vymykal vlastně především Pan Polštář (soubor Ragueneau), snad proto, že humor je tam černočerný. Ano, a je to komedie! Soubory se s komediemi více méně popasovaly. Hodně záleželo na kvalitě režie a pochopení předlohy. Herecké výkony byly obecně na velmi slušné úrovni. Klasické drama tak nakonec zastupoval jen brněnský Aspol. Lužánky s poměrně zajímavě zpracovaným Lorcovým emotivním kusem Dům Bernardy Alby.

Letošní ročník se konal netradičně až v květnu a provázelo jej velmi pěkné, takřka letní počasí. To se samozřejmě podepsalo na výrazně nižší divácké účasti. Naštěstí žádný ze souborů nemusel hrát před prázdným hledištěm, a to ani v dopoledním, či brzkém odpoledním čase. A to není málo!

Výsledky

Cena za inscenaci – NOMINACE NA DIVADELNÍ PIKNIK VOLYNĚ 2022

Divadlo BLIC Ostrožská Nová Ves – Edith


Čestné uznání za inscenaci – DOPORUČENÍ NA DIVADELNÍ PIKNIK VOLYNĚ 2022

DS Ragueneau Plzeň – Pan Polštář


CENA DIVADELNÍHO KOJEČÁKA

Divadlo Blic Ostrožská Nová Ves za inscenaci Edith

Divadelní spolek Kroměříž za inscenaci Velká zebra aneb Jakže se to jmenujete?

Na viděnou za necelý rok

Přeji Divadelnímu Kojetínu, aby si zachoval svou přívětivou tvář i do budoucna a na dálku posílám velké poděkování všem pořadatelům za neskonalou péči, které se všem dostávalo mírou vrchovatou. Tak příští rok na viděnou, snad již v tradičním, březnovém termínu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!